Jump to content

Što ide prije? Zdravstveno i mirovinsko ili ugovor o radu?!


Dracula

Preporučene objave

Problem mi je ovakav. Čuo sam od kolege da me šef već prijavio i uplatio na zdravstveno i mirovinsko a da ja još nisam potpisao ugovor o radu. Je li to uopće moguće?!

 

Nisam dobio nikakav dokument niti papir za potpisati a kamoli pročitati. Tj. nisam vidio ni dobio ugovor o radu u pisanom obliku niti pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru. A da ne velim da nisam niti dobio potvrdu od poslodavca da je preuzeo radnu knjižicu od mene.

 

Trenutna situacija je da neću potpisati taj ugovor zbog određenih okolnosti koje su dogodile u zadnjih par dana. Na tom mjestu sam radio svega 4 dana. Sad je stvar da ako me je prijavio onda će me gnjavit da sam mu dužan novce za to prijavljivanje i uplaćivanje.

 

 

Puno hvala na ikakvoj pomoći i savjetu!

 

 

btw. ovo je moje prvo zaposlenje, pa ću valjda izvuć neko iskustvo iz ovog za sljedeći put...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dracula je napisao:

Problem mi je ovakav. Čuo sam od kolege da me šef već prijavio i uplatio na zdravstveno i mirovinsko a da ja još nisam potpisao ugovor o radu. Je li to uopće moguće?!

 

Nisam dobio nikakav dokument niti papir za potpisati a kamoli pročitati. Tj. nisam vidio ni dobio ugovor o radu u pisanom obliku niti pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru. A da ne velim da nisam niti dobio potvrdu od poslodavca da je preuzeo radnu knjižicu od mene.

 

Trenutna situacija je da neću potpisati taj ugovor zbog određenih okolnosti koje su dogodile u zadnjih par dana. Na tom mjestu sam radio svega 4 dana. Sad je stvar da ako me je prijavio onda će me gnjavit da sam mu dužan novce za to prijavljivanje i uplaćivanje.

 

 

Puno hvala na ikakvoj pomoći i savjetu!

 

 

btw. ovo je moje prvo zaposlenje, pa ću valjda izvuć neko iskustvo iz ovog za sljedeći put...

 

To nije moguće. Poslodavac vas nemože prijaviti na HZZO i HZMO bez ugovora o radu. S obzirom da niste dobili dokumenat o zasnivanju radnog odnosa(ugovor na potpis niti potvrdu), njega ni nema. To je vaš poslodavac mogao samo falsificirati a to nebi bilo dobro(za njega).Tražite da vam vrati radnu knjižicu,usmeno. Ako neide tako onda pismeno poštom sa povratnicom. Neizdavanje r.k na traženje radnika prekršaj je iz zakona o radu za koji je predviđena novčana kazna od 61.000 do 100.000 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Dracula je napisao:

Problem mi je ovakav. Čuo sam od kolege da me šef već prijavio i uplatio na zdravstveno i mirovinsko a da ja još nisam potpisao ugovor o radu. Je li to uopće moguće?!

 

Nisam dobio nikakav dokument niti papir za potpisati a kamoli pročitati. Tj. nisam vidio ni dobio ugovor o radu u pisanom obliku niti pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru. A da ne velim da nisam niti dobio potvrdu od poslodavca da je preuzeo radnu knjižicu od mene.

 

Trenutna situacija je da neću potpisati taj ugovor zbog određenih okolnosti koje su dogodile u zadnjih par dana. Na tom mjestu sam radio svega 4 dana. Sad je stvar da ako me je prijavio onda će me gnjavit da sam mu dužan novce za to prijavljivanje i uplaćivanje.

 

 

Puno hvala na ikakvoj pomoći i savjetu!

 

 

btw. ovo je moje prvo zaposlenje, pa ću valjda izvuć neko iskustvo iz ovog za sljedeći put...

 

 

 

To nije moguće. Poslodavac vas nemože prijaviti na HZZO i HZMO bez ugovora o radu. S obzirom da niste dobili dokumenat o zasnivanju radnog odnosa(ugovor na potpis niti potvrdu), njega ni nema. To je vaš poslodavac mogao samo falsificirati a to nebi bilo dobro(za njega).Tražite da vam vrati radnu knjižicu,usmeno. Ako neide tako onda pismeno poštom sa povratnicom. Neizdavanje r.k na traženje radnika prekršaj je iz zakona o radu za koji je predviđena novčana kazna od 61.000 do 100.000 kn.

 

 

Na sve ovo gore samo bih dodao

Člank 12 stavak 5. ZOR-a

 

Poslodavac je dužan radniku dostaviti primjerak prijave na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje u roku od petnaest dana od dana sklapanja ugovora o radu ili dostave pisane potvrde o sklopljenom ugovoru o radu, odnosno početka rada.

 

Dakle tražite u roku od 15 dana od početka rada

kopiju prijave da Vas je prijavio na zdravstveno i mirovinsko jer to Vam je dužan dati

pa ako Vam ne da poslodavac je počinio prekršaj

odnosno znate da Vas nije niti prijavio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo vi provjerite tu informaciju koju ste "čuli", možda uopće nije istinita, inače prvo ide ugovor u o radu pa te prijave i naravno treba vam uzeti radnu knjižicu i upisati vas u matičnu knjigu. Sad, ako je točna informacija da ste radili samo četiri dana i da niste ništa potpisali lijepo idite i razgovaajte s direktorom, sigurno vam je obojici u interesu da se situacija razrješi. Što vrijeme prolazi problem je veći. Neznam kako vas je mogao prijaviti na taj način, a ako i nekim čudom jest taj se upis može i poništiti. Jeste li mu predali radnu knjižicu ili niste, je li vas upisao u matičnu knjigu, nakon koliko ste mu vi rekli da tu nećete raditi, sve je to razrješvio samo trebate odmah reći kako stvari stoje i svima lakše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na savjetima!

 

Već sam u ponedjeljak riješio stvari. Došao u ured kod tajnice gdje sam ostavio dokumente i uzeo ih natrag bez problema i naravno pitao jesu li išta sređivali s tim, rekla da ništa nisu, u knjižicu ništa nisu upisivali. Taj moj frend je nekaj posve treće čuo i krivo shvatio...

 

 

Hvala još jednom! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dracula je napisao:

Hvala vam na savjetima!

 

Već sam u ponedjeljak riješio stvari. Došao u ured kod tajnice gdje sam ostavio dokumente i uzeo ih natrag bez problema i naravno pitao jesu li išta sređivali s tim, rekla da ništa nisu, u knjižicu ništa nisu upisivali. Taj moj frend je nekaj posve treće čuo i krivo shvatio...

 

 

Hvala još jednom! :palac:

 

Freng kod otorinca. Drcula pit krv nekom drugom a ne poštenim Legalisvillcima u učit o obvezama i pravima iz radnih odnosa. :smijeh::smijeh::-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija