Jump to content

upis nasljedstva u zemljišne knjige


mirjam71

Preporučene objave

Poštovani,

moj otac ima u posjedu zemljišta (više malih čestica) koje je dobio u nasljedstvo od svojim roditelja. U posjedovnom listu se on vodi kao posjednik, međutim u zemljišniku tj. gruntovnici se te čestice vode na nekim davnim precima i to svaka čestica ima nekoliko vlasnika (vlasništvo izraženo u razlomcima). Očito se to stanje u zemljišniku nije sređivalo tko zna od kada. Naime, većina tih ljudi na kojima se vodi vlasništvo su već pomrli i čak se ni moji roditelji više ne mogu sjetiti koji su to sve ljudi i koji su njihovi eventualni potomci. No neke čestice se vode na rodbini koja je još uvijek živa i znamo gdje stanuju.

Ja bih to željela konačno rasčistiti dok su roditelji još živi. Stoga me zanima da li mi netko može reći koji postupak bi trebalo poduzeti da se to vlasništvo konačno prenese na moje roditelje? Što sa onima koji više nisu živi i kojih se roditelji ne mogu sjetiti, kako s njih skinuti vlasništvo i prebaciti na moje roditelje? Na žalost, kod nas (malo mjesto u Dalmaciji) se ta imovina najčešće dijelila nekakvim usmenim dogovorima ili eventualno pismenim, ali bez službene ovjere i ljudi su to tako koristili generacijama, a bez pravog zakonskog sređivanja papira. Budući da te čestice zemljišta nemaju neku veću vrijednost, ne bih voljela uzimati odvjetnika za to, već bi pokušala to riješavati sama ako je ikako moguće.

Molimo pomoć i savjete!

Unaprijed zahvalna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

U gruntovnici izvadite vlasnički list za k.č. za koje ste zaiteresirani , a vrlo često su sve na istom posjedovnom listu.

 

Iz katastra uzmite izvor (posjedovni lista ).U posjedovnom listu su registrirani posjednici i najvjerojatnije stvarni vanknjižni ili knjižni vlasnici .

 

 

Odvjetnik treba Vam napisatu tužbu za utvrđenje prava vlasništva dosjelošću i kupoprodajom .

 

 

Tužbom trebaju biti obuhvaćeni svi živi vlasnici ,a za umrle njihovi nasljednici.Za one nasljednike ili vlasnike kojima su adrese nepoznate ,a živi su dajete prijedlog sudu da zatraži od CZSS postavljanje skrbnika za poseban slučaj.

 

To nije komplicirano samo trebate odvjetniku pripremiti svu dokumentaciju i adrese .

 

Kao dokaz priložiti ćete posjedovni list iz katastra i dva svjedoka koji će svjedočiti da posjednik koristi te nekretnine .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U obzir dolazi i pojedinačni ispravni postupak koji je vanparnični postupak kojim se postiže isto kao i tužbom radi utvrđenja.

 

Potražite na Legalisu teme o tom postupku.

 

Međutim, treba napomenuti da je pojedinačni ispravni postupak prikladan samo kad se očekuje da neće biti nikakvih prijepora, inače se stranke upućuju u parnicu pa se završava na istom kao i kod tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija