Jump to content

naslljeđeni roditeljski dugovi


liberta

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Željela bih se nekako zaštititi od nasljeđivanja roditeljskih dugova nakon njihove smrti. Da li je to moguće i ako da što mi je činiti?

Naime, stan u kojem žive roditelji (ja sam još tamo prijavljena ali ne živim tamo već sam podstanar) ima više vlasnika, mislm 4, moja pokojna baka (s tatine strane) i još neka rodbina. Ali mi tamo živimo od početka. Postoji gomila neplaćenih računa za taj stan.

Kome taj stan ostaje nakon smrti roditelja ako ne postoji njihova oporuka?

Ako treba odričem se svega samo da se dugovi od stana ni svi ostali koji postoje (a ima ih) ne dospiju meni ili sestri.

 

Molim Vas savjetujte! Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djeca koja nasljeđuju roditelje odgovaraju za dugove ostavitelja u vrijednosti nasljeđene imovine .

 

ako ništa ne nasljeđuješ

nevračaš ni dug roditelja.

 

ali jako je bitni nepriznati dug na zahtjev onog kom se duguje.

onaj ko prizna dug dužan ga je i vračati.

 

za račune u stanu odgovorni su vlasnici stana.

i dužni su ih platiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, dugove podmirujem SAMO sa nasljeđenom imovinom čak i ako je njezina vrijednost manja od duga? Razlika onda ostaje nepodmirena?

 

Nažalost neznam točno u kakvom su stanju papiri od stana. Znam samo da je dvoje vlasnika umrlo. Ostali su još moj otac i još netko. Da li je moguć neki slučaj da se za dugove tereti mene kao korisnika tog stana? Nakon smrti svih vlasnika. I kome stan pripada nakon smrti svih vlasnika?

 

Koja je procedura sa nepriznavanjem duga? Postoji sudski postupak ili jednostavno odbijem išta potpisati? Koja je procedura nakon što odbijem priznati dug?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

liberta je napisao:

 

Naime, stan u kojem žive roditelji (ja sam još tamo prijavljena ali ne živim tamo već sam podstanar) ima više vlasnika, mislm 4, moja pokojna baka (s tatine strane) i još neka rodbina.

Molim Vas savjetujte! Hvala

 

Nasljedstva i dugova koji idu s nasljedstvom možete se odreći, ali ipak bi trebalo trezveno sve 'staviti na vagu', a ne brzati s odricanjem.

 

Ako ta umrla familija nema nasljednike, možda naslijeđujete puno više nego mislite, a stan nije mala vrijednost.

Možda i svi ti dugovi nisu tako veliki u odnosu na vrijednost koju naslijeđujete.

Oprez je svakako potreban.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ŽELIO BI SAVJET TESKA SITUACIJA I JAKO SAM IZGUBLJEN..

 

mama mi je umrla ,i ostavila duga na diners i amerikan kartici oko 30 tisuca kuna.i jos je imala kredit 10 tisuca eura bez jamaca od banke..

ostalo je jedno zemljiste vrednos oko 30 tisuca eura ...

moja sestra zivi u americi i dala mi je puno moc da resavam sve za nju ti znaci da na ostavini mi cemo dobiti tu zemlju pola pola,sta to znaci da banka i amerikan i diners mogu nam uzet i prodat zemlju...??? da podmire njezine dugove ..

molim savjet neki ja isto zivim vani...

hvala puno..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

banka ,amerikan i dainers će od nasljednika potraživati namirenje duga.

dok ne završi ostavinska rasprava niste nasljednici.

 

protiv umrle osobe nemože biti vođen postupak

radi naplate duga.

 

ostvaren kredit od banke bez jamaca ,hipoteke ili fiducije.

malo čudno zato što se banke osiguraju za vraćanje kredita.

provjerite vlasnički list za zemljište.

možete i preko interneta (Digitalne zemljišne knjige)

ako znate katastarsku česticu .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ..

Sta to znaci da amerikan i diners ce nas trazit novac poslje ostavinske odluke..??

Rekli su da donesemo njene bankovne racune ja samo znam za dva ,sta da i dugove im najavimo?

mama ima osiguranje kada je kredit dizala nesto 5oo eur platila u napred i kada bi od platila cjeli kredit vratilibi joj novce ,to je to sto vi ste rekli..

 

zemlja je na mamu to jesigurno..ja sam mislio kad na ostavinsku to dobijemo ja i sestra da odma na nekog drugogpepisemo tu zemlju pa kada bi baka htjela sjest ili prodat da namir njezin dug nebi mogla el vise nema ona ni mi nista..sta na to kazete?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o obveznim odnosima NN35/05

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

dug kartičnim kućama je osobni dug.

banke uputite da u sudsom postupku potražuju dug ostavitelja

od vas kao nasljednika.

 

banci nepotpisivati nikakav papir.

mogli bi potpisati priznanje za dug a onda ste ga u obvezi vratiti.

kartice im vratite isječene.

ili ih nemojte ni vračati .

netnate gdje se nalaze.

 

bez obzira ako i otuđite nasljeđenu imovinu

a sud odredi da vračate dug (kao nasljednici)

u obvezi ste vratiti dug ali do vrijednosti nasljeđene imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na savjet..

 

Htleo bi jo znati ,mama mi je darovala pola kuce prije smrti i provedeno je da sam ja vlasnik.ova druga polovica je sa tipom skim je zivila ali su prekinuli godina prije...sta on ima pravo trazit dijo te zemlje sto cu ja i sestra nasljedit,i ako oni nisu vise zadno bili.i on je svoju polovicu zemlje prepiso na nju ,pa jecjela zemlja njezina..

 

jos nesto sta meni moze banka sjesti ili prodat polovice kuce ako te dugove njezine nevratim?

 

hvala vam puno na savjet.nepisem bas dobro hrv ..oprostite. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prekid zajedničkog života je jednak rastavi braka.

 

pošto su godinu dana prije prekinuli zajednički život

bivši vanbračni partner nije nasljednik (ne nasljeđuje ništa)

 

nemože tražiti povrat zemlje koja je bila dar i to od nasljednika koji zemlju nasljeđuju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

POSJED

 

TO JE KUCA NA DVA KATA.POLA JE MOJE POLA JE OD POKOJNE MAME VAN BRACNI PARTNER..

JA SAM BIJO DOLE A ON GOR PA KADA MI JE MAMA OBOLILA MORAOSAM SNJOM U ZG U BOLNICU ,I BIJO 8 MJESECI.A U MEĐUVREMENO TAJ TIP SE USELIJO DOLE I GORE JE PREMJESTIJO SVARI MOJE..I REKOJE DA JE U POSJEDU .I DA ME NEPUSTI U KUCU .I KADA SAM BIJO TAMO PRSLI PUT NIJE ME PUSTIJO,PA SAM MISLIJO OTIC NA POLICIJU DA ME ONI UVEDU STO SAM ISTO VLASNIK KO I ON..

A I KUCA NIJE NITI ETAZIRANA TO ZNACI MOGU DI HOCU..

MOLIM VAS RECITE MI KOJA SU MI PRAVA..DAIL MOGU ICI U JEDAN DIJO I PROMJENIT BRAVE DA ON NEMOZE UNUTRA?

ILI NEMOGU MU NISTA?

A ISTO JA NISAM TU STALNO ...

 

SAVJET BI MOLIO..

 

HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte nasjedati na zastrašivanja odvjetnika i ništa im ne potpisivati. Uvjek se pozovite na sud. Koliko znam nasljednik odgovara za dugove pokojnika samo do iznosa koliko vrijedi nasljeđena imovina. I nebi bilo prvi put da se banka pokušava naplatiti od nasljednika unatoč tome što je preminula osoba prilikom dizanja kredita ugovorila policu osiguranja u slućaju smrti. Zato je najbolje ići na sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija