Jump to content

molim pomoć


moca

Preporučene objave

Molim vas za pomoć.Vukovarski sam branitelj i nikad do sad nisam ništa potraživao.Do sad sam imao opskrbninu od 1100kn koja mi je ukinuta zbog posjedovanja auta.Moj doktor privatne prakse me uputio sa 9 uputnica na preglede u bolnicu vukovar koje sam sve obavio radi ostvarivanja bilo kakve mirovine.Imam 30g radnog staža,57 godina života i preko 100 dana borbenog sektora.Nalazi mi nisu dobri (ptsp,geler u nozi,nepravilnost kičme,kronična asma...).Bio sam i zatočen i premlaćivan ali to nisam nikad prijavio u ured za zatočene.Prvi put sam na legalisu pa molim pomoć.Znam daje kasno za ostvarivanje HRVI-a ali neznam kakvu bih mirovinu mogao ostvariti.Puno hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali si razmjenjen posredstvom međunarodnog crvenog križa.

dali si tražio potvrdu o zatočenju.

dali imaš potvrdu da si hrvatski branitelj (od ureda za obranu) .

 

 

zatočeni hrvatski branitelj (koji je bio zatočen najmanje tri dana)ima po zakonu 20% invalidnosti.

 

u Državnu upravu,Odjel za hrvatske branitelje

podnijeti zahtjev za utvrđivanje invalidnosti.

potrebno: okolnosti stradavanja(ured za obranu)

liječnička dokumentacija (u svezi ranjavanj ,psihić zbog posljedica logora ,PTSP i povrede nastale u logoru)

potvrda o zatočenju (Ured za zatočene i nestale,Zg )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaki branitelj koji je bio zarobljen, i to može dokazati, a vjerujem da je tvoje zarobljavanje bilo u Vukovaru, a ako te ne možeš podkrijepiti sa dokumentacijom, uzmio izjave svojih suboraca, ili potraži crveni križ, ili tamo gdje si bio rauzmijenjen, ima pravo na 20% RVI. Možda griješim, ali evo sačekaj da ostali komentiraju. S tim bi mogao dobiti mirovinu, ako ništa barem onu najnižu. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam zarobljen u jednoj školi koja se nije vodila kao logor.Do sada to nisam priavljivo ni u kakve institucije kao što je crveni križ ili ured za zatočene i nestale.Molim da mi kažete ako nemam pravo na tih 20 posto invalidnosti,dali imam pravo na najnižu braniteljsku mirovinu ako komisija to odobri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tek kad stekneš uvjet za starosnu mirovinu.

65 godina života.

 

Članak 14.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

 

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

 

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

 

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

 

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

 

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

 

(3) Pravo na invalidsku mirovinu ostvaruje se pod uvjetima i na način propisan Zakonom o mirovinskom osiguranju, ako nije ovim Zakonom drukčije određeno.

 

Članak 21.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, i koja na temelju navršenoga mirovinskog staža iznosi manje od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

 

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

 

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

 

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

 

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

 

6. dragovoljcu za 30%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

liječnik opće prakse uputi te na invalidsku komisiju

i ako komisija utvrdi da nisi radno sposoban

dobiješ invalidsku mirovinu pošto imaš 30 godina radnog staža.

koja se za hrvatske branitelje se povečava prema čl.21. ZOPHBDR

 

ili pošto imaš i ranjavanje što je i osnova za PTSP

cjelokupnu medicinsku dokumentaciju iz koje se vide zdravstveni problemi vezani za Domovinski rat dostavi u Državnu upravu ,Odjel za branitelje uz zahtjev za utvrđivanje invalidnosti(HRVI).

radi više informacija obrati se u Ured državne uprave

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najniža braniteljska mirovina oko 2.300,00 kuna.

 

bez obzira kolika bi mirovina bila izbor je samo mirovina s obzirom na broj godina radnog staža a i godine života.

kod doktora opće prakse tražti obradu za invalidsku komisiju.

 

paralelno raditi i na HRVI (odnijeti liječničku dokumentaciju,kopiju, u Ured državne uprave i podnijeti zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija