Jump to content

DSI 18.09.2010


nnina2

Preporučene objave

Bila jučer, 11.9. totalno u strahu. Učila, ali stvarno, dva tjedna i to iz knjige, uz dodatke (izmjene Ustava npr.). Ljudi imaju različita iskustva, Ja sam to nemušto štivo iliti zakone pokušala učiti s razumijevanjem i mislim da je to to. Nekoliko ljudi iz moje grupe su srušili (ZUP, lokalna...), ali koliko sam čula ispitivačicu iz ZUS-a, rekla je da ne razumije da se na ispitu pojavi diplomirani pravnik koji ne zna osnovne pojmove. Štivo iz EI je u knjizi zastarjelo, može se sve što treba pročitati na stranicama Delegacije. Moraju se znati institucije, kriteriji, pa npr. koliko je službenih jezika (23), ima li EU Ustav (ne) i slično. Ja sam to učila po skraćenom postupku, ali sve na stranicama EU-a. Ustav je bila super gospoša, dosta pita upravo ove zadnje izmjene. uredsko osnovne pojmove. (ja sam VŠS, btw).Držim fige svima! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hortenzija je napisao:

Štivo iz EI je u knjizi zastarjelo, može se sve što treba pročitati na stranicama Delegacije. Moraju se znati institucije, kriteriji, pa npr. koliko je službenih jezika (23), ima li EU Ustav (ne) i slično. Ja sam to učila po skraćenom postupku, ali sve na stranicama EU-a.

 

Molim te, možeš li samo napisati po čemu si spremala za EU, tj. što da skinem s te stranice? Vidim da ima dosta stvari pa ne znam odakle da počnem :( Još nisam ni taknuo EU, a bojim se da toga ima gomila...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Institucije (ukratko, samo treba skužit tko je tko i čime se bavi); kriteriji; kratka kronologija RH i pristupnog procesa (trenutno je još 11 poglavlja otvoreno); Ugovori - Maastricht, Lisabon, Nica; ustavni ugovor. Nas je ispitivao državni tajnik Ministarstva pravosuđa (ne mogu se sjetiti prezimena; mlađi lik) i zbilja nije pilio. Pero Bilušić (MVPEI) je postao opak. Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

USTAV: noviteti (na snazi od lipnja);kad je prvi Ustav donesen; koje odluke Sabor donosi dvotrećinskom većinom; tko čini Vladu i što ona radi; Ustavni sud; Pučki pravobranitelj (također samo ukratko)

DU, ZAKON O DRŽ.SLUŽBENICIMA, ZOR: nabroji tijela i poslove (provedba zakona, donošenje provedbenih propisa, upravni i inspekcijski nadzor - tko ih obavlja); poslovi Ureda državne uprave - koje poslove obavljaju; tko su službenici, tko namještenici; načela; probni rok (trajanje); lake i teške povrede, kazne i tko ih određuje; kada prestaje služba; tko postavlja pročelnike i kako (župan, javnim natječajem)što sve podrazumijeva zabrana diskriminacije.

LOKALNA: što je grad; statut; samoupravni djelokrug županije; tko je izvršno tijelo (župan, poglavarstava više nema); tko može i kako smijeniti župana, a tko može raspustiti skupštinu; povjerenik (kada ga Vlada postavlja, do kada), vlastita sredstva JLS.

ZUP, ZUS: načela, pokretanje, tko postupa (službena osoba); pravni lijekovi; tko može pokrenuti upravni spor; tko su stranke, što je tužba.

UREDSKO: klasa, urbr, pismeno, spis.

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što se dogodi kada si primljen u državnu službu kao vježbenik na neodređeno vrijeme uz obvezu polaganja dsi u poku 6 mjeseci po isteku vježbeničkog staža, nadalje prošao je rok od šest mjeseci i ideš polagati dsi, no ne tvojom krivicom jer ti si to na vrijeme prijavio i dogodi ti se na ispitiu da padneš... i što onda imaš li pravo na popravak ili ti služba prestaje???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispravak dolje navedenog netočnog navoda EU ima 27 službenih jezika koliko i država članica. Ne morate se bojati ispita nije to tako strašno, ispitivači su zaista korektni i ne traže da baš sve znate. Kada ima puno nekih nabrajanja tipa lake i teške povrede službene dužnosti ne traže da nabrojite sve već nekoliko tako da vide da razumijete o čemu se radi. Sretno svimau subotu !

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nnina2 je napisao:

Što sve treba reci za Lisabonski i ustavni ugovor ?

Ispitivačica kod koje sam je odgovorala nije nikog od nas pitala da joj kaže sve o Lisabonskom ugovoru nego su promjene vezane uz njega bila uklopljene u druga pitanja. Npr. mene je pitala koji je način zajedničkog odlučivanja između Vijeća i Parlamenta prevladavajući po Lisabonskom ugovoru i kako se to sada zove. Ja sam rekla da je to suodlučivanje i to je bilo ok, a nisam znala kako ga zove Lisabonski ugovor, čini mi se da je rekla da se to sada zove redovni postupak odlučivanja. Vezano uz Lisabonski ugovor uglavnom pitaju koje je on promjene donio. To imaš jako lijepo obrađeno u brošuri MVPEI-a koju možeš skinuti na stranici ministarstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni se činilo (ne mora biti pravilo), da su s aspekta sadržaja pitanja tu negdje, jedino je razlika u kvantiteti. Naime, ulazilo nas je po dvoje - ja VŠS i kolega SSS, jedino što je meni (uglavnom) bio postavljen veći broj pitanja. Težinu pitanja fakat ne mogu procijeniti, a sadržajno su često bila dijelom povezana uz konkretne poslove koje radimo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja sam jučer položila ispit!! Kakvo olakšanje !!! Prvo vas podjele u grupe kod mene je bilo nas 16. Prvo smo pisali pismeni svi zajedno u jednoj prostoriji sve možete prepisati pa nemojte zaboraviti ponijeti sve skripte koje su vam potrebne. Moj ispitivač iz posebnog djela je došao u 10 i mogla sam odmah na usmeni. Zatim smo po troje išli na opći dio.Prvo smo odgovarali ZUP,ZUS I UREDSKO . Mislim da se ispitivačica zove Gordana i moram priznati da je bila dosta korektna.Kako smo sve tri SSS nije tražila previše,ali znati se mora.Držala nas je više od sat vremena i ispitala stvarno svašta.Ne sjećam se baš svih pitanja,ali evo nekih. Načela ZUP-a i objasniti načelo materijalne istine i saslušanja svjedoka,stranka,svjedok,dokazi,rješenje i sve o njemu,rokovi,podnesak,žalba,nadležnost,pravomoćnost,tužitelj,tuženik,pisarnica,pomoćne i glavne knjige,interna dostavna knjiga,prijemni štambilj,kla.oznaka,urudžbeni broj,,kojim se zakonom regulira ured.poslovanje,pečat,žig,dokument,predmet,rokovnik. Mislim da tu trebate sve znati jer ona stvarno puno traži i puno pitanja postavlja. Nakon toga smo odmah išli na USTAV I SUSTAV DRŽ.UPRAVE Ispitivačica je bila skroz korektna, ako nešto nismo baš točno rekle pomogla nam je da dođemo do odgovora,bitno je da vidi da znaš o čemu govoriš.Što je ustav i kada je donesen,grb i zastava,dioba vlasti,vrednote ustava,nepovredivost doma,biračko pravo,suverenitet,tko raspisuje izbore za predsjednika,sve o saboru,ministarstvo,vlada,zastupnički imunitet,pučki pravobranitelj,inspekcijski nadzor,poslovi DU,političke stranke,promjene novog ustava.Nakon toga idemo na EU. Ispitivač je bio stvarno super nije puno tražio,ali opet kažem znati se mora.Tražio je kratke i jasne odgovore.Koliko ima službenih jezika(23),sve o euru i tko ga koristi,definicja EU,Lisabonski ugovor,institucije i o svakoj nešto,Shengenska granica,SSP,uvjeti za članstvo,HR-EU gdje smo sada ?Što je screening,predpristupni fondovi i koji mi koristimo. I nakon toga Lokalna i Službenička e tu je već bila borba žena je tražila puno i isto kao na ZUP-u,sve morate znati Tu smo bili isto sat vremena unutra i postavila je puno,puno pitanja JLS,JPRS,župan,gradonačelnik mandat,tko i kako se bira ,zapravo sve o njima,proračun,Grad Zagreb,povjerenik vlade,način financiranja i sve o tome,tijela za provedbu izbora,referendum,tko su državni službenici,a tko namještenici,izračun plaće,pravilnik o unutarnjem redu,postupak prijema,uvjeti prijema u DS,probni rad,vježbenici,što znači kada je službenik udaljen s dužnosti,ocjenjivanje,povrede dužnosti,tko o njima odlučuje,prestanak DS.

Eto to je koliko se ja sjećam. Od nas tri samo sam ja prošla sve,jedna cura je pala ZUPiZUS, a druga ZUP,ZUS i Lokalnu. Za otsale na žalost ne znam jer smo nas tri stalno išle zajedno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo prošao je i taj dan prošla sam , najvise su ljudi padali na posebnom djelu -usmeni iz područja zaštite okoliša..... Uglavnom sve u svemu nije tako strasno počelo je u pola 9 a završili smo u pola 3... Ispitivači su svi bili ok mora se znati , ali pomažu ako zapneš.... Po meni najviše pitaju VSS, a najmanje SSS.

Pitanja kojih se sjecam:

EU- osnivački ugovori

Europska ekonomska zajednica

Rimski ugovor - sve o njemu

Jedinstveno tržite

Glavne institucije EU- svatko dobije jedno za objasniti

Kronolški ulazak članica u EU

U kojoj je fazi RH - tijek pristupanja

Koliko je poglavlja otvorenoa, koliko zatvoreno

Pravna stečevina EU

Uvjeti za članstvo

ZUP I ZUS - najbolji ispitivač

Što je rješenje

Zaključak

Pravni lijek

Žalba

Upravni spor

Tužba

Odbijanje i odbacivanje - razlika

Osnoi dijelovi riješenja

Uredsko poslovanje- Glavne knjige

Urudžbeni zapisnik

Klasifikacijska oznaka

Od čega se sastoji zagljavlje

Urudžbwni broj

Pisarnica

Što je arhiva

Razvođenje akata

U kojem trenutku nastaje pristojbena obaveza

Tko je oslobođen plaćanja pristojbe

Na šta se plaća

Ustav- što je ustav

Trodioba vlaasti

Tko sastavlja vladu

Ustavni sud

Predsjednik RH

Koji je najviši sud u RH

Tko imenuje i razrješuje suce

Nadležnosti ustavnog suda

Tko može podnijeti zahtjev za pokretanje postupka pred Ustavnim sudom

Vlada

Sabor

SDU- Tijela državne uprave

Tko donosi proved.propise i kako se oni zovu

Tko su dužnosnici RH

Što se određuje pravilnikom o unutarnjem redu

Ministarstva - sve o njima

Tko imenuje i razrješava ministra, državnog tajnika i pomoćnike

Državne upravne organizacije

Koja su prvostupanjska tijela DU

Koje poslove obavljaju uredi državne uprave u županijama?

Koje se unutarnje ustrojstvene jedinice mogu ustrojiti u uredu državne uprave?

Izbori sve o njima

LOKALNA- Tko su jedinice lokalne samouprave

Statut

Europska povelja

Koji je djelokrug lokalne samouprave

Što je županija

Tko je predstavničko tijelo a tko izvršno tijelo

Raspuštanje predstavničkog tijela i zaštita prava na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu?

Što su vlastiti izvori sredstava županije?

Što su vlastiti izvori sredstava općine i grada

Koji su zajednički porezi

Službenički-Što uređuje Zakon o državnim službenicima

Tko su državni službenici, a tko namještenici?

Odlučivanje o pravima i obvezama DS

Koja su temeljna prava državnih službenika

Načela službeničkih odnosa

Natječaj. Je li natječaj obvezan? Kad nije obvezan i za koga?

NAČINI POPUNJAVANJA RADNIH MJESTA

Opći uvjeti za prijam u službu.

Kako se ocjenjuje službenik na probnom radu?

Koje su ocjene za državne službenike

Vrste povreda službene dužnosti

lake povrede naborjati par

teške povrede-naborjati par

Službenički sud

Kada se državni službenici stavljaju na raspolaganje?

To su pitanja kojih se sjećam ..... Ukoliko nekome treba skripta neka se slobodno javi ..... Sretno svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

akica5 je napisao:

što sve treba reći za klasu i urbroj jel sve ono što piše za njih i one grupe za klasu i kojim se crtama odvajaju ili?jel moraš baš sve znati za prolaz sva pitanja?

 

 

Poslat cu ti skriptu i ono što pise u njoj kazes...Samo mi ostavi mail.... Za klasifikacijsku oznaku kažes što je i da se djeli prema sadržaju, vremenu i obliku... A ovisi kakvo pitanje dobijes ako dobijes pitanje u kojem moras nabrajati moras znati , a ukoliko dobijes pitanje o kojemu mozes svojim riječima onda pricas sto znas i to je to... a sve ovisi kakve ispitvace dobijes ima njih 200.... Neki ti postave pitanje i sute ti odgovaras, a neki ti pomazu i navode te na to sto trebas reci....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!!!

bilo bi uredu da i ja nešto tu napišem, pošto su mi komentari s legalisa puno pomogli..

bila sam 18.9. na ispitu i prošla sam opći dio, a posebni me je rušila (to samo ja mogu) iz komun. gospodarstva.. pitala me je neke stvari koje nisu u tom zakonu tako da sam se zbunila i neke stvari koje mi nemamo u gradu..

tako ta si uzmete i taj posebni za ozbiljno, bar jednom zakon pročitajte. zakone možete imati i prepisivati iz njih na pismenom djelu..

Opći dio je prošao glatko.. ali naravno sve ovisi o ispitivačima.. moja grupa je imala super dobre ispitivače.. večinom muški i nisu baš da su sve pitali, ono osnovno samo., a ni ne možete doći da ništa ne znate, treba bar nešto pričati, nemojte šutiti ili reći da ne znate..

ugl pitanja su ova što kruže po legalisu..

želim puno sreće svima :-D:-D:palac: , a ja ću još jednom morati u ministarstvo zbog posebnog djela.. :misli:

SRETNO!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija