Jump to content

mobitel, bivsi, prijetnje


prestrasena

Preporučene objave

Pozdrav svima. Pročitala sam cijeli forum, pronašla sam odgovore na dosta pitanja koja su me zanimala, ali ipak imam još njih

par koja su mi nejasna. Molila bih nekoga ako mi može pomoći, bila bih Vam jako zahvalna. Nažalost kao i dosta ljudi na ovom

forumu imam problema s bivšim dečkom. Pokušat ću što detaljnije opisat što me muči.

Od kada smo prekinuli svakodnevno me zove na mobitel, ali ili sa skrivenog broja ili sa prepaid kartica pa je svaki put drugi

broj.Nikad se ne predstavi i ne želi reći svoje ime(snimam razgovore). Također mi salje sms-ove. Nikad mi u njima nije izravno prijetio, ali jednostavno ne prestaje

zvati i slati. U njima piše o našoj bivšoj vezi,vraća se u prošlost, a to me uznemiruje. Molila sam ga više puta da prestane, a broj nažalost ne mogu promijeniti.

Sada je počeo slati emailove (sa svoje e mail adrese) mojim prijateljima u kojima iznosi detalje o našoj vezi, istinite, ali intimne, i traži ih da te emailove

proslijede meni (jer sam ja blokirala njegovu mejl adresu).

 

1.Zanima me mogu li ga prijaviti policiji zbog ovoga? Dobit nekakvu zabranu pristupa i komunikacije? Broj nije njegov (ne prijeti mi, međutim sami pozivi me

maltretiraju i izričito sam mu rekla da prestane, jer me uvijek zove u radno vrijeme), ali sam dva puta snimila razgovor s njime, međutim čitajući forum shvatila

sam da je ta snimka nezakonita i da nije dokaz. Jesam li u pravu?

2.Jednom sam ga stavila na razglas, pa su ga moji prijatelji čuli, da li je njihovo svjedočenje dovoljan dokaz na sudu da me on zove s tog broja?

3. NAJVAŽNIJE(PREKLINJEM ZA POMOĆ) - na internetu na nekoj stranici je objavio moje privatne (golišave) fotografije. Slikane su u njegovom stanu, ja sam znala za to,

ali nisam očekivala da će se ovo dogodit (znam, sama sam kriva). Postoji i video, međutim njega još nisam pronašla na internetu, ali se bojim da i to objavi.

S obzirom da sam punoljetna i da sam znala za snimanje, mogu li ga tužiti da spriječim to daljnje objavljivanje, i da povuče ove fotografije koje je već stavio.

Fotografije sam pronašla upisujući moje ime i prezime u google. Također otvorio je facebook profil sa jednom takvom mojom fotografijom, ali je ime lažno i poslao je

poziv većini mojih prijatelja.Imam 26 godina i ovo mi uništava život. Molim vas za pravne savjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko vam je govorio da će objaviti fotografije ukoliko se ne pomirite ili bilo što drugo učinite, radi se o kaznenom djelu ucjene. I tu policija postupa vrlo promptno i slijedila bi zapljena računala, diskova i drugih medija i uređaja s memorijom (također i fotoaparata). Razmislite o tome.

 

Glede eventualne upotrebe vaših privatnih podataka - znam da nije stavio vaše ime, ali možda jest koji drugi podatak (a sigurno jest fotografije koje upućuju na to da zloupotrebljava baš Vaše podatke) moglo bi doći u obzir kazneno djelo :

 

Nedozvoljena uporaba osobnih podataka

Članak 133.

(1) Tko bez privole građana protivno uvjetima određenima u zakonu, prikuplja, obrađuje ili koristi njihove osobne podatke ili te podatke koristi suprotno zakonom dozvoljenoj svrsi njihova prikupljanja,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

(2) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka pokreće se povodom

prijedloga.

 

No najsigurnije Vam je ići na ovo djelo:

 

Iznošenje osobnih ili obiteljskih prilika

Članak 201.

(1) Tko iznese ili pronese nešto iz osobnog ili obiteljskog života drugoga što može škoditi njegovoj časti ili ugledu,

kaznit će se novčanom kaznom.

(2) Tko iznese ili pronese nešto iz osobnog ili obiteljskog života drugoga što može škoditi njegovoj časti ili ugledu putem tiska, radija, televizije, pred više osoba, na javnom skupu ili na drugi način zbog čega je iznošenje osobnih ili obiteljskih prilika postalo pristupačno većem broju osoba, kaznit će se novčanom kaznom.

(3) Tko iznese ili prenese nešto iz osobnog ili obiteljskog života djeteta zbog čega je ono izvrgnuto poruzi vršnjaka ili drugih osoba ili su kod njega nastupile teže duševne smetnje, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.

(4) Tko djelo iz stavka 1., 2. ili 3. ovoga članka počini u odnosu na dijete kao službena osoba ili u obavljanju profesionalne djelatnosti, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do tri godine.

 

I za kazneno djelo uvrede sigurno imate i previše materijala jer je iznošenje golišavih fotografija ipak uvreda, no bolje Vam je ići na prethodno navedeno djelo.

 

Dakle trk do policije pa nek ga rastegnu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala Vam na brzom odgovoru, uviđam da Vi najčešće odgovarate ljudima na ovom forumu, i vjerujem da su Vam svi kao i ja neizmjerno zahvalni na pomoci. Međutim problem je malo dublji, naime on je diplomirani pravnik i uvjerena sam da se razumije u ovo što radi. Nikada mi nije izravno prijetio niti je igdje spomenuo da će objaviti moje fotografije. Dakle ja sam ih slučajno pronašla na internetu, odnosno pronašao ih je moj prijatelj pa me upozorio. Sumnjam da je koristio svoje računalo za to jer je dosta kompjutorski obrazovan (ako je onda vjerujem da će se to lako dokazati.), međutim da li mogu bilo što učiniti ako je koristio neko računalo koje nije njegovo? Ipak su fotografije nastale u njegovom stanu i samo ja i on znamo za njih, dakle samom usporedbom fotografija i njegovog stana mogu li dokazati da ih je on objavio? vjerujem da će mi ovaj članak 201 pomoći, ali me muči kako dokazati da je to on. Ja ću svakako kontaktirati odvjetnika uskoro, ali bih prvo htjela vidjeti da li ima nade.

 

2. ono drugo pitanje gore, prijatelji su ga slušali na razglas kad me zvao dva puta (imam i snimku, ali vjerujem po pročitanom iz Vaših postova da to nije dokaz na sudu)mogu li oni biti svjedoci da me on poziva svakodnevno s tog (095) broja? I mogu li učiniti bilo što da ti pozivi prestanu? (osim promjene broja, jer je on poslovni i dostupan je na internet stranici firme). Puno Vam hvala na prijašnjem odgovoru i savjetu, svakako ću Vas poslušati, molila bih Vas samo ako možete da mi pojasnite još i ovo, a onda izgleda da mi preostaje samo sud i nekakva zabrana komunikacije sa mnom i sa mojim prijateljima? Ako je to zakonski uopće moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I diplomirani pravnici često griješe jer malo tko ima iskustva sa cjelokupnim pravom.

 

Za početak je te fotografije za postaviti facebook, trrbalo s nekog računala (ili eventualno mobitela) uplodirati. Dakle pohranjene su na nekom uređaju koji je njemu dostupan ili je u njegovom posjedu/vlasništvu.

 

U obzir bi došla dakle pretraga obiteljskog, ali i eventualno poslovnog računala.

Već sama Vaša riječ je dokaz na sudu kojem sud vrlo, vrlo često poklanja povjerenje. To što su prijatelji vidjeli da Vas on stalno zivka i čuli da Vi govorite nešto tipa "Ma pusti me više na miru, ne mogu živjet više od tebe i tvojih poziva" je sasvim, sasvim pristojan dokaz da Vas maltretira.

 

Moj savjet je svakako odlazak policiji jer se takve poremećene osobe često smire već zbog samog dolaska policije.

Bitno je i da policijski djelatnici razumiju da se radi o kaznenom djelu, jer ako ne budu imali jasni temelj za kazneno djelo, od pretrage nema ništa.

 

Inače operteri na obrazloženi zahtjev zabranjuju dolazne pozive s određenog broja ako su s tog broja primane prijetnje, uvrede ili maltretiranja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija