Jump to content

Javnost kaznenog postupka


Lakonogi

Preporučene objave

Glavna rasprava je javna, pa sud ne bi smio praviti neke velike probleme zainteresiranima za praćenje suđenja. Ipak, imam dojam da često dolazi do raskoraka između načela i prakse. Zanima me da li je praksa da se prisustvovanje glavnoj raspravi najavi, kako bi se sud mogao organizirati (posebno ako dolazi veća skupina građana)?

 

Na koga da u tom slučaju naslovim podnesak - na kazneni odjel, ili na raspravnog suca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad smo kod toga, mislim da su sudovi premalo (kao i ostala javna tijela) otvoreni prema vlastitim poslodavcima i jedinim smislom svog postojanja, tj. prema građanima. Evo, npr., zovem nedavno sud, s namjerom da saznam datum glavne rasprave. Nakon bezbrojnih poziva (zauzeće, nejavljanje, preusmjeravanje) napokon dobivam pravu osobu.

 

- Možete mi reći kad je glavna rasprava u predmetu XXYY?

- A tko ste Vi?

- Ja sam građanin koji traži informaciju. Ako je potrebno, predstavit ću se, ali mislim da nema potrebe.

- Morate se predstaviti.

- (Predstavljam se)

- A tko ste Vi u tom postupku?

- Ja sam javnost.

- Rasprava je dana xx u sati yy.

 

Ako je rasprava javna i svatko može pristupiti, čemu uopće sva ta pitanja? Mora li ta službenica tako postupati, ili maltretira građane na svoju ruku, umjesto da je susretljiva poput djelatnice na sexy telefonu, :-D budući da i nju plaćaju građani, i da je interes javnosti transparentnost sudovanja?

 

Još neka pitanja vezana uz javnost kaznenog postupka:

 

- mogu li (ili od suda, ili od državnog odvjetništva) dobiti uvid u optužnicu? Pretpostavljam da ne mogu, premda mislim da bi i to trebalo biti dostupno javnosti. Naime, svatko može na glavnoj raspravi osobno čuti optužnicu, pa zašto onda ne bi mogao dobiti i uvid u nju, ako je to propustio?

 

- mogu li dobiti uvid u spis, ako sam propustio neka ročišta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija