Jump to content

profesionalna mirovina


anakonda1

Preporučene objave

Na početku pozdrav svima,ne znam gdje da počnem ,ove godine u veljači sam otišao u mirovinu kao policajac.Prije toga sam poslan na vandredni lječnički pregled gdje sam proglašen nesposobnim za službu zbog psihičkih problema.Umirovljen sam zbog profesionalne nesposobnosti za rad.Dobio sam rješenje na kojem piše profesionalna mirovina i iznos 2100 kn po zakonu o policijskim službenicima.Da navedem papire imam sve za vojnog ratnog invalida te mi i piše da je bolest nastala kao posljedica obrane suvereniteta RH (ptsp)itd..Na rješenju piše samo profesionalna mirovina bez ikakvih postotaka vojna -civilna....Sada ne znam ni šta da radim ,kome da se žalim niti ni jednog odvjetnika ili mjesto da mi kaže koja su moja prava i da me uputi kud dalje.Nisam rekao da sam od 93 bio aktivan policajac na ratnom području od sunje ,siska pa dalje.Eto na kraju ako neko ima pametan savjet molio bih da me uputi kako dalje,..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega,ne bih htio bit ironićan,ali po mom uvijerenju mogao bi reći "blago tebi",jer dobio si nešto osnovno što neki mogu još sanjati,sad dalje postoje puste dugotrajne procedure koje možeš poduzimati,a prava koje možeš ostvariti to mislim sada nemogu prognozirati ni kompetentnije osobe,znam samo da sada po najnovijim zakonima,a minjaju se kao čorape nema kumulativnog određivanja postotaka,jer je "proša vlak",za određivanje odnosa rat-mir.Zato bi ti napomenija još jednom s obzirom na iznoos prof. mirovine da si dobro proša jer ona inaće koliko ja znam iznosi oko 1900 kn.Pozdrav i svako dobro! :namiguje::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dadoje je napisao:

nema kumulativnog određivanja postotaka,jer je "proša vlak",za određivanje odnosa rat-mir.

 

Ima istog određivanja ako osoba ima status HRVI-a.

 

A što se tiče slućaja koji je iznio anakonda1 po mom mišljenju mu jedino preostaje žalba na rješenje koje je dobio. Naravno ako mu nije prošao rok žalbe od 15 dana od uručenja rješenja.

 

Moj savjet ;

 

ako imate dijagnosticiranu bolest zbog koje ste proglašeni nesposobnim za policajca i poslani u mirovinu , lječite se i dalje i skupljajte medicinsku dokumentaciju pa nakon određenog vremena ( 6mj do 1 godine ) pokrenite postupak obnove mirovine sa ciljem dobivanaj opće nesposobnosti za rad, pa ako dobijete opću nesposobnost za rad mirovina bi mogla biti veća za nekih 20 do 25 %.

 

Ipak su se obistinila nagađanja od prije 5 , 6 godina da će se policajci slati na izvanredne liječničke preglede i to posebno oni koji imaju status branitelja - dragovoljca ( šuškalo se o tome da će to tražiti radi ulaska u EU da se iz policije i vojske maknu svi ili dobra većina koji su bili u ratu ). A evo kako ih se rješavaju, izvanredni liječnički - pa mirovina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je žao što se počelo realizirati ono na što sam prije par godina reagirao i niste jedini koji su dobili kartu u jednom smjeru.

Što je, tu je, natrag više nema a vama ostaje ovo:

 

- uz profesionalnu mirovinu možete raditi neke poslove na ugovor o radu a jedini uvjet je da nisu vezani uz uzrok umirovljenja i normalno dobivati plaču i umanjenu mirovinu tj oko 60% mirovine i plača radnog mjesta.

 

- možete sakupljati dokumentaciju o nastavku liječenja i nakon nekog vremena zatražiti ponovno vještačenje te da umjesto profesionalne završite u općoj mirovini

 

- u "vojnu" tj mirovinu po pravima zakona o braniteljima trenutno ne možete obzirom da je zadnjim izmjenama i dopunama uvjet za takvu mirovinu status RVI tako da vam neće biti određivan nikakvi omjer vojno/civilno

 

Takva vam je situacija trenutno pa vi vidite koja je opcija za vas povoljnija, ostati u profesionalnoj i raditi neki posao ili ići na povečanje mirovine koje će u konačnici ispasti oko 500 kn više ali u općoj mirovini ne smijete ništa raditi izuzev autorski honorar i ugovor o djelu ili na crnjaka a što je sve podložno nadzoru HZMO-a i inih inspekcija.

 

Konačna odluka je na vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali si priložio ratni put (ako si bio u ratu kao što navodiš) tj. uz ratni put i potvrdu da imaš status branitelja (te potvrde moraš izvaditi u svojoj PU, a ne bi bilo naodmet da tražiš i potvrdu da se nisi udaljio iz svoje postrojbe tijekom rata), u potvrdi o statusu branitelja mora biti navedeno vrijeme koje si proveo u DR-u?

 

Na taj period koji si proveo u DR-u si trebao dobiti tzv. dodatak između 10 i 30% na iznos mirovine.

 

Ovaj iznos mirovine mi se čini premali za policajca koji je otišao u invalidsku mirovinu.

 

 

Već sam i prije nekoliko puta navodio ovo:

 

Hrvatski branitelji, korisnici starosne i prijevremene starosne mirovine koju su ostvarili na temelju staža manjeg od 40 godina, mirovina se povećava, ovisno o razdoblju provedenom u Domovinskom ratu i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseca za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

Pravo na navedeno povećanje imaju i hrvatski branitelji korisnici invalidske mirovine, te članovi obitelji hrvatskog branitelja, korisnici obiteljske mirovine. Hrvatski branitelji, korisnici kumulirane invalidske mirovine ostvarene prema ZOPHBDR također imaju pravo na navedeno povećanje. Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

 

Pa ako imaš status branitelja, ne bi bilo zgoreg da se raspitaš u mirovinskom dali su ti to obračunali.

 

Nadalje, u pravu su oni koji su pisali u postovima prije mene da skupljaš dokumentaciju i liječiš se dalje pa nakon 1 godine opet na ponovnu procjenu radne sposobnosti i ako vještaci ocijene da si ispunio uvjete za opću nesposobnost za rad, mirovina će ti biti nešto veća 20-25% ili ovako kako je sada kao što navodi drug Presvetli pokušaj pronaći nekakav posao pa ćeš uz plaću dobit i dio mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

igla91 je napisao:

Kaže presvetli...ali u općoj mirovini ne smijete ništa raditi izuzev autorski honorar i ugovor o djelu ili na crnjaka a što je sve podložno nadzoru HZMO-a i inih inspekcija.

A smije li se recimo,obrađivati malo zemlje,toliko da se ima čime prehraniti (mislim na jutro-dva)?

Kopaj prijatelju,dobro je za zdravlje a i nešto doprinese u hrani koja je skupa kod nas.Ne zamaraj se susjedima i zakonima.Ti miša,več se bojimo i kopat da nas pravna država ne zahvati :palac:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mada ne vjerujem u naše nadzorna tijela, evo iznimke - moj susjed preko puta, hrvi zbog povrede kičme (moš mislit), mirovina od 1997. - počasni čin narednika, izgubio status RVI - jedno prijepodne prije 5g došla dva djelatnika neznamčega, nije bio doma, samo sin, kaže sin "tata u polju", gdje, pokazati će, sjeli u kola i sin odvrezao gospodu - a tata na traktoru ore - kraj priče - izgubio status, ali mirovina ostala ista - žalio se, ali ništa - živa istina, svi ljudi u mom gradiću znaju za to, ali koliko je takvih...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega nekako mala mirovina..meni se čini da tu nešto nije dobro odrađeno..zašto ste završli na vanrednom liječničkom pregledu,malo okolnosti su čudne oko vašeg umirovljenja...i stvarno bi trebalo tužiti državu ili mup..pa ako čovijek izgubi zdravlje služeči državi,za nagradu dobije 2100 kuna mirovine..banana država

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako imaš 2100,ja sam u 5 mj.otišao u profesionalnu 17 go.staža u policiji isto od 93,i imam profesionalnu nesposobnost i hrpu papiriana iz bolnica i liječenja i dobio sam 1980 kn.Pa kome čovjek da se više obrati da mi izračuna samo mirovinu da vidim jesu li mi dobro izračunali ,ako neko zna molio bih pomoć.Hvala,samo da napomenem ja nisam poslan na izvanredni lječnički,već sam bio na bolovanju od 2008 god. :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije smanjivanja od - 10 % imao sam 3813 kn, sada imam 3500 + invalidnina od nekih 114 kn i supruga ima oko 4500 kn pa ipak jedva spajamo kraj s krajem, od desetog do desetog.

 

Kartice i krediti , minusi ....katastrofa....dvoje male djece...

 

Ljudi moji to je tako kada se samo sijedi i šuti i kako oni kažu , branitelji kažu dobro je, nema veze bitno je da mi daju bilo šta. Branitelji ( većina koji su u mirovini ) ponašaju se kao da im je država te mirovine poklonila, a ne da su ih istinski zaslužili, pa kao poklonjenom konju se ne gleda u zube.

 

Ne mislim da bi trebalo dizati revoluciju i izići na masovne nemirne prosvjede, već da bi se ljudi trebali malo trgnuti i boriti se pravno, ali njih ko da se to ne tiće i nisu zainteresirani jer misle dobro je dok daju i ovo što daju, što je apsolutno krivo razmišljanje jer ako te netko krade ili to pokuša napraviti naravno da ćeš zaštiti svoju imovinu a ne gledati kako je iznosi iz kuće, tako je i s mirovinama i ostalim braniteljskim pravima.

 

Osobno sam još prije donošenja novog zakona o braniteljima pokušao skupiti branitelje na facebooku pod profilom povlaštene mirovine a s ciljem da se organiziramo i počnemo boriti za naša stečena prava i da nam se prestane ukidati stečena prava, a radi kvalitetnijeg i dostojnijeg življenja branitelja i njihovih obitelji.

 

Nažalost odaziv je bio poražavajući , branitelji nezainetresirani za borbu za svoja prava, misle da će to netko drugi odraditi za njih , e pa neće gosopodo draga, svak za sebe ali zajedno smo jači !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

Prije smanjivanja od - 10 % imao sam 3813 kn, sada imam 3500 + invalidnina od nekih 114 kn i supruga ima oko 4500 kn pa ipak jedva spajamo kraj s krajem, od desetog do desetog.

 

Kartice i krediti , minusi ....katastrofa....dvoje male djece...

 

Ljudi moji to je tako kada se samo sijedi i šuti i kako oni kažu , branitelji kažu dobro je, nema veze bitno je da mi daju bilo šta. Branitelji ( većina koji su u mirovini ) ponašaju se kao da im je država te mirovine poklonila, a ne da su ih istinski zaslužili, pa kao poklonjenom konju se ne gleda u zube.

 

Ne mislim da bi trebalo dizati revoluciju i izići na masovne nemirne prosvjede, već da bi se ljudi trebali malo trgnuti i boriti se pravno, ali njih ko da se to ne tiće i nisu zainteresirani jer misle dobro je dok daju i ovo što daju, što je apsolutno krivo razmišljanje jer ako te netko krade ili to pokuša napraviti naravno da ćeš zaštiti svoju imovinu a ne gledati kako je iznosi iz kuće, tako je i s mirovinama i ostalim braniteljskim pravima.

 

Osobno sam još prije donošenja novog zakona o braniteljima pokušao skupiti branitelje na facebooku pod profilom povlaštene mirovine a s ciljem da se organiziramo i počnemo boriti za naša stečena prava i da nam se prestane ukidati stečena prava, a radi kvalitetnijeg i dostojnijeg življenja branitelja i njihovih obitelji.

 

Nažalost odaziv je bio poražavajući , branitelji nezainetresirani za borbu za svoja prava, misle da će to netko drugi odraditi za njih , e pa neće gosopodo draga, svak za sebe ali zajedno smo jači !

 

 

...komentirao bih samo ovaj drugi dio tvoje objave, u svezi sa facebook-om...pa ljudi, zar ste toliko "navučeni" na računala i internet da živite u uvjerenju da svi (branitelji) imaju isto??! Pa najveći broj branitelja su (mahom) ljudi preko 40+ godina i nemaju blage veze s internetom, a pogotovo s tamo nekim facebook-om...ja osobno znam 3-4 ljudi koji su mojih godina a služe se manje-više aktivno računalom i net-om...svi ostali koje ja poznam su ljudi koji ne znaju niti uključiti računalo, a kamoli se koristiti internetom...kako bi se onda mogao očekivati bilo kakav osjetniji odaziv branitelja na facebook..?? Mnogi od tih ljudi su još 'ajmo reć' - "radno" koliko-toliko sposobni i vrijeme i dani u mirovini im prolaze u crnčenju po kojekakvim "bauštelama" i sličnim radovima, ne bi li prehranili obitelj (to su oni "sretniji" koji to još mogu) i ne pada im na kraj pameti (niti imaju vremena) uopće pokušavati naučiti išta o računalima...čakštaviše, mnogi od njih smatraju računala dječjim igračkama i ne žele im se niti približiti... :vrti:

A prvi dio...hmmm...hehehe...bolje da šutim...3500kn mirovine i supruga 4500kn plaće...ajmeeee...iz moje perspektive prijatelju - ti si car..! :kavica:

Tolika sredstva (moja i ženina) nisam imao niti dok sam radio...pozz :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lowrider je napisao:

...komentirao bih samo ovaj drugi dio tvoje objave, u svezi sa facebook-om...pa ljudi, zar ste toliko "navučeni" na računala i internet da živite u uvjerenju da svi (branitelji) imaju isto??! Pa najveći broj branitelja su (mahom) ljudi preko 40+ godina i nemaju blage veze s internetom, a pogotovo s tamo nekim facebook-om...

 

Mislio sam na ove s legalisa, svega nekoliko njih se našlo samnom tamo (osobno me taj novi zakon ne dodiruje ).

 

A ovo vezano za primanja sam samo htio reći da novaca nikad dosta bez obzira na sve. Što imaš veća primanja više i trošiš, dobiješ veći minus, dobiješ veće kredite za dići ( koje treba i vratiti ) itd....

 

Ma dobro, osobno želim pomoći kolegama koliko mogu, nekim savjetom, razmjenom informacija, dostavom primjera za ovo ili ono i tako. Žalosno je što oni koji su za to plaćeni ne rade svoj posao nego šute i kimaju glavom na svako rezanje i stezanje braniteljskih prava.

 

Osobno nemam još puno toga za riješiti, u mirovini sam, imam status hrvi-a , čin satnika, jedino još da se prebacim iz profesionalne u opću .

Želio bi da svki branitelj ima dostojanstven život i što više ostvarena svoja zakonska prava, ali eto kako braniteljima tako niti raznim udrugama koje bi se trebale boriti za prava branitelja to valjda nije prioritet, pa preostaje jedino borba svakog pojedinca za sebe - što u konačnici gledajući za braniteljsku polulaciju u cijelini i nema baš previše koristi, osim za tog pojedinca ako se uspije izboriti za svoja prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otišlo je već "off",ali da samo nadodam kolegama gore....

Dakle Branitelji,po potrebi kao što znamo postoje i obećava

im se sve i svašta,a kad potreba za njihovim glasovima prođe,

prođe i sve obećano.Ako nas stvarno ima 500 000,kako vele,

trebamo imati svog zastupnika u saboru,ili možda dva,i da za

nas tamo grize i grebe kao ovaj Hrelja za umirovljenike.

Ali kako ujediniti nešto,što je od postanka namjenski razjedinjeno,usitnjeno,baš zato da ne bi bila neka relevantna

jaka grupacija.Mi smo jednostavno osuđeni,svaku odluku vlasti

(bilo koje),uzeti zdravo za gotovo i pognute glave pristati na sve što odluče u svezi nas.Vrijeme nas je pregazilo,i

to je to.

Naravno da svaki onaj koji još nije ostvario svoja prava ima

moju podršku u svojoj borbi za ista i želim svim braniteljima

da ih ostvare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

agnez je napisao:

Mi smo jednostavno osuđeni,svaku odluku vlasti

(bilo koje),uzeti zdravo za gotovo i pognute glave pristati na sve što odluče u svezi nas.Vrijeme nas je pregazilo,i

to je to.

 

E baš o tome sam pisao.

 

Nismo osuđeni uzimati ništa zdravo za gotovo, barem ne ja osobno, evo samo primjer ovaj zakon od - 10 % ne slažem s snjime i poslao sam Ustavnom sudu prijedlog za ustavnošću istog zakona.

 

Šta bude , neka bude ( kako sud odluči neka bude ) ali nisam uzeo zdravo za gotovo i di kot ima prostora i temelja za bilo kakvu žalbu, tužbu, prijedlog ustavnosti bilo kakvog prostora za pravnu borbu ja ulazim u tu borbu i ne predajem se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija