Jump to content

povlastice


bereta

Preporučene objave

Pozdrav!

Zanima me dali je netko upoznat dali branitelj ima kakvu povlasticu prilikom otvaranja obrta na moru?

Uskoro odlazim u mirovinu i smatram da sam relativno mlad da ništa ne radim pa bih želio baviti se ribarenjem samo neznam dali mi branitelji imamo kakvih povlastica kod otvaranja obrta na moru, kupovina obrta, mreža i tome slično. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx zasto covjek ne bi mogao radit ako ima prof.nesposobnost za rad?? Mislis da bi mogao komotno živjeti s njom?

To je sve u zakonskom okviru ,te je legalno,samo što će mu mirovina biti umanjena za cca 1/3.

 

...Pa ljudi rade na crno sa općom nesposobnošću,jer su prisiljeni da prehrane obitelj,a ne što im se radi.........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bereta je napisao:

Pozdrav!

Zanima me dali je netko upoznat dali branitelj ima kakvu povlasticu prilikom otvaranja obrta na moru?

Uskoro odlazim u mirovinu i smatram da sam relativno mlad da ništa ne radim pa bih želio baviti se ribarenjem samo neznam dali mi branitelji imamo kakvih povlastica kod otvaranja obrta na moru, kupovina obrta, mreža i tome slično. :-o

 

Nemaš nekih posebnih povlastica kao branitelj ili hrvi.

U slućaju da se nalaziš u profesionalnoj mirovini, tj. u invalidskoj mirovini zbog profesionalne nesposobnosti za rad a želiš otvoriti svoj obrt, nema problema. Postupak je slijedeći ; otvoriš obrt i sa obrtnicom odeš u mirovinsko po radnu knjižicu, oni ti daju radnu knjižicu i dalje ti ostane oko 60 % mirovine koju si primao do tada.

 

U slućaju da nađeš neki posao i želio bi ga raditi na ugovor o radu, sklopiš ugovor o radu i s tim ugovorom odeš u HZMO po radnu knjižicu , ti njima ugovor o radu oni tebi radnu knjigu i dalje ti ostaje oko 60 % visine mirovine. Riješenje o novoj visini mirovine če možda i kasniti koji mjesec ali to nema veze, ako ti pretplate koji mjesec više od onoga datuma od kojega si otvorio obrt ili sklopio ugovor o radu, vratit ćeš im razliku visine retroaktivno.

 

Nekih posebnih povlastica zato što si branitelj ili hrvi nema, ovo je opće pravilo za sve.

 

Jedino ako bi i bilo kakvih posebnih povlastica za branitelje ili hrvi-e i to one nezaposlene, čisto sumnjam - nisam čuo da ima za one u mirovini, osim možda zadrugara - to bi moglo dati ministarstvo obrane a ne HZMO ! Ovo sam opisao postupak oko mirovine i mirovinskog.

 

Samo moraš voditi računa o zanimanju kojim češ se baviti, ne smije biti isto ili slićno onome radi kojega su te umirovili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija