Jump to content

prva nekretnina > procedura?


lula9900

Preporučene objave

Obzirom da se po prvi put susrecem sa zakonskom/pravnom terminologijom u vezi nekretnina, lijepo Vas molim nekoliko strucnih savjeta u vezi poreza na nekretnine.

 

Prosli tjedan sam potpisala ugovor s Prodavateljom o kupnji svoje prve nekretnine. U roku od 30 dana duzna sam prijaviti porez na nekretninu, od kojeg bi trebala biti oslobodjena.

 

- jesam li duzna obavezno prijaviti prebivaliste na adresi na kojoj se nalazi kupljeni stan? Moram li to učiniti prije podnosenja prijave za porez nekretnina i oslobadjanje od iste?

- procitala sam negdje da sam obavezna neotudjiti nekretninu u roku od 5g. Znaci li to da ne mogu prodati stan u tom periodu? Sto ukoliko ga iz xy razloga prodam za 2 godine. Koje su posljedice/procedure?

- mogu li u medjuvremenu promjeniti svoje prebivaliste? Kako novim zakonom vise nema poreznih olaksica, tj. povrata poreza, pretpostavljam da nisam duzna imati prebivaliste na toj lokaciji?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

oslobođenje plaćanja poreza na promet za prvu nekretninu se dobije za određeni iznos kvadrature, za samca je 40 m2, a svaki član još 15m2. ako je stan veći, na razliku se plaća porez.

 

trebali bi se prijaviti na adresi nekretnine, time dokazujete da rješavate stambeno pitanje, a to je dobro i iz razloga ako odlučite prodati taj stan u roku od tri godine (ne pet), ne morate platiti dohodak od otuđenja. smatra se ako u roku tri godine prodate stan, da to radite da biste zaradili, zato treba platiti porez. međutim ako ste prijavljeni ili ako ga prodajete da biste riješili stambeno pitanje zbog povećanja obitelji, pa kupujete veći, onda ste oslobođeni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o porezu na promet nekretnina

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine', br. 69/97, 153/02)

VI. POREZNA OSLOBOĐENJA

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

 

9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,

 

9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,

 

9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

 

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora

 

za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora

 

za 3 osobe do 80 m2 stambenog prostora

9.4. ako veličina nekretnine (stan ili kuća) koju građanin kupuje prelazi zadane površine iz podtočke 9.3. tada se porez na nekretninu plaća samo na višak stambenog prostora

14. Porez iz točke 13. ovoga članka plaća se, ako se nekretnina (novosagrađena nekretnina) otuđi u roku od 5 godina od dana nabave, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

 

prijava prebivališta na kupljenoj nekretnini može se obaviti po ovjeri kupoprodajnog ugovora .

potvrdu predati sa prijavom poreza (do 30 dana)

ili potvrdu predati u gruntovnicu sa zahtjevom za uknjižbu vlasništva i kupoprodajnim ugovorom i nakon 20-ak dana tražiti novi vlasnički list.

ako nekretnine ima teret(hipoteku )

za vrijednost hipoteke umanjuje se porezna osnovica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kupujem kuću od 110 metara kvadratnih sa 200 metara kvadratnih dvorišta.

Već posjedujem stan od 40 metara kvadratih na koji sam 2001 godine platio porez, sada sam ga prodao.

Riječ je o tročlanoj obitelji, pa ako netko može objasniti poreznu olakšicu za kupnju kuće.

Možemo li biti oslobođeni do 80 m2, a za ostalo da platimo porez. što je sa dvorištem, ulazi li ono u nekretninu kojom se riješava stambeno pitanje ?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav!

Imam pitanje. Rođaci su kupili stan i stan je pripisan na rođakovo ime i to mu je prva nekretnina. Sad bi trebao promjeniti prebivalište zbog oslobađanja poreza. Zanima me postoji li neki rok u kojem on ne smije mijenjati prebivalište, jer bi mu se više isplatilo vratiti prebivalište na staro zbog nekih stipendija i toga. Koliko vidim u zakonu ne postoji nekakvo vremensko ograničenje za promjenu prebivališta, samo za prodaju nekretnine.

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija