Jump to content

Kako legalizirati prostor koji je dobiven od kućnog savjeta?


Jethro

Preporučene objave

zg, centar, podrum... stanari bi mi dali podrum s tim da ga svojim novcem uredim jer je vlažan i veliki dio pričuve odlazi na održavanje njega. zajednički je. zgrada je neetažirana. taj prostor nitko ne koristi.

da li mi treba 100% potpisa stanara ili 51%?

ima puno stanara, no čini mi se da ipak ne bih dobio 100%, nego - 2 stanara, dakle kojih 90%

 

što mogu sa tim potpisima?

kako pišem, zgrada nije etažirana, svatko je u knjizi položenih ugovora. zgrada je u centru grada zg.

 

ako sam u posjedu npr neko duže vrijeme i imam potpise 51% stanara, može li se to smatrati poštenim posjedom uz primjenu dosjelosti?

 

da li bi bilo bolje da svakom stanaru dam simboličnu naknadu za ustupanje i to ovjerim potpisom?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odluka o izvršavanju posjeda i vlasničkih ovlasti

Članak 42.

(1) Svim suvlasnicima pripada pravo na suposjed stvari, ali oni mogu odlučiti da će međusobno podijeliti posjed stvari i/ili izvršavanje svih ili nekih vlasničkih ovlasti glede nje.

(2) Donošenje odluke iz stavka 1. ovoga članka posao je redovite uprave, a isto tako i odlučivanje o izmjenama i opozivu prijašnje odluke o tome.

 

Kao što vidite Zakon o vlasništvu Vam omogućuje da većinskom odlukom dobijete u posjed podrum. Međutim, mogli biste imati problema jer se odredbe Zakona o vlasništvu tumače na različite načine. Osobno sam bio u situacijama da jedan pravnik kaže jedno, drugi drugo, a upravni službenici treće. Meni je citirana odredba jasna kao dan. Ona kaže da se posjed može podijeliti, što znači da dio suposjeda može postati nečiji posjed većinskom odlukom (redovita uprava), ali to nije zauvijek. U svakome trenutku mogu Vam suvlasnici taj posjed oduzeti novom odlukom.

 

Da bi podrum došao u Vaše vlasništvo, svakako trebate 100%-nu suglasnost.

 

Nadam se da razumijete razliku između posjeda i vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija