Jump to content

Ugovor na odredjeno


mirjana_x

Preporučene objave

Radim u firmi vec 2 god i 9 mj i u zadnjih godinu dana stalno dobivam ugovore po mjesec dana. Cesto se desi da mi dostava ugovora kasni pa znam po dva,tri dana radit bez ugovora. Da li imam u takvom slucaju pravo odbit potpisat takav ugovor koji mi dodje sa zakasnjem i rec s obzirom na kasnjenje da sam mislila da mi je produzen ugovor na neodredjeno s obzirom na cl 10. st. 5 zakona o radu??Nedavno je u firmi mijenjaj pravilnik o radu medjutim do njega ne mogu doci i ne znam sta pise u njemu. Da li je moguce da se promijeni sta u pravilniku vezano uz cl 10. st. 5 zakona o radu???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radim u firmi vec 2 god i 9 mj i u zadnjih godinu dana stalno dobivam ugovore po mjesec dana. Cesto se desi da mi dostava ugovora kasni pa znam po dva,tri dana radit bez ugovora. Da li imam u takvom slucaju pravo odbit potpisat takav ugovor koji mi dodje sa zakasnjem i rec s obzirom na kasnjenje da sam mislila da mi je produzen ugovor na neodredjeno s obzirom na cl 10. st. 5 zakona o radu??Nedavno je u firmi mijenjaj pravilnik o radu medjutim do njega ne mogu doci i ne znam sta pise u njemu. Da li je moguce da se promijeni sta u pravilniku vezano uz cl 10. st. 5 zakona o radu???

 

Poštovana,

imate pravo odbit potpisat takav ugovor, ali ne znam što ćete time dobiti. Vremena su kakva jesu, u zakonu piše jedno, praksa pokazuje drugo,...Uglavnom, ja Vam to ne bih preporučila, a Vi napravite kako želite. Što se tiče dostupnosti Pravilnika o radu, Zakon o radu propisuje da se pravilnik o radu mora učiniti dostupan radnicima (čl.6.st3.) tako da imate pravo uvida u isti. Što se tiče promjena u pravilniku vezano uz čl.10.st.5.ZOR-a na radnika se uvijek primjenjuje povoljnije pravo, a i ne znam u kojem smislu mislite da bi se nešto promijenilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetu!!Ali dobila bi posao za stalno i imala neku vecu sigurnost, ovako se ja moram mislit svaki mjesec da li cu iduci mjesec imati uopce posao.Evo konkretno jucer mi je donesen opet ugovor na potpis i naravno opet na mjesec dana, znaci 01.08 bi trebao opet novi ugovor ali mi je isto tako doneseno rijesenje za godisnji odmor koji mi traje do 09.08. a ja na godisnji idem 19.07. pa me bas sad interesira tko ce im 01.08 potpisat taj ugovor, ja sigurno necu bit dostupna.Ne razumim takvu politiku poslovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirjana_x je napisao:

Hvala na savjetu!!Ali dobila bi posao za stalno i imala neku vecu sigurnost, ovako se ja moram mislit svaki mjesec da li cu iduci mjesec imati uopce posao.Evo konkretno jucer mi je donesen opet ugovor na potpis i naravno opet na mjesec dana, znaci 01.08 bi trebao opet novi ugovor ali mi je isto tako doneseno rijesenje za godisnji odmor koji mi traje do 09.08. a ja na godisnji idem 19.07. pa me bas sad interesira tko ce im 01.08 potpisat taj ugovor, ja sigurno necu bit dostupna.Ne razumim takvu politiku poslovanja.

Posao za stalno ćete dobiti za 3 mjeseca, s obzirom da kažete da radite 2 godine i 9 mjeseci, koliko sam shvatila, kod istog poslodavca. Ja Vam savjetujem da potpišete ugovor slijedeći mjesec kao i sve do sada, odnosno da budete "dostupni". Još jednom ponavljam, to Vam je moj savjet, a vi kako želite...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle ja stalno dobivam ugovore na odredjeno zbog povecanog obima posla a ne zbog nekih zamjena,10.09 ce bit pune tri godine da radim pod istim ugovorima i na istom radnom mjestu.U ugovoru o radu stoji da se ugovor moze otkazati redovito i ako poslodavac ili radnik daju otkaz, otkazni rok iznosi sukladno Zakonu o radu, sto bi znacilo da moj otkazni rok traje dulje nego sam ugovor jer koliko mi je poznato otkazni rok mi je 1 mj i dva tjedna.Ukoliko se desi da mi pokusaju urucit otkaz( jer zaista niko nije primljen u zadnjih 3-4 god za stalno a imam kolegicu koja je prema svemu sudeci dobila nezakonito otkaz jer je vise od dvije godine bila u firmi i dobila je usmeno otkaz , samo tjedan dana prije isteka ugovora je voditelj dosao i rekao da je dobila otkaz i da joj radni odnos prestaje istekom ugovora)mozete mi reci kako se postavit ako ne daj boze dodje do te situacije???Kakva su moja prava u tom slucaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o radu na određeno vrijeme može se redovito otkazati ukoliko je to ugovorom predviđeno. Dakle kod Vas jest,pa slijedom toga poslodavac vam ugovor može otkazati ali samo PISMENO, pri čemu mora navesti razlog. Prema tome,kako je istra konstatirala,je nevidim svrhu redovitog otkazivanja ako imate ugovor na mjesec dana.Vaš će ugovor prestati isstekom roka na koji je potpisan.I dobro vam je rekla istra,naon tri godine više vam poslodavac nemože produživati ugovor na određeno vrijeme.Vi ćete ili nastaviti raditi sa ugovorom na neodređeno ili ćete se "rastati" sa poslodacvcem temeljem ugovora na određeno. Nema dugih varijanti.

 

Ja Vam preporućam da ne radite paniku oko tih ugovora. S obzirom da vas poslodavac drži toliko dugo i s obzirom da ste sigurno zadovoljili njegove kriterije te s obzirom da kažete da se obim poslovanja povećao je nevidim razloga da vam poslodavac ne ponudu ugovor na neodređeno vrijeme kad za to dođe vrijeme. Ovo što vam je ugovore produživao na samo mjesec dana, nemojte shvačati tragično jer ni poslodavci neznaju "što će sutra biti". Zato vampredlažem da strpljivo čekete i za svaki slučaj tražite novi posao.

A što se "sigurnosti" tiće,neme je već odavno kakv da ugovor imate. Takva su vremena. Jest da imate neka određena prava po ugovoru na neodređeno vrijeme ali najbitnije od svega je da vi radite i za to budete adekvatno plaćeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako, molim vas za odgovor jer mi se radi o najnužnijoj egzistenciji:

 

Zaposlio sam se prije 3 godine u jednoj firmi, hajmo je nazvati "Pero d.o.o". To je bilo u srpnju 2007. U siječnju 2009. firma je privatizirana i svi smo morali potpisati sporazumni prekid radnog odnosa, i odmah smo potpisali novi ugovor, a firma je i dalje nastavila obavljati istu djelatnost i isto se zove "Pero d.o.o". Plaće su ostale iste, radna mjesta također...

Ja sam cijelo vrijeme imao ugovore na određeno! Sad je srpanj 2010. i opet sam dobio ugovor na određeno 4 mjeseca.

 

Mene zanima je li to sukladno zakonu da i nakon 3 godine u firmi mogu dobivati ugovor na određeno, te zbraja li se ili ne ovo vrijeme prije potpisivanja sporazumnog otkaza, iako je firma zadržala isto ime i djelatnost. Ako ne, što da napravim, jer je uskoro prekoračen termin od 3 godine, a meni bi puno značio ugovor na neodređeno vrijeme.

 

Također, postoji i pravilnik o radu za našu firmu u kojoj stoji za stavku "program zbrinjavanja viška radnika": pod stažem ostvarenim kod poslodavca, smatra se i neprekinuti radni staž ostvaren u firmi "Pero d.o.o" i bivši "Pero d.O.o.".

 

Hvala puno!

 

Ovdje ima link o najnovijem zakonu o radu: dio o radu na određeno!

 

http://www.poslovnenovine.com/zakono...asp?propisi=11

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Ugovor o radu na određeno vrijeme može se redovito otkazati ukoliko je to ugovorom predviđeno. Dakle kod Vas jest,pa slijedom toga poslodavac vam ugovor može otkazati ali samo PISMENO, pri čemu mora navesti razlog. Prema tome,kako je istra konstatirala,je nevidim svrhu redovitog otkazivanja ako imate ugovor na mjesec dana.Vaš će ugovor prestati isstekom roka na koji je potpisan.I dobro vam je rekla istra,naon tri godine više vam poslodavac nemože produživati ugovor na određeno vrijeme.Vi ćete ili nastaviti raditi sa ugovorom na neodređeno ili ćete se "rastati" sa poslodacvcem temeljem ugovora na određeno. Nema dugih varijanti.

 

Ja Vam preporućam da ne radite paniku oko tih ugovora. S obzirom da vas poslodavac drži toliko dugo i s obzirom da ste sigurno zadovoljili njegove kriterije te s obzirom da kažete da se obim poslovanja povećao je nevidim razloga da vam poslodavac ne ponudu ugovor na neodređeno vrijeme kad za to dođe vrijeme. Ovo što vam je ugovore produživao na samo mjesec dana, nemojte shvačati tragično jer ni poslodavci neznaju "što će sutra biti". Zato vampredlažem da strpljivo čekete i za svaki slučaj tražite novi posao.

A što se "sigurnosti" tiće,neme je već odavno kakv da ugovor imate. Takva su vremena. Jest da imate neka određena prava po ugovoru na neodređeno vrijeme ali najbitnije od svega je da vi radite i za to budete adekvatno plaćeni.

 

 

 

Sad mi nije jasno, ako mi ugovor prestaje 01.08 poslodavac moze rec prestao ti je ugovor i to je to, vise nam ne trebas???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za pomoć, dosta je hitno. Više od tri godine radim kod poslodavca na autorski ugovor. Državna inspekcija rada utvrdila je nepravilnosti i naložila poslodavcu da me zaposli i plati kaznu ili će u suprotnom zatvoriti poduzeće. Poslodavac sad nudi jednomjesečni ugovor na određeno. Moram napomenuti da mi je prvo rekao da ne moram više dolaziti, a kada je shvatio pravne posljedice ponudio taj jednomjesečni, no isto tako mi usmeno da do znanja da će me nakon toga otkačiti. Što da radim? Imam li pravo tražiti na neodređeno s obzirom da je državna inspekcija utvrdila da sam morala raditi pod ugovorom o djelu a ne autorskom i to više od tri godine? Kakve su mi šanse na sudu ako potpišem taj jednomjesečni ugovor, a kakve ako ne potpišem uopće ništa? Stvarno ne znam što da radim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

asla je napisao:

Molim za pomoć, dosta je hitno. Više od tri godine radim kod poslodavca na autorski ugovor. Državna inspekcija rada utvrdila je nepravilnosti i naložila poslodavcu da me zaposli i plati kaznu ili će u suprotnom zatvoriti poduzeće. Poslodavac sad nudi jednomjesečni ugovor na određeno. Moram napomenuti da mi je prvo rekao da ne moram više dolaziti, a kada je shvatio pravne posljedice ponudio taj jednomjesečni, no isto tako mi usmeno da do znanja da će me nakon toga otkačiti. Što da radim? Imam li pravo tražiti na neodređeno s obzirom da je državna inspekcija utvrdila da sam morala raditi pod ugovorom o djelu a ne autorskom i to više od tri godine? Kakve su mi šanse na sudu ako potpišem taj jednomjesečni ugovor, a kakve ako ne potpišem uopće ništa? Stvarno ne znam što da radim.

 

Pridružujem se zamolbi jer je ozbiljno, a bilo bi dobro da netko stručno, ili sa sličnim iskustvom pomogne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz onoga što ste napisali, meni se čini da vam je poslodavac "ponudio" taj jednomjesečni ugovor samo iz razloga kako bi vam lakše uručio otkaz. Jer istekom tog 1mjeseca automatski zakonom vam prestaje radni odnos. Moj savjet je da takav ugovor (ukoliko već niste) ne potpisujete. S obzirom da radite duže od tri godine, ne morate posebno tražiti ugovor na neodređeno jer ga po zakonu već imate, iako ga niste potpisali. A tu je onda sasvim druga priča sa otkazom i njegovim razlozima, otkaznim rokom, otpremninom itd. A to vaš poslodavac očito želi izbjeći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima i mali prilog raspravi - zabluda je da nakon tri godine rada radnik automatizmom mijenja status u "rad na neodređeno", to se događa odlukom suda, a odluci suda prethodi tužba, rasprava, dokazi i tako dalje. Znači, poslodavac apsolutno jest u prekršaju ako na istim poslovima radniku produžava ugovore na određeno vrijeme dulje od tri godine, ali ZOR ne poznaje automatizam kojim imalac takvih uzastopnih ugovora postaje dobitnik ugovora na neodređeno, čim prođe i jedan dan preko tri godine. Ljudi moje dobi sjećaju se da se taj automatizam pojavljivao prije dosta godina u vrijeme socijalističkih radnih odnosa i rješenja o radnom odnosu, a prije nego je rad bio ugovorni odnos dviju strana, dok smo svi bili drugovi... Znači, bez aktivnosti na sudu nema ugovora na neodređeno, sam nalog inspekcije neće proizvesti nikakav učinak na poslodavca, on se može oglušiti, a inspekcija naravno može tužiti...

Nadalje, autorski ugovor je ustvari ugovor o djelu koji nema veze sa statusom radnika, koji je forma prodavanja nekih vlastitih vještina onima kojima one trebaju i po takvim se ugovorima plaća "autorstvo" nad tom vještinom u jednokratnom iznosu koliko strane ugovore da to vrijedi. To nije kategorija radnih odnosa i nema veze sa zakonom o radu.

Slijedeća slična aktivnost je ugovor o djelu, koji također spominjete i koji se od autorskog djela najčešće razlikuje u stupnju umjetnčke vrijednosti, da se tako kolokvijalno izrazim, ali u suštini je to ista stvar - naručitelj naruči djelo, a izvoditelj ga isporuči.

Meni se čini iz aslina posta da je njen poslodavac imao neku vrst ugovora o djelu ili autorskog s njom, a došla je inspekcija rada i utvrdila da se tu radi o prikrivenom radnom odnosu i naložila zaključivanje ugovora o radu za poslove koji su očito imali to obilježje. Inače, nakon ugovora na određeno vrijeme nikome se ne uručuje otkaz jer ovakav ugovor istječe protekom roka na koji je sklopljen ili ispunjenjem drugih uvjeta radi kojih se rad ugovara na određeno vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

cigo1 je napisao:

Ugovor o radu na određeno vrijeme može se redovito otkazati ukoliko je to ugovorom predviđeno. Dakle kod Vas jest,pa slijedom toga poslodavac vam ugovor može otkazati ali samo PISMENO, pri čemu mora navesti razlog. Prema tome,kako je istra konstatirala,je nevidim svrhu redovitog otkazivanja ako imate ugovor na mjesec dana.Vaš će ugovor prestati isstekom roka na koji je potpisan.I dobro vam je rekla istra,naon tri godine više vam poslodavac nemože produživati ugovor na određeno vrijeme.Vi ćete ili nastaviti raditi sa ugovorom na neodređeno ili ćete se "rastati" sa poslodacvcem temeljem ugovora na određeno. Nema dugih varijanti.

 

Ja Vam preporućam da ne radite paniku oko tih ugovora. S obzirom da vas poslodavac drži toliko dugo i s obzirom da ste sigurno zadovoljili njegove kriterije te s obzirom da kažete da se obim poslovanja povećao je nevidim razloga da vam poslodavac ne ponudu ugovor na neodređeno vrijeme kad za to dođe vrijeme. Ovo što vam je ugovore produživao na samo mjesec dana, nemojte shvačati tragično jer ni poslodavci neznaju "što će sutra biti". Zato vampredlažem da strpljivo čekete i za svaki slučaj tražite novi posao.

A što se "sigurnosti" tiće,neme je već odavno kakv da ugovor imate. Takva su vremena. Jest da imate neka određena prava po ugovoru na neodređeno vrijeme ali najbitnije od svega je da vi radite i za to budete adekvatno plaćeni.

 

 

Evo ja na godisnjem, stigao novi ugovor tocno do datuma kad trebam napunit 3 god u firmi.Ugovor potpisan i sad samo trebam odradit do tada.Pitanje ako me otpuste da li imam pravo na otpremninu i kakav je postupak???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

može li mi netko pomoći, molim vas??

 

neuspjesan je napisao:

Ovako, molim vas za odgovor jer mi se radi o najnužnijoj egzistenciji:

 

Zaposlio sam se prije 3 godine u jednoj firmi, hajmo je nazvati "Pero d.o.o". To je bilo u srpnju 2007. U siječnju 2009. firma je privatizirana i svi smo morali potpisati sporazumni prekid radnog odnosa, i odmah smo potpisali novi ugovor, a firma je i dalje nastavila obavljati istu djelatnost i isto se zove "Pero d.o.o". Plaće su ostale iste, radna mjesta također...

Ja sam cijelo vrijeme imao ugovore na određeno! Sad je srpanj 2010. i opet sam dobio ugovor na određeno 4 mjeseca.

 

Mene zanima je li to sukladno zakonu da i nakon 3 godine u firmi mogu dobivati ugovor na određeno, te zbraja li se ili ne ovo vrijeme prije potpisivanja sporazumnog otkaza, iako je firma zadržala isto ime i djelatnost. Ako ne, što da napravim, jer je uskoro prekoračen termin od 3 godine, a meni bi puno značio ugovor na neodređeno vrijeme.

 

Također, postoji i pravilnik o radu za našu firmu u kojoj stoji za stavku "program zbrinjavanja viška radnika": pod stažem ostvarenim kod poslodavca, smatra se i neprekinuti radni staž ostvaren u firmi "Pero d.o.o" i bivši "Pero d.O.o.".

 

Hvala puno!

 

Ovdje ima link o najnovijem zakonu o radu: dio o radu na određeno!

 

http://www.poslovnenovine.com/zakono...asp?propisi=11

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija