Jump to content

zlouptreba bolovanja


nemogucamisija

Preporučene objave

Dobio sam pismeno od poslodavca "UPOZORENJE o obavezama iz radnog odnosa i mogucnosti otkaza " gdje me poslodavac optuzuje da sam zloupotrebio status bolovanja, a u svrhu opravdanja izostanka s posla.

 

pitanje: sta ja s tom izjavom mogu napraviti osim sto mogu podnijeti zastitu radnickih prava .Postoji li mogucnost tuzbe poslodavca zbog klevete? hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije to izjeva,nego upozorenje. Poslodavac te smije upozoriti da o obvezema iz radnog odnosa ako smatra da si se o njih ogriješio. On očito tako smatra jer je to i obrazložio. Ukoliko ti smatraš da je on pogriješio napiši "odgovor na upozorenje" u kome ćeš ustvrditi da je njegovo upozorenje neutemeljeno jer ti bolovanje nisi zlorabio a to ćeš dokazati doznakom koju si dužan donjeti. Svakako mu odgovori pismeno poštom sa povratnicom jer u slučaju da bude više takovih upozorenja ob će ti vjerojarno htjeti uvaliti Izvanredni otkaz pa moraš imati pisane tragove da si osporavao njegova upozorenja ako bi došlo do spora.

Osim toga bio si dužan u roku od tri dana dostaviti potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad (što si sigurno i učinio).

E sad jesi li zlorabio bolovanje ili nisi to samo ti znaš. Nije lijepo od tebe ako jesi i nebi bilo dobro da ga tužiš jer on ima pravo upozoriti te ako to smatra za shodno koo što ti imaš pravo da to osporiš.

Znaš ali poslodavci baš ne upozoravaju radnike bez razloga. Ako je radnik dobar,savjestan i pošteno radi svoj posao onda je poslodavcu u interesu da zadrži takvog radnika a i ako ga nemože zadržati radi gospodarskih prilika onda nađe riješenje koje je pri otkazu zadovaljavajuće i za radnika. Znaš a i radnika ima kad kihne odmah na bolovanje a poslodavci danas baš i nemogu plačati svaku kihavicu svojih radnika.Pa ako je radnik često na bolovanju po par dana,pa si za kakav fuš spoji od petka do petka,pa ako to poslodavac sazna pa radnika onda poćne loviti za svaku sitnicu,e onda radniku baš i nema spasa od otkaza.

Razmislimo svi malo o situaciji u kojoj se nalazimo...ali svi i radnici i poslodavci.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se... dobije se rješenje kako je bolovanje opravdano iako poslodavac zna da je zloupotrebljeno i može ga mrzit a on se cereka s unutarnjim monologom "jesam ga zaje..."

 

Poslodavac ima jasne dokaze da netko pravi budalu od njega a ne može to dokazati, a "jadan" radnik nakon tjedan, dva pa čak i tri dođe ili odmoran i naspavan ili zadovoljan s dobro odrađenim poslom na vikendici koju je popravio nakon polugodišnje bure...

 

Nije trebao ići specijalisti jer mu je liječnih opće prakse dao dovoljno vremena posebno s onim dijagnozama psihičke rastrojenosti i stresa.

Ne velim, kad je čovjek stvarno iscrpljen, lud od nečije diktature ili zaista bolestan, rijetko kojem poslodavcu opće padne na pamet tražiti opravdanost bolovanja.

 

U suprotnom, sve ostalo je osobna netrpeljivost jednog prema drugom i obratno a to se rješava na druge načine :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo ovako koliko se sjecam mislim da je cigo1 upoznat donekle s slucajem, jer je usko vezan s "otkazom sindikalnog povjerenika" dakle, sindikalni sam povjerenik te sam u sukobu s poslodavcem zbog vama poznatim razlozima. kao sto je pisalo u mom proslom postu o pokusaju otkazivanju ugovora sind. povjereniku zbog ( "teske povrede ugovora o radu") neposluha . sto se tice bolovanja radi se samo o jednom danu ( napominjem da rijetko idem na bolovanje bez obzira sto radim na posebnim uvjetima rada sto je oboljevanje cesta pojava ) naravno poslodavac pokusava mi dati otkaz posto poto. te u upozorenju me optuzuje da zlorabim sto nema veze s zdravim razumom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je znam tvoj slučaj.

opservacija o "kratkim" bolovanjima bila je više radi drugih jer vidiš kaj se tebi pravom-zdravom događa radi jednog dana. Znaš jedan dan BO je sumnjiv i reakcija je bila kakva je bila.Trebaš samo sačuvati živce i reagirati pravovremeno na svaki start poslodavca. Ako "skuplja" prekršaje,ti "skupljaj" demante. Očito je da si "nepoželjan" to sigurno prepoznaju svi koji su čiteli tvoj prethodni post a prepoznat će sigurno i sud. Samo moraš imati pisane tragove da si upozoravao poslodavca na neprimjereno ponašanje. Osim toga što ne uzmeš odvjetnika koji se bavi radnim pravom? Trebat će ti,očito.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem onda ćemu toliko žiljenje ako je poslovni, odnosno ugovorni odnos između poslodavca i radnika postao nemoguć... zašto insistirati i dalje na takvom odnosu?

 

Inače, kao poslodavac sam iskoristio ovu konstataciju iz Zakona o radu par puta za izvanredni otkaz:

 

Članak 114.

(1) Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka (izvan­redni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz rad­nog odnosa ili zbog neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

 

Nijednom nismo imali problema s pravnim tumačenjem otkaza (inspektorat, sud i slično)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

Ne razumijem onda ćemu toliko žiljenje ako je poslovni, odnosno ugovorni odnos između poslodavca i radnika postao nemoguć... zašto insistirati i dalje na takvom odnosu?

 

Inače, kao poslodavac sam iskoristio ovu konstataciju iz Zakona o radu par puta za izvanredni otkaz:

 

Članak 114.

(1) Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka (izvan­redni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz rad­nog odnosa ili zbog neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

 

Nijednom nismo imali problema s pravnim tumačenjem otkaza (inspektorat, sud i slično)...

 

dk,

pročitaj njegov post Otkaz sindikalnom povjereniku. Čovjek je bio sindikalni povjerenik,ukazao je na korupciju u firmi i sad poslodavac provodi šikanu pa je "žiljenje" izgleda potrebno, jer se čovjek usječa ugroženim i povrjeđenim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

dk,

pročitaj njegov post Otkaz sindikalnom povjereniku. Čovjek je bio sindikalni povjerenik,ukazao je na korupciju u firmi i sad poslodavac provodi šikanu pa je "žiljenje" izgleda potrebno, jer se čovjek usječa ugroženim i povrjeđenim.

 

Jasna mi je situacija, zbog toga i velim čemu sve to... pa šta misli da će se sve zaboraviti i da će biti super... ja bih na njegovom mjestu tražio novu sredinu...

Ljudi i odnosi vremenom evoluiraju... nijedan nije za sva vremena.. ono što nije dobro treba mijenjati i u principu što prije...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

cigo1 je napisao:

 

dk,

pročitaj njegov post Otkaz sindikalnom povjereniku. Čovjek je bio sindikalni povjerenik,ukazao je na korupciju u firmi i sad poslodavac provodi šikanu pa je "žiljenje" izgleda potrebno, jer se čovjek usječa ugroženim i povrjeđenim.

 

Jasna mi je situacija, zbog toga i velim čemu sve to... pa šta misli da će se sve zaboraviti i da će biti super... ja bih na njegovom mjestu tražio novu sredinu...

Ljudi i odnosi vremenom evoluiraju... nijedan nije za sva vremena.. ono što nije dobro treba mijenjati i u principu što prije...

 

dk,

da treba mjenjati...koga?...nemoguča misija bi trebao podviti rep i tutanj?...a poslodavac i svita i dalje raditi na korupciji...ak je čovjek izabro fajt,treba da podržati...pa naravno da neće zaboraviti i da neće biti super...ali ni nemoguća misija netreba zaboraviti jer je onda njegova borba do sad bila uzaludna... a nabi smjela biti...ničija borba protiv lopovluka nesmije biti uzaludna...takva borba treba bezrezervnu podršku...kao ona koju su imali naši borci u DR-tu...ona tada, ova borba sada...je dk...nije ni jedan poslodavac za sva vremena...ali korupcija jest...izgleda :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija