Jump to content

Imam li pravo zahtijevati da policajac unese moje stajalište u Zapisnik?


VisMaior

Preporučene objave

Kako tema već kaže, imam li pravo zahtijevati da policajac unese moje stajalište u Zapisnik? Ili drugim riječima, mora li policajac ako ja zahtijevam unijeti moje riječi u Zapisnik, pod rubrikom napomene, ako učinim prekršaj npr. prekoračenja brzine.

 

Molim za odgovore s punim obrazloženjem i zakonskom osnovom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapisnik o očitanju brzine kretanja vozila nije upravna radnja i ne odnose se odredbe iz Zakona o općem upravnom postupku na primjedbe zapisnika.

 

Tu problematiku određuje Pravilnik o mjeriteljskim zahtjevima za mjerila brzine u cestovnome prometu koji nalaže:

 

 

Članak 13.

Kod mjerenja brzine vodi se zapisnik koji uključuje:

– datum, vrijeme i mjesto mjerenja;

– način, eventualne posebnosti mjerenja (npr.: čelno, s nad vožnjaka, u zavoju);

– smjer vožnje provjeravanog vozila;

– najveća dopuštena brzina u području mjerenja;

– oznaka naprave za mjerenje brzine;

– registarski broj i izmjerena brzina vozila;

– izjava o prethodno obavljenom ispitivanju mjerila brzine u skladu s člankom 9. točkom 2.;

– ime službenih osoba koje su obavile mjerenje;

– potpis.

Traženi podaci upisuju se kronološki. U zapisnik se unose i moguće posebne okolnosti. Podaci u zapisniku ne smiju se brisati. Ako je potrebno, mogu se unositi ispravci s potpisom osobe koja ih je unijela, a ispravljeni dijelovi moraju ostati vidljivi.

Zapisnik o obavljenom mjerenju brzine vozila iz stavka 1. ovog članka nije potrebno voditi ako postoje fotografije ili video zapis iz koje ga su vidljivi podaci traženi stavkom 1. ovog članka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam, eto, bez neke namjere stavio prekoračenje brzine, ali mislio sam općenito kada policajac piše Obavezni prekršajni nalog, ili neki drugi prekršajni nalog, mogu li ja od njega zahtijevati da on unese nešto što ja smatram imanentnim za činjenično stanje, pa da tako imam dokaz za sud odn. prigovor. I što ako on to ne dopušta, onda mi samo ostaje opcija da se ne potpišem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako.

 

Potpisivanjem prekršajnog naloga se priznaje primitak istog.

 

Potpisivanjem zapisnika o brzini i zapisnika o alkotestu se priznaje sadržaj i sucu ubrzava postupak.

 

Nitko vas ne može natjerati da potpišete nešto takvo.

 

Tu je policajac da na sudu kao svjedok dade iskaz o događaju, pismeno ili usmeno.

 

Na takve zapisnike nemate pravo unošenja prigovora u zapisnik već se prigovor daje na prekršajni nalog ili iznosi obrana na sudskoj raspravi.

 

Sasvim druga je stvar kad netko dade zahtjev za oružje, tada policija pravi zapisnik o načinu smještaja i čuvanja oružja u kojoj stranka ima pravo dati prigovor na zapisnik, ali ako odbije potpisati naravno da će joj se zahtjev odbiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija