Jump to content

f 43.1 ili f 62 ???


jura3333

Preporučene objave

Molim vas da mi pojasnite.

već duže se liječim od ptsp-a, psihijatar mi kaže da imam promjenu osobnosti ali da mi se boji to upisati jer da je čuo kako su nekima zbog toga smanjena prava iako to nema logike.

već sve znamo da je 62 nastavak 43

ja bih trebao ovih dana na ponovno vještačenje zbog pogoršanja ali ne znam sad što da radim?

ovo je meni pravi problem pa me zanima ima li tko ovakvo iskustvo?

hvala na savjetu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jura3333 je napisao:

Molim vas da mi pojasnite.

već duže se liječim od ptsp-a, psihijatar mi kaže da imam promjenu osobnosti ali da mi se boji to upisati jer da je čuo kako su nekima zbog toga smanjena prava iako to nema logike.

već sve znamo da je 62 nastavak 43

ja bih trebao ovih dana na ponovno vještačenje zbog pogoršanja ali ne znam sad što da radim?

ovo je meni pravi problem pa me zanima ima li tko ovakvo iskustvo?

hvala na savjetu

 

Tvoj psihijatar nešto muti.Ja imam isto te dijgnoze i nikad mi nisu štetile kako tvoj psihijatar kaže,a prošao sam sita i rešeta u zadnjih 10 godina.bolest je bolest i ako postoji neznam zašto ju nebi pisao.Moje mišljenje je da ti može samo pomoći u riješavanju tvog statusa.

 

Da išla je tokom lijećenja ptsp-a

 

Područni ured Zagreb.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko znam ne može se imati obadvije šifre istovremeno 43.1-62.0 premda to mnogi psihijatri pišu , meni piše 62.0 ( nakon PTSP F 43.1 chr ). PTSP je izlječiv a 62.0 promjena osobnosti nije.Nisam doktor ali toliko sam shvatio . E sad što je dobro i kako će se odraziti u budučnosti to ne znam , najbolje je biti zdrav

 

evo pročitaj malo ovo pa će ti možda biti jasnije

 

Posttraumatski stresni poremećaj

 

Uz postojanje verificiranog traumatskog događaja potrebno je postojanje simptoma ponavljajućih intruzivnih sjećanja na traumatski događaj, ponovna proživljavanja traumatskog događaja u budnom stanju ili snovima, a često je izbjegavanje događaja, koji podsjećaju na preživjelu traumu, jaka vegetativna stigmatiziranost, gubitak samopouzdanja, povlačenje iz društva, nesanice i izrazito sniženi prag na frustracije. Čest je razvoj alkoholizma, depresije i suicidalnosti, ali i niza somatskih bolesti.

 

Klaster simptoma koji upućuju na visoki rizik od suicida osoba oboljelih od PTSP-a čine:

 

*

 

depresivnost

*

 

osjećaj bezvrijednosti

*

 

osjećaj bezizlaznosti

*

 

gubitak smisla za životom

*

 

anhedonija

*

 

disforičnost

*

 

osjećaj krivnje

*

 

agresivnost

*

 

precjenjivanje teškoća aktualnih situacija

*

 

distorzija realiteta

*

 

gubitak vjere i povjerenja

*

 

izoliranje iz okoline i od prijatelja

*

 

seksualni poremećaji

*

 

gubitak vitalnih nagona

 

Uz ovaj klaster kliničkih simptoma potrebno je dodati i klaster socijalnih rizičnih čimbenika, među kojima su najčešći:

 

*

 

socijalna izolacija

*

 

maritalni sukobi

*

 

konfliktuoznost

*

 

gubitak posla

*

 

zakazivanje u obiteljskim i prijateljskim kontaktima

*

 

egzistencijalna ugroženost

 

Obje recentne klasifikacije dovode pojavu PTSP-a u svezu s izrazito intenzivnim stresogenim događajem, no prisutne su izvjesne razlike u definiciji stresnog poremećaja, koje razlike međutim u kliničkoj praksi ne čine većih problema. Daleko više razlika među tim dvjema klasifikacijama nalazi se u opisu i kvantifikaciji simptoma i znakova, a glavne razlike su u činjenici da američka klasifikacija navodi jednu dijagnostičku kategoriju i za akutni PTSP i za kronični (F43.1), dok MKB-10 navodi dvije dijagnostičke kategorije: PTSP pod šifrom F43.1 i Trajna promjena ličnosti nakon katastrofalnog doživljavanja pod šifrom F62.0. Iako se klinički ponekad nalaze opravdanja za razlikovanje kliničke slike akutnog PTSP-a od kronificiranog stanja s izmijenjenom i kliničkom slikom i intenzitetom simptoma te trajnošću i ireverzibilnošću simptoma (F62.0), nužno je da se u slijedećoj klasifikaciji značajno poboljša operacionaliziranost dijagnostičkih kategorija i uskladi ih s kliničkim slikama većine oboljelih.

 

Primjer "prelaska" jedne dijagnostičke kategorije u drugu kao prirodni tijek nije čest u psihijatriji, i jedva da nalazimo nekoliko primjera (npr. prelazak shizofrene slike u Restzustand njemačkih autora), pa je vjerojatno i zbog toga u kliničkoj praksi "prijelaz" PTSP-a u trajne promjene ličnosti nakon katastrofalnog doživljaja teško prihvatljiv. Vrlo često u rutinskoj kliničkoj praksi nalazimo na istom dokumentu i u isto vrijeme navedeno obje dijagnoze, i F43.1 i F62.0, što dakle prema izričitoj preporuci nije moguće. Slijedeći razvoj kliničke slike PTSP-a u kliničkoj praksi vidimo dosta često promjenu pojedinih simptoma, njihov razvoj ali i transformaciju, koje su promjene uvelike ovisne o liječenju oboljeloga, njegovim premorbidnim crtama ali i stavu okoline i situacijama u koje oboljeli ulazi.

 

Slijedeći preporuke MKB 10 u praćenju bolesnika s dijagnozom PTSP-a moguće ih je "izgubiti" na slijedeća dva načina:

 

*

 

one koji su izliječeni

*

 

oni koji su "prešli" u dijagnostičku kategoriju trajnih promjena ličnosti (F62.0)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragovoljac, 1002 dana prve crte, bez statusa HRVI, u mirovini-opća, 40% rat. 2000g. prva dijagnoza psyhoneurosis, zatim, krajem 2005g. F43.1, u veljači 2009g. F62.0. U prosincu prošle godine prilikom četvrte hospitalizacije dodana i treća dijagnoza F23.9. Interesantno da nakon toga, prilikom ambulantnih kontrola mi psihijatar navodi samo dg.F23.9 i F62.0. Da li je to nepovoljno po mene, glede ishodovanja mojih prava (status HRVI i pogoršanje, odnosno promjena omjera rat-mir); naime izostavljanje primarne dg.F43.1. Trebam li zamoliti psihijatra da na idućoj kontroli navede i prvu dg.F43.1 ? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

Dragovoljac, 1002 dana prve crte, bez statusa HRVI, u mirovini-opća, 40% rat. 2000g. prva dijagnoza psyhoneurosis, zatim, krajem 2005g. F43.1, u veljači 2009g. F62.0. U prosincu prošle godine prilikom četvrte hospitalizacije dodana i treća dijagnoza F23.9. Interesantno da nakon toga, prilikom ambulantnih kontrola mi psihijatar navodi samo dg.F23.9 i F62.0. Da li je to nepovoljno po mene, glede ishodovanja mojih prava (status HRVI i pogoršanje, odnosno promjena omjera rat-mir); naime izostavljanje primarne dg.F43.1. Trebam li zamoliti psihijatra da na idućoj kontroli navede i prvu dg.F43.1 ? :misli:

 

 

ovo 1002 dana prve crte gdje si to našao i baš bio 1002 dana ni više ni manje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo jednostavno JPJ. Iz potvrde o broju udjela u braniteljskom fondu je vidljiv broj dana koji sam proveo u postrojbama; naravno za one koji znaju matematiku, jer sam promijenio tri v.p. Cijelo vrijeme tog ratnog angažmana sam bio na prvoj linij obrane grada Vinkovaca i još nekih okolnih sela. Prema tome, stvarno me interesira motiv koji te je potakao da postaviš onakvo cinično pitanje ? :dvoje::zatvoren:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

Vrlo jednostavno JPJ. Iz potvrde o broju udjela u braniteljskom fondu je vidljiv broj dana koji sam proveo u postrojbama; naravno za one koji znaju matematiku, jer sam promijenio tri v.p. Cijelo vrijeme tog ratnog angažmana sam bio na prvoj linij obrane grada Vinkovaca i još nekih okolnih sela. Prema tome, stvarno me interesira motiv koji te je potakao da postaviš onakvo cinično pitanje ? :dvoje::zatvoren:

 

 

potvrda o broju udjela u braniteljskom fondu ne znqaci da si proveo baš toliko dana na prvoj crti to i lud zna , po tome bi ja bio na prvoj crti 5 godina što nije točno a i pitanje nije cinično nego realno nego si ti broj dana provedenih na prvoj crti napisao cinično i toliko da znaš moja prva akcija to jest okršaj ili puškaranje je prvi napad za oslobođenje Mirkovaca premda nisam iz Vinkovaca ušli smo do pola Mirkovaca pa je došla zapovijede za povlačenje vjerovatno zbog toga što su nas nadlijetali avioni od tada su Mirkovci bili žestoko četničko uporište i čuo sam poslije da u drugom napadu je nastradalo desetak naših da je vojska to jest takozvana JNA otvorila i zatvorila put tako da su njih desetak ostalo zarobljeno i pobijeno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija