Jump to content

Molim upućene


desperado

Preporučene objave

Kod sadašnjeg poslodavca sam zaposlen od 05.05.2007. godine,sa ugovorom na određeno vrijeme(3 godine)koji uskoro ističe.

Od 9. mjeseca prošle godine sam na bolovanju i upućen sam na invalidsku komisiju.

Za vrijeme bolovanja prosjek primanja mi je oko 150 kn,a zbog naše interne kartice koju možemo koristiti u našim trgovinama i na kojoj postoji dozvoljeno prekoračenje(koje sam ja zbog male plaće maksimalno iskoristio).

Poslodavac mi uredno sa plaće skida oko 1.500.00 kn mjesečno tijekom cijelog bolovanja pa mi ostaje oko 150.00 kn za život.

Da li on to ima pravo? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

desperado je napisao:

Kod sadašnjeg poslodavca sam zaposlen od 05.05.2007. godine,sa ugovorom na određeno vrijeme(3 godine)koji uskoro ističe.

Od 9. mjeseca prošle godine sam na bolovanju i upućen sam na invalidsku komisiju.

Za vrijeme bolovanja prosjek primanja mi je oko 150 kn,a zbog naše interne kartice koju možemo koristiti u našim trgovinama i na kojoj postoji dozvoljeno prekoračenje(koje sam ja zbog male plaće maksimalno iskoristio).

Poslodavac mi uredno sa plaće skida oko 1.500.00 kn mjesečno tijekom cijelog bolovanja pa mi ostaje oko 150.00 kn za život.

Da li on to ima pravo? :misli:

 

Poslodavac mora HZZO-u dostaviti izvod na kojem je vidljiva uplata tvoje plaće i doprinosa kako bi mogao ostvariti povrat sredstava. Dakle nije jasno kako će on ostvariti taj povrat kad nema dokumenata o isplati osim tih 150 kn. Mislim da on ispaltu vrši na način da krivotvori tvoj potpis na isplatnici kao da ti je plaću isplatio u gotovu novcu a to nikako nebi smio. To možeš provjerti na HZZO-u.

Ako si se zadužio firmi, dug moraš vratiti ali mi neznamo kakav je ugovor bio za korištenje te kartice između tebe i poslodavca. U svakom slučaju nebi ti smio ustezati više od 1/3 plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To nemože biti.Tvoj je poslodavac lopina i vara tebe i institucije. Tvoj poslodavac nemože imati nikakovu "politiku". On je obvezan uplaziti doprinose prema Zakonu o mirovinskom i zdravstvenom osiguranju (a i ostala davanja) kako je to zakon propisao. Mjesečno do kraja mjeseca za protekli mjesec. Šta bi bilo kad bi sve firme imale takvu "politiku"? Nebi se mogli liječiti niti bi umirovljenici dobivali mirovine.

Kako misliš HZZO ti neda informacije. Ja sam na bolovanju od 07.mj 2009 i pošto mi je poslodavac "cvilio" da mu HZZO refundira bolovanje tek za 6 mjeseci išao sam tamo provjeriti. Dobio sam odgovor da je moguće. Ti moraš otići u HZZO i HZMO i vidjeti šta se događa.

Ti moraš svakog mjeseca od poslodavca dobiti OBRAČUN plaće ili u tvom slučaju OBRAČUN NAKNADE PLAĆE(bolovanja) iz kojeg

je vidljivo kakva i kolika je tvoja naknada odnosno što ti se od plaće usteže,bez obzira da li si naknadu dobio isplačenu (ili plaću) ili nisi.

Znaći ti moraš otići u firmu i tražiti

-obračune naknade plaća

-pismeno obrazloženje zbog čega ne dobivaš naknadu

-potvrdu o uplačenim doprinosima ( RSM obrazac)

Vidjet ćeš što će ti odgovoriti,pa ako odgovor bude negativan napisat ćeš zahtjev za zaštitu prava u tom smislu i otići ne inspekciju rada i prijaviti ga.

Poslodavac mora poštivati svoje Zakonske i ugovornr obveze a samo za ne izdavanje obračuna plaće ili naknade plaće (bolovanja)pa i u slučaju da ti je nije isplatio,zapriječena novčana kazna za njega je 61.000 do 100.000 kn.

Dakle u akciju.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidi ovako:

ja obračune plaća dobijam i iz njih je vidljivo da mi se usteže 90% plaće za naknadu troška na internoj kartici,te da mi se na račun uplaćuje 100-150 kuna.

Obračuni plaća idu redovno,ali plaće kasne 2 mjeseca,a i obračuni su redovni samo zbog toga što je inspekcija uletila u jednu od trgovina a trgovkinja nije imala platnu listu za prošli mjesec iako je bio 22. u mjesecu.

pismeno obrazloženje,kao i RSM obrazac mi ne daju,nego još prijete i otkazom,s obzirom da mi u 5.mjesecu ističe ugovor na određeno,a u HZZO-u i HZMO-u sam bio i rečeno mi je da ja kao fizička osoba ne mogu dobiti te podatke.

Ponašanje vlasnika firme kao i nadležnih inspekcija se da objasniti i time što je dotični do sada sve predizborne materijale(HDZ-ove) besplatno tiskao i distribuirao,kao i time da je neposredno pred stečaj jedne firme i otvaranje druge(u pitanju je samo promjena imena) ugodtio bivšeg predsjedniga republike.

Ja drugačije to njegovo ponašanje ne mogu objasniti,jer čovjek je sam izjavio da ga boli ona stvar za inspekcije i da će raditi što hoće jer mu nitko ništa ne može,a usput je preko svojih zamjenika uveo i strah među ljude

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. kako si dogovorio vračanje duga? Imaš li što na pismeno?

ako nemaš e onda se stavi u položaj poslodavca. Što bi ti učinio da ti se radnik zaduži preko mjere a za kratko vrijeme mu istiće ugovor o radu. Kako bi vratio svoje novce?

2. rsm ti moraju dati. traži ga na pismeno.

3. HZZO mora ti dati podatak da li poslodavac plaća doprinose. Ako ti kažu da nemoraju to što ti kažu reci nek ti i napišu. Vidjet ćeš da ti to neće htjeti napisati. Onda otiđi kod pročelnika.

4.To što ti prijete otkazom to su samo prijetnje. Otkaz ti ne mogu dati samo tako.

5. Nek poslodavac okači mačku o rep ugošćavanje predsjednika i svoje veze u inspektoratima:

Napiši mu zahtjev za zaštitu preva radi

-jer ti neda rsm_e

-jer ti kasne plaće

-jer ti ako je ustegnuo cijele iznose a drugčije ste dogovorili ili ugovorili nije ostavio 2/3 plaće da imaš od čega živjeti.

Da i imam neobješnjiv predosječaj da ti svog poslodavca muljš. Zdužio si se namjerno previše jer si znao da ti istiće ugovor ,onda si otišao na dugotrajno bolovanje ona ćeš na komisiju i tako to...ali ti nepaše kaj ne dobiavaš naknadu prema plaći. E ak je tako, da muljš bewz obzira kaj je tvoj poslodavac lopina,ima Boga. Ak je poslodavc pi**a ,nemoraš biti i ti. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne muljam ja njega.

Na bolovanje sam otišao jer sam u Đurđenovcu skoro ubio čovjeka koji mi je pred kamion izletio iz sporedne ulice na 5 metara od mene sa dvoje djece na stražnjem sjedištu.

A što se tiče zaduživanja,poslodavac je odobrio zaduživanje na karticama prije nego su plaće počele kasniti,da bi onda ustegao plaće na 2 mjeseca čime nas je prisilio da kupujemo u našim trgovinama koje su barem 25% skuplje,a zatim skresao odobreno zaduženja,tako da je više od 3 četvrtine radnika u istom položaju kao i ja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija