Jump to content

Otvaranje obrta...hitno


OS031

Preporučene objave

Poštovani!

 

Imam malih nejasnoća a uz to i pokoje pitanje!

 

Prošle godine sam registrirao obrt, ali još uvijek nisam odredio datum početka rada, pa me uz to zanima da li u fazi "mirovanja" obrta sam morao plaćati neke troškove ili članarine?

 

Danas sam saznao za sufinanciranje zapošljavanja dugotrajno nezaposlenih osoba, a pošto sam na Zavodu već nekih godinu i pol, odlučio sam se otići raspitati da li imam nekih prava. Tamo sam naravno naišao na otpor i nerazumijevanje uz odgovor kako ja uopće ne spadam pod nezaposlenu osobu iako se ja već godinu i pol prijavljujem redovno svakog mjeseca na Zavod. Sad vi meni recite da li je to zakonski stvarno tako određeno da ja gubim status nezaposlene osobe iako moj obrt nikada nije bio otvaran.

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Upisom obrta u obrtni registar Vi se smatrate obrtnikom-poduzetnikom. Razdoblje u kojemu morate prijaviti početak poslovanja od otvaranja obrta (upisa u obrtni registar)iznosi godinu dana i ukoliko u tom roku ne prijavite datum početka poslovanja Vaš obrt će biti brisan iz registra.

 

Osobe koje nakon otkaza imaju pravo na novčanu naknadu nezaposlene osobe sa HZZ-a, mogu tražiti jednokratnu isplatu te naknade u svrhu samozapošljavanja.

 

Obrtnik koji namjerava zaposliti dugotrajno nezaposlenu osobu može ostvariti pravo na novčanu potporu-sufinanciranje zapošljavanja putem HZZ-a ali ne može sam za sebe tražiti tu potporu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

ultra je napisao:

Upisom obrta u obrtni registar Vi se smatrate obrtnikom-poduzetnikom. Razdoblje u kojemu morate prijaviti početak poslovanja od otvaranja obrta (upisa u obrtni registar)iznosi godinu dana i ukoliko u tom roku ne prijavite datum početka poslovanja Vaš obrt će biti brisan iz registra.

 

Osobe koje nakon otkaza imaju pravo na novčanu naknadu nezaposlene osobe sa HZZ-a, mogu tražiti jednokratnu isplatu te naknade u svrhu samozapošljavanja.

 

Obrtnik koji namjerava zaposliti dugotrajno nezaposlenu osobu može ostvariti pravo na novčanu potporu-sufinanciranje zapošljavanja putem HZZ-a ali ne može sam za sebe tražiti tu potporu.

 

Hvala na ovoj informaciji, odlično je objašnjeno.

 

Ali imao bih još jedno pitanje:

Što ako je i osnivač obrta dugotrajno nezaposlen i planira pokrenuti obrt? Dobiva li i on jednokratnu isplatu sredstava (poticaj za samozapošljavanje)?

 

Ja želim zaposliti dugotrajno nezaposlenu osobu, samo me onda zanima možemo li obojica dobiti poticajna sredstva HZZ-a - ja kao dugotrajno nezaposlen osnivač i on kao dugotrajno nezaposlen moj budući djelatnik?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost ne, Vi kao osnivač obrta (dugotrajno nezaposlen) nemate pravo na potporu za zapošljavanje (budući da se ona daje samo osobama koje su dobile otkaz-umjesto mjesečnih novčanih naknada).

Po meni,to je veoma nepravedno i destimulirajuće za pokretanje poduzetništva, pogotovo kod ljudi koji se žele upustiti u rizik privatluka.Nažalost, u situaciji smo da se moraš osloniti na vlastite snage budući da ... ostatak priče znate.

 

Za djelatnika možete dobiti poticajna sredstva HZZ-a.

 

Također, za osobe koje se prvi put zapošljavaju imate pravo na oslobođenje plaćanja doprinosa na plaću (zdravstveno,ozljede,zapošljavanje) u razdoblju od jedne godine.Ovo oslobođenje plaćanja navedenih doprinosa ne obrađuje se automatski već ste obvezni Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje podnijeti zamolbu za oslobađanjem, te po ishodovanju rješenja-dobiveno rješenje odnijeti na HZZO a sve prilikom prijave radnika u radni odnos kod Vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

Nažalost ne, Vi kao osnivač obrta (dugotrajno nezaposlen) nemate pravo na potporu za zapošljavanje (budući da se ona daje samo osobama koje su dobile otkaz-umjesto mjesečnih novčanih naknada).

Po meni,to je veoma nepravedno i destimulirajuće za pokretanje poduzetništva, pogotovo kod ljudi koji se žele upustiti u rizik privatluka.Nažalost, u situaciji smo da se moraš osloniti na vlastite snage budući da ... ostatak priče znate.

 

Za djelatnika možete dobiti poticajna sredstva HZZ-a.

 

Također, za osobe koje se prvi put zapošljavaju imate pravo na oslobođenje plaćanja doprinosa na plaću (zdravstveno,ozljede,zapošljavanje) u razdoblju od jedne godine.Ovo oslobođenje plaćanja navedenih doprinosa ne obrađuje se automatski već ste obvezni Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje podnijeti zamolbu za oslobađanjem, te po ishodovanju rješenja-dobiveno rješenje odnijeti na HZZO a sve prilikom prijave radnika u radni odnos kod Vas.

 

Vrhunsko objašnjenje. Puno hvala. :)

 

Znate li otprilike kolika su poticajna sredstva za dugotrajno nezaposlenog djelatnika? Jednokratna su ili se isplaćuju svaki mjesec kroz 12 mjeseci?

I kad se uopće dobivaju poticajna srestva, koliko dugo se čeka?

I još jedno pitanje - mora li taj moj potencijalni zaposlenik biti duže nezaposlen?

 

Situacija je nažalost takva kakva jest, kako ste opisali.

Zato sam prisiljen tražiti investitora, što i nije baš lako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na internet stranicama HZZ-a imate pojašnjene Mjere sufinanciranja zapošljavanja.

Različite su, ovisno o osobi koju zapošljavate: osoba koja se prvi put zapošljava, osoba koja je nezaposlena do 6 mjeseci, preko 6 mjeseci, invalid...zatim ovisi o tome treba li Vam osoba s određenom stručnom spremom (sss,vss...) ili nkv.

U svakom slučaju, osobu koju namjeravate zaposliti ne smijete primiti u radni odnos niti je prijaviti na HZZO/HZMO prije nego potpišete ugovor s HZZ-om.

Procedura je jednostavno, pogotovo kod novoosnovanih obrta.Ponesete radnu knjižicu osobe s kojom želite zasnovati radni odnos,Rješenje o otvaranju obrta,obrtnicu,potpisni karton, potvrdu porezne uprave o nepostojanju poreznog duga. HZZ Vam da obrazac koji je potrebno ispuniti, nakon 7-10 dana potpisujete ugovor te vrlo brzo nakon potpisivanja dobijate kompletan novčani iznos potpore na Vaš žiro račun.

Napominjem, novčani iznosi ovise o više faktora ali ugrubo, niti po jednoj Mjeri nije manji od cca 25.000 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na iscrpnom odgovoru!

 

Dakle, ne manje od 25.000 kn ni po jednoj mjeri? To zvuči obećavajuće. Prvi potencijalni djelatnik nikada nije bio zaposlen, a na HZZ-u je prijavljen manje od 6 mjeseci. Drugi potencijalni zaposlenik nikad također nije bio zaposlen, a na HZZ-u je prijavljen više od 12 mjeseci.

 

E, sad, još bih Vas nešto pitao, ako nije problem.

Nešto drukčija situacija:

Ako otvaram obrt "bez početka obavljanja djelatnosti" (bez zaposlenika) - što je s najmom prostora i tekućim režijama?

Što je s tim računima? Mogu li se oni priznavati kao rashod, iako obrt "još ne djeluje"?

 

Dobivam kontradiktorne informacije o tome - neki kažu da se ne može, jer obrt ne posluje. Ali opet, kako to onda regulirati? Želim pravdati najam i režije, jer će se obrt otvoriti u Zagrebu, a ja nisam iz Zagreba, pa ću morati plaćati najam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najprije vezano uz Vaše buduće djelatnike:možete znači,koristiti i mjere HZZ-a i istovremeno koristiti olakšicu za prvo zaposlenje.

 

Što se tiče najma poslovnog prostora, ne možete navedene troškove koristiti kao izdatke poslovanja dok ne definirate datum početka poslovanja.Dakle, nije bitan upis u obrtni registar već datum početka poslovanja.

S druge strane, ukoliko najmite prostor od pravne osobe koja će Vam fakturirati najam s PDV-om a i sami želite ući u sustav PDV-a, možete se kao fizička osoba upisati u sustav obveznika poreza na dodanu vrijednost i koristiti pretporez iz faktura za najam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Proslo je vec podosta vremena od zadnjeg posta na ovu temu, pri cemu je vjerojatno doslo do promjena u uvjetima davanja HZZ-ovih poticaja za (samo)zapošljavanje.

 

Mene zanima nekoliko stvari koje mi nisu bile jasne iz dosadasnjih postova i o kojima nisam mogao saznati pretrazujuci internet, a ticu se sto samih HZZ-ovih poticaja, sto samog obrtnistva.

 

Naveli ste kako ''osnivač obrta (dugotrajno nezaposlen) nema pravo na potporu za zapošljavanje (budući da se ona daje samo osobama koje su dobile otkaz-umjesto mjesečnih novčanih naknada)''.

Prema informacijama koje sam pronašao, ovo nije točno. Ne znam kako je prije bilo, ali trenutno, koliko sam shvatio, poticaj za samozaposljavanje moze dobiti svatko tko je najmanje 6 mjeseci u evidenciji HZZ-a kao nezaposlena osoba. Molim da potvrdite...

 

Dalje... mogu li, nakon što eventualno dobijem poticaj za samozapošljavanje u svrhu otvaranja obrta, kao poslodavac dobiti poticaj HZZ-a za zapošljavanje mladih osoba bez radnog iskustva?

 

Dalje... poticaj za samozapošljavanje ne moze se dobiti, između ostalog, za djelatnost trgovine. Mene bi zanimalo sto sve u tu djelatnost spada, odnosno spada li preprodaja (otkup-prodaja) određenih poljoprivrednih proizvoda u djelatnost trgovine. Pretpostavljam da, ali nadam se ne... :D

 

Dalje... kakav ja ''status'' imam kao osoba koja se bavi obrtnickom djelatnoscu? Jesam li ja vlasnik obrta i tim putem ostvarujem dohodak od samostalne djelatnosti? Mogu li se voditi kao zaposlenik u vlastitom obrtu kako bi se smatralo da dohodak ostvarujem od nesamostalnog rada? Ovo mi je vrlo vazno jer se doprinosi, koliko sam upoznat, obracunavaju na razliciti nacin ovisno o tome po kojoj se osnovi ostvaruje dohodak. Koliko znam, osnovica za obracun doprinosa za osobu koja se bavi samostalnom djelatnoscu utvrđuje se u fiksnom iznosu, za 2011. godinu iznosila je oko 5000kn.

 

Unaprijed hvala na odgovoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

za sva pitanja glede poslovanja:

http://www.hok.hr/cro/savjetodavna_sluzba_062_000_026

 

obrtnička komora je predstavničko i zastupničko tijelo obrtnika, njima se plaća komorski doprinos - iskoristite njihovo postojanje :-)

 

a tu možete pronaći puno korisnih informacija i FAQ-odgovora

http://portor.mingorp.hr/

 

a možete se i osobno ili telefonski javiti nadležnoj Službi za gospodarstvo Ureda državne uprave ili Grada Zagreba s pitanjima o postupku registracije, obrascima, dokazima itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

imam nekoliko pitanja vezanih za otvaranje obrta kojemu bi se cjelokupno poslovanje odvijalo preko interneta, pa molim sve upućene da se uključe.

 

Pokrenula bi turistički portal namijenjen za oglašavanje sportskih aranžmana tj. promidžbu raznih jednodnevnih i višednevnih izleta,pustolovni turizam,na području Hrvatske.

 

 

Ono što me zanima, jest:

- kako registrirati takvu djelatnost ?

- Namjeravam pruzati oglasavanje na bazi provizije prilikom ugovaranja rezervacije.

- pošto se radi o online poslovanju,te mi za isto neće biti potreban poslovni prostor ili ipak moram imati ured?

-da li mogu isto obrt prijaviti na adresu stanovanja?

-ako nisam vlasnica stana,a stanujem u njemu da li moram tražiti suglasnost vlasnika za otvaranje obrta na njegovoj adresi?

-ili možda postoji kao mogućnost "najma" sobe u stanu?

- ukoliko se obrt registrira na osobu koja je u stalnom radnom odnosu, da li postoje i koliki su mjesečni izdaci za vođenje obrta?

 

Zanima me pod koju djelatnost mogu pravilno prijaviti obrt,da li ove djelatnosti spadaju pod to;

63.12 internetski portal

73.12 oglašavanje preko medija

73.11 agencija za promidžbu

93.19 ostale sportske djelatnosti

93.29. ostale zabavne i rekreacijske djelatnosti

4791 trgovina na malo preko pošte ili interneta

 

Nadam se da ne gnjavim previše, jer za ovakav tip poslovanja nisam uspijela pronaći konkretne odgovore.

Hvala na vremenu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

molio bih odgovor na pitanje vezano za otvaranje obrta koji bi se bavio tiskom - naljepnice, plakati, majice itd.

S obzirom da već imam otvoren obrt, odnosno slobodno zanimanje - novinar, zanima me mogu li preko tog obrta obavljati i djelatnosti koje sam prethodno naveo.

 

Ukoliko to nije moguće, može li me netko uputiti što mi je činiti dalje i da li pri tome mogu imati otvorena oba obrta - i slobodno zanimanje i obrt za tiskarske usluge, kako se u tom slučaju rješava plaćanje predujma poreza i prireza, koje sada uredno plaćam. Inače, sam stalno zaposlen u drugoj firmi.

 

To bi bilo za sada sve.

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao prvo: obrt nije sinonim za slobodno zanimanje, oni su izjednačeni u poreznom postupanju, ali ne i pri registraciji

a vi biste trebali barem znati jeste li upisani u obrtni registar ( i imate obrtnicu ) ili ste upisani u registar poreznih obveznika kao samostalno zanimanje-novinar

 

ja ne znam kako ste upisani, a znam da možete biti registrirani na oba načina ( iako davanja nisu ista za oba statusa ), pa ako ste obrtnik možete možete izabrati .... ovisno o opsegu obavljanja...

evo, ovako piše u Zakonu o obrtu:

 

(1) Obrtnik može obavljati samo one obrte koji su obuhva­ćeni obrtnicom, a u slučaju povlaštenih obrta samo one za koje je dobio povlasticu. Obrtnica se ne može prenijeti na drugu osobu osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno. Povlastica se ne može prenijeti na drugu osobu.

(2) Osim obrta iz stavka 1. ovoga članka obrtnik može obav­ljati i druge djelatnosti koje služe obavljanju djelatnosti koja je obuhvaćena obrtnicom ili se uobičajeno obavljaju uz djelatnost obuhvaćenu obrtnicom, ako se obavljaju u manjem opsegu.

(3) Za obavljanje djelatnosti iz stavka 2. ovoga članka fizička osoba ne mora ispunjavati uvjet stručne osposobljenosti ili položenoga majstorskog ispita.

 

a ako niste obrtnik, možete se upisati u obrtni registar za obavljanje djelatnosti tiskanja..

 

konkretne info možete dobiti osobno kod nadležne Službe za gospodarstvo ureda državne uprave ili grada zagreba...ili se informirati na linku:

http://portor.mingorp.hr/

a i ovdje potražiti savjet:

http://www.hok.hr/cro/savjetodavna_sluzba_062_000_026 :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija