Jump to content

kuća na tuđem zemljištu


tezak

Preporučene objave

Poštovani!

Imamo kuću koja je izgrađena oko 1970.godine i za koju je izdata građevinska i lokacijska dozvola, međutim, knjižni vlasnici zemljišta, na kojem je izgrađena, su dalnji rođaci (neki od njih su emigrirali prije više od 100 godina).

 

Moja su pitanja:

1. - Kakve su posljedice takvog stanja glede vlasništva zemljišta i trebamo li steći knjižno vlsništvo nad istim?

2. - Ako trebamo, kako tužiti one koji su davno emigrirali i ne znam gdje su?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim tko ti izda dozvolu su krivo izdali. U principu nemozes graditi na tudje bez suglasnost. A zasto bi ti netkog tuzija kada tebi treba tuzit pravi vlasnik zemlje.

tezak je napisao:

Poštovani!

Imamo kuću koja je izgrađena oko 1970.godine i za koju je izdata građevinska i lokacijska dozvola, međutim, knjižni vlasnici zemljišta, na kojem je izgrađena, su dalnji rođaci (neki od njih su emigrirali prije više od 100 godina).

 

Moja su pitanja:

1. - Kakve su posljedice takvog stanja glede vlasništva zemljišta i trebamo li steći knjižno vlsništvo nad istim?

2. - Ako trebamo, kako tužiti one koji su davno emigrirali i ne znam gdje su?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tezak je napisao:

 

1. - Kakve su posljedice takvog stanja glede vlasništva zemljišta i trebamo li steći knjižno vlsništvo nad istim?

2. - Ako trebamo, kako tužiti one koji su davno emigrirali i ne znam gdje su?

 

Ispunjavate uvjete za stjecanje vlasništva dosjelošću.

Tužbom protiv upisanih vlasnika.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada ću ja nešto lupiti, jer u stvari ne znam o toj tematici puno. Zar se ne može u ovakvoj situaciji tužiti nepoznata osoba, pa se onda na temelju takve tužbe fiktivne osobe dobije vlasništvo dosjelošću? Nemojte mi se smijati, vi koji znate kako postupiti u ovakvim situacijama. Pokušavam biti logičan i praktičan. Dakle, je li moguće podnijeti tužbu protiv nepoznatih osoba u ovakvoj situaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Vi trebate ustati tužbom za utvrđenje prava vlasništva ,kupoprodajom i dosijelošću .

 

U gruntovnici trebate ishoditi vlasnički list , a u katastru posjedovni list u kojemu su registrirani posjednici .Iz Vašeg izlaganja da se razabrati da su osobe

registrirane u katastru izvanknjižni vlasnici.

 

Tužiti trebate sve osobe upisane u vlasničkom listu ,odnosno njihove nasljednike .Nasljednike ćete moći dobiti u matičnom uredu .Potrebno je utvrditi i njihove adrese .Ako nije moguće doći do adresa nasljednika tada treba u tužbi zatražiti da sud zatraži od CZSS postavljanje skrbnika ,koji će štititi interese osoba nepoznatog prebivališta .

Tužbu je najbolje da Vam sastavi osoba koja je pravno educirana ili odvjetnik.

U tužbi tzreba dati prijedlog da se presuda donese i radi ogluhe .

 

Usporedite vlasnički list i izvod iz katastra .

 

Ako znadete broj čestice tada možete i putem interneta

usporediti podatke ,te dalje tražiti vlasnike , nasljednike i adrese.

Često treba osobno kontaktirati CZSS da imenuje što prije skrbnika kako bi cijeli postupak bio brži .

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Poštovani,

imam pitanje na ovu temu. Moja obitelj je sagradila vikendicu na državnom zemljištu, koje granići s našim zemljištem početkom 1970ih. Kuća je legalizirana, mi smo podnositelji zahtjeva. Trenutno smo u postupku otkupa zemljišta od DUUDI-a, već s,o predali potrebnu dokumentaciju. Sve upućuje na to da će nam se kupnja predmetne katastarske čestice i omogućiti.

Zanima me slijedeće... Nakon što zadobijemo vlasništvo nad zemljištem, kako dobivamo vlasništvo nad kućom? Da li nam je samo dovoljno Rješenje o izvedenom stanju, koje u postupku legalizacije zapravo mijenja Građevinsku dozvolu ili treba na neki drugi način dokazati da je kuću sagradila moja obitelji? Molim Vas da opišite koji su koraci potrebni da se kuća vlasnički sprovede nakon što otkupimo zemlju na kojoj je sagrađena.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija