Jump to content

Status HRVI-tko nije predao zahtjev do 31.12.05.


Forrester

Preporučene objave

Ja sam predao prije tog datuma i u postupku sam,ali danas sam u dnevnoj bolnici čuo informaciju koja bi mogla mnogima pomoći.Informaciju sam čuo iz prve ruke od kolege iz Županje.Ako je njemu vjerovati(a ne vidim razloga zašto bi me lagao)moguće je ishoditi status HRVI i sada.Ukratko: predao je zahtjev za HRVI u Općinskom uredu sa med.dokumentacijom i ratnim putem.Uvjet je min.100 dana borbenog sektora.Kaže da je bio nedavno prvi put na plp u Osijeku i dobio 20%privremeno.Rekao sam mu da nikad čuo nisam za takvu mogućnost,na što mi je odgovorio da malo tko zna za to, i da se službenica u Općini naljutila kad je zatražio formulare. Eto toliko.Ne bih volio prenositi lažne informacije,ali tako mi čovjek reče. Zna li tko nešto više o toj mogućnosti, i da li stvarno postoji? :misli:

PS Ako stvarno postoji, i ako čovo nije pobrkao nešto, onda bi to moglo stvarno mnogim braniteljima pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

Ja sam predao prije tog datuma i u postupku sam,ali danas sam u dnevnoj bolnici čuo informaciju koja bi mogla mnogima pomoći.Informaciju sam čuo iz prve ruke od kolege iz Županje.Ako je njemu vjerovati(a ne vidim razloga zašto bi me lagao)moguće je ishoditi status HRVI i sada.Ukratko: predao je zahtjev za HRVI u Općinskom uredu sa med.dokumentacijom i ratnim putem.Uvjet je min.100 dana borbenog sektora.Kaže da je bio nedavno prvi put na plp u Osijeku i dobio 20%privremeno.Rekao sam mu da nikad čuo nisam za takvu mogućnost,na što mi je odgovorio da malo tko zna za to, i da se službenica u Općini naljutila kad je zatražio formulare. Eto toliko.Ne bih volio prenositi lažne informacije,ali tako mi čovjek reče. Zna li tko nešto više o toj mogućnosti, i da li stvarno postoji? :misli:

PS Ako stvarno postoji, i ako čovo nije pobrkao nešto, onda bi to moglo stvarno mnogim braniteljima pomoći!

 

Moguće je, ako ne traži status hrvi-a na osnovu oboljenja nego na osnovu ranjavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma nemojte se ljudi svađat!!!!!

istina je da ima i ovakvih i onakvih ali nismo tu da osuđujemo jedni druge,ionako se nepoznamo.

a ti Pretorian43 nisi u pravu,još uvjek ima ljudi koji nemaju riješen svoj status a zaslužili su ga.

osobno znam jednog čovjeka koji ima 67.godina od prvog dana je bio dragovoljac,ali je nepismen.živi od socijalne pomoči,podstanar kuča mu je zapaljena i još nije očiščeno od mina baš pomoču ovog foruma sam saznala kako mu pomoči.predali smo mu zahtjev u 5.mj za najnižu braniteljsku.sad čeka riješenje.

najtužnije od toga je da mu dosad niko nije pomogao iako mu je "tajnik jedne braniteljske udruge daljnji rođak i susjed koji je bio u ratu koji mjesec (ali je bio)i koristi mirovinu od 4700.znači ima svega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

,ali danas sam u dnevnoj bolnici čuo informaciju koja bi mogla mnogima pomoći.Informaciju sam čuo iz prve ruke od kolege iz Županje.Ako je njemu vjerovati(a ne vidim razloga zašto bi me lagao)moguće je ishoditi status HRVI i sada.Ukratko: predao je zahtjev za HRVI u Općinskom uredu sa med.dokumentacijom i ratnim putem.Uvjet je min.100 dana borbenog sektora.Kaže da je bio nedavno prvi put na plp u Osijeku i dobio 20%privremeno.Rekao sam mu da nikad čuo nisam za takvu mogućnost,na što mi je odgovorio da malo tko zna za to, i da se službenica u Općini naljutila kad je zatražio formulare. Eto toliko.Ne bih volio prenositi lažne informacije,ali tako mi čovjek reče. Zna li tko nešto više o toj mogućnosti, i da li stvarno postoji?

PS Ako stvarno postoji, i ako čovo nije pobrkao nešto, onda bi to moglo stvarno mnogim braniteljima pomoći!

Kao što je naveo Kompa, "čova" vam je objasnio postupak ostvarivanja statusa HRVI po osnovi ranjavanja / ozljeđivanja / zatočenja.

Međutim, to definitivno ne vrijedi za ostvarivanje statusa HRVI po osnovi oboljenja budući ga je nemoguće ostvariti podnošenjem zahtjeva nakon 01.01.2006. godine jer je u pitanju nepremostiva zapreka u obliku zakonskog (prekluzivnog) roka za podnošenje takvog zahtjeva.

BTW,ostvarivanje statusa HRVI nije vezano sa "100 dana borbenog sektora".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ppozdrav svima...Nisam izdržao a da ne upitam gospodina pretorian 43..Gospodine pretorian 43 dali smo po vašem mišljenju svi za osudu koji nismo navalili u hordama kod psihiča,nego smo se poskidali i krenuli raditi(naravno onaj koji je imao posao)..Ja osobno nisam ali nisam se žalio..Po vašem gospodine pretorian 43,mi svi ispadamo nesposobni i mobilizirani jer ne spadamo u kategoriju razno razni lažni inalida,koji su ishodovali na razno razne načine mirovine pa ste shodno tome našli se na ovome forumu ismijavati ljudima..Muka mi je od pojedinaca koji su osvojili sve i sami oslobodili okupirana područja i bez koji vjerovatno Hrvatska ne bi postojala..Smiješno..No predpostavljam da ste vi vjerovatno gospodin koji je upućen u prava Hrvatski branitelja,te ste došli svojim postovima pomoči manje upučenim braniteljima..Osobno vas pozdravljam ako imate saznanja koja bi pomogla..Inače sudeći po vašim odgovorima,što se mene tiče možete napisati da sam mobiliziran,prva Harkanj biciklistička bojna itd prepuštam vam na volju..Pozdrav svim istinskim braniteljima.. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

Forrester je napisao:

,ali danas sam u dnevnoj bolnici čuo informaciju koja bi mogla mnogima pomoći.Informaciju sam čuo iz prve ruke od kolege iz Županje.Ako je njemu vjerovati(a ne vidim razloga zašto bi me lagao)moguće je ishoditi status HRVI i sada.Ukratko: predao je zahtjev za HRVI u Općinskom uredu sa med.dokumentacijom i ratnim putem.Uvjet je min.100 dana borbenog sektora.Kaže da je bio nedavno prvi put na plp u Osijeku i dobio 20%privremeno.Rekao sam mu da nikad čuo nisam za takvu mogućnost,na što mi je odgovorio da malo tko zna za to, i da se službenica u Općini naljutila kad je zatražio formulare. Eto toliko.Ne bih volio prenositi lažne informacije,ali tako mi čovjek reče. Zna li tko nešto više o toj mogućnosti, i da li stvarno postoji?

PS Ako stvarno postoji, i ako čovo nije pobrkao nešto, onda bi to moglo stvarno mnogim braniteljima pomoći!

Kao što je naveo Kompa, "čova" vam je objasnio postupak ostvarivanja statusa HRVI po osnovi ranjavanja / ozljeđivanja / zatočenja.

Međutim, to definitivno ne vrijedi za ostvarivanje statusa HRVI po osnovi oboljenja budući ga je nemoguće ostvariti podnošenjem zahtjeva nakon 01.01.2006. godine jer je u pitanju nepremostiva zapreka u obliku zakonskog (prekluzivnog) roka za podnošenje takvog zahtjeva.

BTW,ostvarivanje statusa HRVI nije vezano sa "100 dana borbenog sektora".

Danas sam u Dnevnoj dotičnog kolegu zamolio da malo pojasni kako to može ostvariti status HRVI, a nije podnio zahtjev na vrijeme.Rekao mi je da će sutra ponijeti prvostupanjsko rješenje(20%).Kaže ovako: Zahtjev se podnosi u Općini(odsjek za društvene djelatnosti,ili tako nekako, a ne u Uredu za obranu. Zahtjev mogu podnijeti branitelji s min.100 dana borbenog sektora, pod uvjetom (primarnim)da prima OPSKRBNINU preko Centra za socijalnu skrb(tako sam ga razumio).Podnositelj ne smije imati nekretnine, ni pokretnine na sebi;potpisuje prvo zajedno sa dva svjedoka da ne posjeduje ništa,a tek kasnije to potkrijepljuje potvrdama iz Gruntovnice,Porezne uprave itd.Mora biti nezaposlen i dostaviti potvrdu od Zavoda za zapošljavanje o urednom prijavljivanju. Još mi je ... toga napričao, ali nisam sve zapamtio. Uglavnom liječi se od PTSP-a tek oko godinu dana i na osnovu toga mu je plp u Osijeku dalo 20%.?? Sutra javim!! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

Danas sam u Dnevnoj dotičnog kolegu zamolio da malo pojasni kako to može ostvariti status HRVI, a nije podnio zahtjev na vrijeme.Rekao mi je da će sutra ponijeti prvostupanjsko rješenje(20%).

1. Čekamo ... :kavica:

 

Forrester je napisao:

Kaže ovako: Zahtjev se podnosi u Općini(odsjek za društvene djelatnosti,ili tako nekako, a ne u Uredu za obranu.

2. Ne u općini već u Uredu državne uprave u županiji (ili u Ispostavi te Uprave).

Što se tiče Ureda za obranu, tamo se zahtjevi za ostvarivanje statusa HRVI ne podnose već više od 10 godina (od kada je osnovano Ministarstvo branitelja).

 

Forrester je napisao:

Kaže ovako: Zahtjev mogu podnijeti branitelji s min.100 dana borbenog sektora, pod uvjetom (primarnim)da prima OPSKRBNINU preko Centra za socijalnu skrb(tako sam ga razumio).

3. Forrester, bez uvrede, ali mislim da te tip "turira" (što bi u Dalmaciji rekli, "bruma").

 

Forrester je napisao:

Kaže ovako: Podnositelj ne smije imati nekretnine, ni pokretnine na sebi;potpisuje prvo zajedno sa dva svjedoka da ne posjeduje ništa,a tek kasnije to potkrijepljuje potvrdama iz Gruntovnice,Porezne uprave itd.Mora biti nezaposlen i dostaviti potvrdu od Zavoda za zapošljavanje o urednom prijavljivanju. Još mi je ... toga napričao, ali nisam sve zapamtio.

4. U grubo, to su neki od uvjeta za ostvarivanje prava na opskrbninu (osim zadnje rečenice), a ne za ostvarivanje statusa HRVI po osnovi bolesti.

 

Forrester je napisao:

Uglavnom liječi se od PTSP-a tek oko godinu dana i na osnovu toga mu je plp u Osijeku dalo 20%.??

5. Vidi moj odgovor pod 3. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vas, ako je netko upućen, potreban mi je pravni savjet i mišljenje.

U mom slučaju, radi se o ostvarivanju prava na RVI zbog bolesti. Konkretno, hemoragijske groznice.

Ukratko. Godine 1998. podnio sam zahtjev sa svom pripadajućom lječničkom dokumentacijom za priznavanje invalidnosti kao posljedice bolesti. Na 1. stupanjskoj komisiji određen mi je stupanj invalidnosti od 30% privremeno. Nakon toga, 2. stupanjska komislija odbila mi je zahtjev uz obrazloženje da je zahtjev podnesen "PREURANJENO". Potražio sam pravni savjet od poznanika koji se bavi pravom i dao mu na uvid svu dokumentaciju i tadašnji "Zakon o hrvatskim braniteljima". Uložili smo žalbu na rješenje 2. stupanjske komisije za koju je unaprijed rekao kako će biti odbijena te da nakon toga uložim tužbu. Obzirom da je tadašnji Zakon o hr. braniteljima i običnom laiku bio ofrlji i jedna velika rupa, savjetovao mi je da ako uložim tužbu te da nema tog Suda koji neće presudit u moju korist. No, odustao sam od tužbe misleči kako će se s vremenom nešto promjeniti. I promjenilo se.

Zbog moje neinformiranosti i kako ne pripadam ni jednoj Udruzi branitelja, saznao sam kako su branitelji sa istom bolešću ostavarili svoja prava. Na moju žalost, to je bilo nakon famoznog datuma 31. 12. 2005.

Godine 2006. sam osobno otišao u Ministarstvo branitelja kod gospodina Bešteka kojem sam iznio svoj slučaj nakon čega mi je rekao da sam "ZAKASNIO". ( Dojma sam da u toj našoj Lijepoj, nikako ne možeš stić na vrijeme. )

Na kraju. Zanima me, postoji li mogućnost da ostvarm gore navedena prava obzirom da sam zahtjev za priznavanjem invalidnosti podnio 1998. godine?

Napomena. Status branitelja imam od 10. 12. 1990. i još uvijek sam DVO.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretorian43 je napisao:

Pobriše "precjednik" sve bez pardona.

Što ti je slatka apsolutna i totalitarna vladavina. Hebeš demokraciju. :-D

 

Bravo!! :pljesce:

 

Ako nemaš ništa pametnije , bolje se ni ne javljaj . Svi smo ti zahvalni , što si sam oslobodio Hrvatsku .Ali ako si onda bio tolika veličina budi i sada . Pomozi ljudima ako možeš , a ako ne možeš ili ne želiš , bar ne budi sarkastičan .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lord_Halifax je napisao:

Pretorian43 je napisao:

Pobriše "precjednik" sve bez pardona.

Što ti je slatka apsolutna i totalitarna vladavina. Hebeš demokraciju. :-D

 

Bravo!! :pljesce:

Šteta kaj je "precjednik" pobrisao...

 

Stvarno je šteta,trebalo bi ostavit malo duže da i mi koji se uključimo kasnije vidimo skim imamo posla.

Vjerujem da se radilo o nečemu jako poučnom. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lord_Halifax je napisao:

U mom slučaju, radi se o ostvarivanju prava na RVI zbog bolesti. Konkretno, hemoragijske groznice.

Ukratko. Godine 1998. podnio sam zahtjev sa svom pripadajućom lječničkom dokumentacijom za priznavanje invalidnosti kao posljedice bolesti. Na 1. stupanjskoj komisiji određen mi je stupanj invalidnosti od 30% privremeno. Nakon toga, 2. stupanjska komislija odbila mi je zahtjev uz obrazloženje da je zahtjev podnesen "PREURANJENO".

... još uvijek sam DVO.

Pretpostavljam da su vas odbili pozivajući se na članak 77. Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida, obrazlažući da ste još uvijek DVO, odnosno da niste otpušteni iz oružanih snaga.

 

Lord_Halifax je napisao:

... No, odustao sam od tužbe misleči kako će se s vremenom nešto promjeniti.

Zanima me, postoji li mogućnost da ostvarm gore navedena prava obzirom da sam zahtjev za priznavanjem invalidnosti podnio 1998. godine?

Nema pomoći. Nepodizanjem tužbe protiv tada donesenog drugostupanjskog rješenja (zahtjev iz 1998.) indirektno ste se složili s izrekom i činjeničnim stanjem utvrđenim u tom rješenjem (zahtjev preuranjen).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

21 sam bio na prvostupanjskoj komisiji , do sad sam imao 20% a sad treći puta dali mi 30% trajno e sad me zanima hoće li ova drugostupanjska komisija uvažiti tih 30% ili ima mogućnosti da mi smanje ispod 30% i zanima me koliko se sad otprilike čeka rješenje od drugostupanjske komisije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

JPJ je napisao:

... do sad sam imao 20% a sad treći puta dali mi 30% trajno e sad me zanima hoće li ova drugostupanjska komisija uvažiti tih 30% ili ima mogućnosti da mi smanje ispod 30% ...

DLP se može suglasiti sa nalazom i mišljenjem PLP ili ga može izmijeniti tako da:

- poveća %

- smanji %

- promjeni osnovu oštećenja organizma (npr. promijeni oboljenje temeljem kojega se priznaje HRVI).

Naravno, sve navedeno mora biti obrazloženo s medicinskog stajališta i u skladu s odredbama Pravilnika.

 

JPJ je napisao:

... i zanima me koliko se sad otprilike čeka rješenje od drugostupanjske komisije

Mislim da MOBMS još radi predmete osobne invaldnine koje su zaprimili u travnju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija