Jump to content

ovrha/ovršni postupak


sifrazd

Preporučene objave

Molim za objašnjenje.

Slučaj je izvučen iz arhive arhiva 2001.g. Radi se o neplaćanju uzdržavanja.U međuvremenu je promijenjen odvjetnik i slučaj je preuzeo novi koji nadam se da zna što radi, ali meni nisu jasne neke stvari pa se eto obraćam ovdje, na najsigurnije mjesto za potrebne odgovore.

Znači donešena je presuda u kojoj je doznačeno da otac mora plaćati uzdržavanje počevši sa 01.01.2001., ta presuda je pisana 01.06.2003. U međuvremenu nitko nikada nije išao po pravomoćnost odnosno ovršnost. To je učinjeno prije neki dan, te je na istu presudu sudac napisao potvrdu u kojoj piše da je taj spis postao pravomoćan 01.07.2004. a ovršan sa danom 01.04.2005. Provjereno je nema nikakve nekretnine na sebi i sada čekamo od porezne broj rn gdje prima plaću. Na to sam pitala što i kako onda? Odgovor je glasi onda idemo prijedlo za ovršnim postupkom jav.bilježniku i pljenimo plaću.

Što to znači, za nas laike i koliko to sada može potrajati? Malo sam čitala po forumima ima tu svega i svačega pa da znam otprilike što me dalje čeka?

Pitanje, (ne razumijem terminologiju) što nije dovoljna presuda koja je ovršna za daljnjom pljenidbom? I kako se ta ista ovrha naplaćuje, malo po malo ili je blokada rn do kada se ne isplati cijeli iznos?

I još kratko pitanje, otprilike koliko je to iznos određeno je 500 kn za sve ove god?

 

hvala :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega, nije mi jasno kako je ta presuda postala pravomoćna 01.07.2004.g. a ovršna tek 01.04.2005.g. Jedino ako se je tuženik žalio. Ali to nije sad bitno.

 

Ne znam tko ti je rekao da se ovršni prijedlog podnosi kod javnog bilježnika jer to nije točno. Prijedlog za ovrhu temeljem presude podnosi se sudu i on određuje ovrhu.

 

Podatak o tome gdje je ovršenik zaposlen dostavlja HZMO a ne porezna, pa mi ni to nije jasno.

 

Presuda kao presuda nije dovoljna da bi prisilno ostvarila svoju tražbinu. Prisilno ostvarenje tražbine moguće je samo u ovršnom postupku koji se pokreće ovršnim prijedlogom. Da bi sud donio rješenje o ovrsi, realno gledano, treba mu možda 20-ak min. Jer to nije ništa komplicirano.

 

Međutim, budući je notorno da su nasi sudovi prezatrpani predmetima, oni bi ti mogli donijeti rješenje o ovrsi kroz dva mjeseca. Ako to ne učine u tom razdoblju slobodno ih požurivaj, jer je riječ o prisilnoj naplati alimentacije - a to je hitan postupak.

 

Kada sud donese rješenje o ovrsi, te se ono dostavi poslodavcu ovršenika, ovršeniku će se svaki mjesec vršiti ustega 2/3 dijela iznosa plaće koja će se isplaćivati na tvoj račun.

 

Pored osnovice, imaš pravo na zakonsku zateznu kamatu.

 

Ako si starija od 18 i još uvijek se školuješ, ostvaruješ i sada pravo na alimentaciju. U posebnom vanparničnom postupku možeš podnijeti zahtjev sudu da ti se poveća iznos alimentacije jer ako ona sada iznosi 500,00 kuna, to je apsurdna cifra. Imaš odvjetnika pa neka te on detaljnije uputi u to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

renvoi je napisao:

Prije svega, nije mi jasno kako je ta presuda postala pravomoćna 01.07.2004.g. a ovršna tek 01.04.2005.g. Jedino ako se je tuženik žalio. Ali to nije sad bitno.

 

Ne znam tko ti je rekao da se ovršni prijedlog podnosi kod javnog bilježnika jer to nije točno. Prijedlog za ovrhu temeljem presude podnosi se sudu i on određuje ovrhu.

 

Podatak o tome gdje je ovršenik zaposlen dostavlja HZMO a ne porezna, pa mi ni to nije jasno.

 

Presuda kao presuda nije dovoljna da bi prisilno ostvarila svoju tražbinu. Prisilno ostvarenje tražbine moguće je samo u ovršnom postupku koji se pokreće ovršnim prijedlogom. Da bi sud donio rješenje o ovrsi, realno gledano, treba mu možda 20-ak min. Jer to nije ništa komplicirano.

 

Međutim, budući je notorno da su nasi sudovi prezatrpani predmetima, oni bi ti mogli donijeti rješenje o ovrsi kroz dva mjeseca. Ako to ne učine u tom razdoblju slobodno ih požurivaj, jer je riječ o prisilnoj naplati alimentacije - a to je hitan postupak.

 

Kada sud donese rješenje o ovrsi, te se ono dostavi poslodavcu ovršenika, ovršeniku će se svaki mjesec vršiti ustega 2/3 dijela iznosa plaće koja će se isplaćivati na tvoj račun.

 

Pored osnovice, imaš pravo na zakonsku zateznu kamatu.

 

Ako si starija od 18 i još uvijek se školuješ, ostvaruješ i sada pravo na alimentaciju. U posebnom vanparničnom postupku možeš podnijeti zahtjev sudu da ti se poveća iznos alimentacije jer ako ona sada iznosi 500,00 kuna, to je apsurdna cifra. Imaš odvjetnika pa neka te on detaljnije uputi u to.

 

Zar nije dio ovršnih postupaka prenesen u nadležnost javnih bilježnika da se rasterete sudovi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da tu je u međuvremenu bilo žaljenja pa valjda zbog toga.

Ne znam da li sam se dobro izrazila, znači neki dan se tek podigla pravomoćnost i ovršnost na istu presudu. Što to znači, konkretno?

Poreznoj upravi je podnešen dopis da se očituje za dobivanjem tek.rn.gdje se prima plaća. Da li je to dovoljno za pljenidbom ili treba još nešto? Odnosno treba li se ići na prijedlog za ovrhu?

Po meni, to je kratko i jasno izrečeno u presudi jer je od samog početka određena ovrha ukoliko se ne bude redovito plaćalo?

Koliko sam ja upućena HZMO ne može reći da li ti poslodavac uplaćuje doprinose već Porezna. A ne znam da baš koliko HZMO ima broj računa svih fizičkih osoba u RH. Ne znam možda sam u krivu.

A sada još jedno pojašnjenje što je ovršni postupak a što ovršni prijedlog?

gdje mogu pronaći koje su zakonske zatezne kamate?

 

hvala još jednom, kada ne razumijem ništa oko toga 8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Zar nije dio ovršnih postupaka prenesen u nadležnost javnih bilježnika da se rasterete sudovi?"

 

Javni bilježnici određuju ovrhu na temelju vjerodostojnih isprava (npr. računi, izvodi iz poslovnih knjiga i sl.) a sudovi na temelju ovršnih isprava (sudske presude, nagodbe, obračun plaće i sl.).

 

Ne znam da li sam se dobro izrazila, znači neki dan se tek podigla pravomoćnost i ovršnost na istu presudu. Što to znači, konkretno?

 

To konkretno znači da se ti temeljem te presude možeš prisilno naplatiti tj. da možeš pokrenuti ovršni postupak. Ne možeš prisilno naplatiti svoje potraživanje samo na temelju te presude koja je snabdijevana klauzulom pravomoćnosti i ovršnosti. Moraš temeljem te presude pokrenuti ovršni postupak a on se pokreće kada sudu podneseš ovršni prijedlog.

 

....

 

Čisto sumnjam da će ti porezna dati broj računa na koji se uplaćuje plaća. To je strogo tajan podatak. Osim ako se radi o obrtniku, onda se može doći do tog podatka.

 

I nešto mi nije jasno. Da li ideš u ovrhu na plaću ili na njegov račun? Jer ako ideš u ovrhu na plaću trebaš zatražiti od HZMO podatak gdje je zaposlen. Kada sud donese rješenje o ovrsi on ga dostavlja njegovom poslodavcu koji će onda tebi isplaćati svaki mjesec 2/3 iznosa njegove plaće.

 

Koliko sam ja upućena HZMO ne može reći da li ti poslodavac uplaćuje doprinose već Porezna.

 

Sasvim irelevantno za ovršni postupak.

 

A sada još jedno pojašnjenje što je ovršni postupak a što ovršni prijedlog?

 

Ovršni postupak pokreće se ovršnim prijedlogom. Dakle, sastaviš ovršni prijedlog, predaš ga sudu i pokrenula si ovršni postupak. Ako sud prihvati prijedlog, donijet će rješenje o ovrsi.

 

To je to od mene. Mislim da sam u dva opširna posta dovoljno objasnio ovrhu na plaći. Račun za pravne savjete dobit ćeš poštom :)

 

Lijep pozdrav i sretno u naplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija