Jump to content

Jednostrani prekid otkupa


Poduzetnica

Preporučene objave

Postovani,

Pod izlikom da im treba OiB, Morh mi je samoinicijativno prestao od sijecnja slati uplatnice za otkup stana koje vec skoro deset godina salju u banku kako bi bile placene sredstvima s mog tekuceg racuna.

Kupoprodajni ugovor za otkup stana glasi na ostavitelja i predmetom je ostavinskog spora.

Telefonom mi je receno da im moram donijeti svoj OiB kao i ovjerenu javnobiljeznicku izjavu da se obvezujem placati otkup za vrijeme ostavinskog postupka, sto mi, obzirom na okolnosti, izaziva velike troskove ne samo u novcu nego i u vremenu.

U kupoprodajnom ugovoru nigdje ne vidim clanak po kojem bi imali pravo tako postupiti.

Sto napraviti (osim sjesti u avion i doci to obaviti) i kako se zastiti od navedene samovolje? Moj odvjetnik izgleda nema ideja, a usput budi receno da sam navedeni otkup htjela prekinuti jednokratnim placanjem jos prije 3 godine, ali me sunasljednik, kao skrbnik ostavitelja u tome sprijecio.

Mogu li traziti da se npr. navedeni otkup stavi u mirovanje dok se ne rijesti ostavinski spor? I usput traziti iskljucenje i struje, plina, telefona... da to sve i dalje ne moram placati, jer sunasljednik ne zeli sudjelovati u troskovima rezija (iako naravno pretendira na pola tog stana)...

Unaprijed zahvaljujem

:-)

Lako je tudjim po grmlju lupati! :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o obveznim odnosima

Odsjek 3.

PREUZIMANJE DUGA

Ugovor o preuzimanju duga

Članak 96.

(1) Dug se preuzima ugovorom između dužnika i preuzimatelja, na koji je pristao vjerovnik.(u ovom slučaju u pitanju je zakoniti nasljednik)

(2) O sklopljenom ugovoru može vjerovnika izvijestiti svaki od njih, i svakome od njih može vjerovnik priopćiti svoj pristanak na preuzimanje duga.(nasljednik obavještava vjerovnika da kao nasljednik preuzima dug)

Promjena dužnika

Članak 98.

(1) Preuzimanjem duga preuzimatelj stupa na mjesto prijaš¬njeg dužnika, a ovaj se oslobađa obveze.

. TKO MOŽE ISPUNITI I TROŠKOVI ISPUNJENJA

Ispunjenje od strane dužnika ili treće osobe

Članak 161.

(1) Obvezu može ispuniti ne samo dužnik nego i treća osoba.

(2) Vjerovnik je dužan primiti ispunjenje od svake osobe koja ima neki pravni interes da obveza bude ispunjena, čak i kad se dužnik protivi tom ispunjenju.(nasljednik ima pravni interes preuzeti dug)

(3) Vjerovnik je dužan primiti ispunjenje od treće osobe ako je dužnik s tim suglasan, osim kad prema ugovoru ili naravi obveze ovu treba ispuniti dužnik osobno.

 

u ovom slučaju radi se o nasljedniku.

MORH-u uredno otplaćujete rate za otkup stana.

probajte se dogovoriti i sa drugim nasljednikom.

ako nema dogovora nastavite sa uplatom rata ali na uplatnici navedite svoje ime.

za dosadašnje uplate pribaviti potvrdu banke ako je skidano sa računa trajnim nalogom.

na ostavinskoj raspravi tražiti izdvajanje otplaćenog djela.

ili od drugog nasljednika tražiti povrat 1/2 uplaćenoga za otkup stana uvečano za zakonske zatezne kamate (14%/g)

dali ste sa ostaviteljem zaključili ugovor o zajmu

radi otplate stana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetima, Bovu!

Ugovor o zajmu s ostaviteljem nije bilo moguce zakljuciti zbog njegove dugogodisnje psihicke bolesti, tako da je moja prva briga bila da ga zastitim da ne ostane "bez krova nad glavom" zbog nemogucnosti izvrsenja i kontrole svojih obaveza.

 

Namjeravam traziti izdvajanje iz ostavine, no veliki problem mi je izracunati idealni dio koji tome pripada. Jer se cijena otkupa bila modificirala 2001.g. (zbog "viska kvadrata"). Sto je potvrdjeno i odgovarajucom sudskom presudom, na temelju koje je 2007.g. izvrsen povrat tog "viska" s kamatama. A koja sredstva je sunasljednik uredno potrosio dok je "kontrolirao" ostaviteljeva sredstva kao "skrbnik", sve uz placet CZSS i dok sam ja nastavljala placati svojim sredstvima i otkup i rezije...

 

Jednoj uvazenoj zgb revizorici sam jos u svibnju prosle godine unaprijed platila vise od 5 tisuca kuna da mi to izracuna, predala sam joj kompletnu dokumentaciju, a zena mi se uopce ne javlja ni na telefon niti odgovara na mailove!!!

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tko nas zeli prevariti, napravit ce to s ugovorom ili bez njega.

Ja jos uvijek vjerujem u danu rijec i ljudsko postenje. Posebice ako se tom revizorskom uredu obratis po preporuci javnog biljeznika...

Ja imam racun i potvrdu placanja, a oni neka pokazu koji posao su mi napravili i koju uslugu pruzili...

 

:-)

 

Ljudi se love za rijec, a bikovi za rogove

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija