Jump to content

Privremeno rješenje za invalidsku mirovinu-Što dalje


ivap

Preporučene objave

Pozdrav.

Dobila sam privremeno rješenje za invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad.

Što to točno znači, kome se sada trebam javiti i što dalje napraviti?

Imam sveukupno 25 godina radnog staža i od toga sam posljednje 3 godine na bolovanju. Imam 58 godina.

Što znači isplata predujma, zna li se koliko bi mi minimalno mogla biti mirovina?

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate čekati obavijest o pravomoćnosti rješenja. Od tada ste u mirovini i onda u HZMO počinju prikupljati podatke o stažu i plaći koji eventualno nedostaju i tada vam se može izračunati mirovina. Također od tog datuma (datuma pravomoćnosti rješenje) bi vas trebali odjaviti u poduzeću ako ste u radnom odnosu i imate pravo na koeficijent mirovine 0,8 (oko 80% mirovine koju bi dobili da imate opću nesposobnost za rad, a vi imate profesionalnu što znači i manju mirovinu). Također možete ostati i raditi i primati mirovinu s koeficijentom 0,5 (50% mirovine) i plaću u poduzeću. Nakon određenog vremena možete tražiti da ponovo idete na invalidsku komisiju ako dođe do pogoršanja zdravstvenog stanja pa da vam utvrde i opću nesposobnost za rad a time i veću mirovinu (koeficijent 1,0).Također

kad steknete uvjete za starosnu mirovinu možete podnijeti i zahtjev za starosnu mirovinu koja može biti veća od invalidske, a ne mora, i onda odaberete povoljniju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate pravo na otpremninu i to u dvostrukom iznosu (vidi čl. 80 Zakona o radu) Međutim, sva rješenja koja vi dobivate dobiva i poslodavac, nakon ovog će uslijediti obavijest o pravomoćnosti rješenja, dobiti ćete ga i vi i poslodavac, vi ste mu se dužni javiti kada vam zaključe bolovanje, eventualno možete i prije da vidite št će s vama biti nakon zaključivanja bolovanja jer više ne možete obavljati poslove svog radnog mjesta i polsodavac vam je dužan ponuditi sklapanje ugovora za radno mjesto koje bi bilo najbliže prijašnjem, a odgovara vašim psihofizičkim sposobnostima. Ukolko takvog radnog mjesta nema (uobičajen problem kod malih poslodavaca) uslijedit će osobno uvjetovani otkaz ugovora o radu. Međutim, ukoliko se vratite na posao nakon zaključenog bolovanja gubite pravo na duplu otpremninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala!

vezano za otpremninu;;;

postojala je firma gdje sam radila 10 godina, tu firmu je kupio privatnik, te sam nastavila raditi kod njega narednih 15 godina,

zanima me da li će mi se obračunati otpremnina za svih 25 godina ili samo za zadnjih 15 otkako je novi vlasnik? ista firma samo drugi vlasnik koji je ime firme promijenio??

 

i molim vas što točno znači, citiram;

Otpremnina

Clanak 125.

(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnoga rada, osim ako se otkazuje

iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se odreduje s

obzirom na dužinu prethodnoga neprekidnoga trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trecine prosjecne

mjesecne place, koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu

godinu rada kod toga poslodavca.

(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije odredeno

drukcije ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga clanka ne može biti veci od šest prosjecnih

mjesecnih placa koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

 

da li to znači ukratko da postoji max. iznos otpremnine?? tj 6 prosječnih mjesečnih plača? :-?

 

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo odgovor na vaše zadnje pitanje:

Zakonodavac smatra da iznos max. otpremnine ne može biti veći od 6 prosječnih plaća u zadnja tri mjeseca za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca prema st.2 iz tog vašeg čl.125.

Što se tiće računanja staža koji napominjete ,da se ta promjena vlasnika događa sada onda bi novi vlasnik morao preuzeti od starog sve vaše ugovore i prava po starom ugovoru pa bi vam se staž u bodućnosti zbrajao ako nije bilo prekida prema čl.133 zakona o radu. Kako je bilo prije 15 godina sa ovim pravom neznam. Bilo bi dobro da to pitanje uputite na PM našeg izvrsnika i profića u ranom pravu G. Flokija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija