Jump to content

dva pitanja


miner

Preporučene objave

Pozdrav!Evo imam dva konkretna pitanja pa bi molio da mi onaj tko zna i tko je upućen u te problematike odgovori.Vjerojatno je ta tema već obradjivana na forumu ali ne znam gdje tražiti.Ovako, 54 mj. status branitelja, opća nesposobnost za rad zbog bolesti(nepriznat status HRVI )otpremnina 9800kn.Prvo me zanima zašto mi nije isplačeno 525 kn.po mjesecu provedenom u ratu? Drugo,pošto sam bio DVO i poslodavac je uplačivao doprinos za mirovinsko 2.stup mirovinske štednje točnije A-Z fond s mojim umirovljenjem na računu je ostalo 40800 kn. U REGOS-u kažu da nemogu podić te novce jel da se prebacuju u prvi stup,generacijske solidarnosti. Zašto se nemogu podić novci koji su od moje plače izdvajani navodno da bi imao danas sutra bolju mirovinu a sad kad sam u mirovini i vjerojatno nažalost više nikada neću raditi zašto ti novci nisu rasporedjeni u moju mirovinu pošto je opća nesposobnost za rad? Nadam se da netko zna odgovore pa neka mi objasni.Pozdrav svim poštenim i istinskim Braniteljima diljem Lijepe Naše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz Miner...ne znam hoće li ti pomoći ovo što ja znam...prvo, onih 525 kn po njesecu rata u otpremnini su dobivali oni što su odlazili u "famozne" tzv. 6a mirovine, a oni koji su odlazili u kojekakve "prave" invalidske mirovine imali su pravo na one tri plaće, tj, tri državna prosjeka (ili kako se to već zove) otpremnine...Što se tiče A-Z fonda i love koja je uplaćivana s tvojeg dohotka - slobodno zaboravi...do tog ne možeš, a navodno će ti se od tog novca početi uračunavati u mirovinu tek nakon 65.-e...naravno, ako se i to ne promijeni kao i sve...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

miner je napisao:

Pozdrav!Evo imam dva konkretna pitanja pa bi molio da mi onaj tko zna i tko je upućen u te problematike odgovori.Vjerojatno je ta tema već obradjivana na forumu ali ne znam gdje tražiti.Ovako, 54 mj. status branitelja, opća nesposobnost za rad zbog bolesti(nepriznat status HRVI )otpremnina 9800kn.Prvo me zanima zašto mi nije isplačeno 525 kn.po mjesecu provedenom u ratu? Drugo,pošto sam bio DVO i poslodavac je uplačivao doprinos za mirovinsko 2.stup mirovinske štednje točnije A-Z fond s mojim umirovljenjem na računu je ostalo 40800 kn. U REGOS-u kažu da nemogu podić te novce jel da se prebacuju u prvi stup,generacijske solidarnosti. Zašto se nemogu podić novci koji su od moje plače izdvajani navodno da bi imao danas sutra bolju mirovinu a sad kad sam u mirovini i vjerojatno nažalost više nikada neću raditi zašto ti novci nisu rasporedjeni u moju mirovinu pošto je opća nesposobnost za rad? Nadam se da netko zna odgovore pa neka mi objasni.Pozdrav svim poštenim i istinskim Braniteljima diljem Lijepe Naše.

 

da imaš profesionalnu nesposobnost onda bi ti bilo isplačeno 525 kn.po mjesecu provedenom u ratu ne znam zašto ali takav je zakon jer i ja imam opću nesposobnost

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odlično!Znači, kolege po muci, kako sam shvatio mi koji nemamo priznat status HRVI jer smo zakasnili postajemo branitelji s navršenih 65. godina jer smo opće nesposobni a lova iz fonda ide u malo vitra. Još jedan dobar razlog za tužbu, slažete li se? Da nam samo Bog da snage,borili smo se za bolje naše djece,nismo mislili niti nam je bilo važno bogatstvo ali vjerojatno sad moramo ponovno u osobnu borbu protiv izmišljenog sustava koji nam osporava najosnovnija ljudska prava. Nažalost sada svaki za sebe,bez ikakvih prava. Neka Bog blagoslovi svakog hrvatskog branitelja gdje god bio!Hvala Vam JPJ i Lowrider na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolega, što se tiče novaca uplaćenih u 2. stup mirovinskog novac ne možeš podići niti s njim raspolagati. Ja sam u mirovini od 1. mjeseca ove godine zbog opće nesposobnosti - policajac. Dobio sam mirovinu 2.500,00 kn bez HRVI i dragovoljca. Ja imam ovakvo iskustvo. Otišavši u mirovinu isto sam se raspitivao o tom novcu. Da bi u svibnju mjesecu dobio izvješće mog fonda da su još neki novci uplaćeni u 2. stup a ja već u mirovini. Nazvao sam i pitao što je to. Rečeno mi je da poslodavac - MUP nije na vrijeme uplatio sve doprinose pa je to učinjeno odlaskom u mivoinu, a izračun je napravljen kao da jesu. Tako da od love nema ništa. Dok sam radio rekli su nam u MUP-u da se ta uplata u 2. stup ne odnosi na one koji idu u invalidsku mirovinu već u redovnu. Tako da od love ništa niti će ti se povećati od 65. godine. Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi moji! evo prvi puta čujem za tih 525 kuna,pa ako netko zna malo više informacija neka nas obavjesti.tko to ima pravo dobiti i gdje se to treba tražiti?

ja sam u profesionalnoj mirovini 40/60 i dobro bi došla koja kuna...nisam otišao u mirovinu iz hv,radim još uvjek u jednoj firmi na lakšem radnom mjestu,a ta se firma zatvara iza Božiča.

pozdrav ! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo na 525 kn. po mjesecu rata i 6 bruto plaća imaju i oni koji su otišli u mirovinu po profesionalnoj nesposobnosti ali ministar obrane ukinio je pravilnik o otpreminama sa 21.12.2009.g. i tko do tada to nije ostvario izgleda pušiona. Trebalo je imati pravomoćno riješenje o mirovini te poslati zahtjev za otpremninu u MORH , savjetujem sve koji su otišli u mirovinu po tim uvjetima prije 21.12.2009.g. da šalju zahtjev za otpremninu pa će vidjeti što dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Znači pojednostavljeno,onaj ko je otišao u profesionalnu mirovinu i dobio 6 bruto plača plus 525 kuna provedenih u statusu branitelja,bez obzira po kojoj osnovi je stekao prof. mirovinu je BRANITELJ. Onaj tko je obolio nakon famoznog datuma 31. 12. 2005. i u općoj invalidskoj mirovini je neovisno koliko vremena je proveo u ratu i nakon rata radio i pokušavao živjeti od svog rada,taj nije BRANITELJ.A tko osim dragog Boga ima pravo nama bolesnima oduzet pravo na isplatu naknade za provedeno razdoblje u DR-u? Koji si to ministar ili bilo tko drugi daje za pravo dirat u naše?Ako več MI nemamo pravo na tih 525 kuna neka to isplate našoj djeci jer ona nisu bolesna,samo su odrastala bez očeva. Pa neka im barem to bude dokaz da su i njihovi očevi bili u ratu. Pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sportas70 sad si mi dao neku nadu,ali za mene uvjek postoji neki ali....pa ako znaš pomagaj :moli:

rvi imam od 96,ali sam radio 2009.dolazi do pogoršanja i nakon par mj.odem na komisiju točnije

komisija -26.10.2009.

revizija povjerenstva-26.11.2009.

riješenje poslano 22.12.2009.

prva mirovina od.28.3.2010.

e sad kažeš do 21.12.a rješenje poslali 22.kako sad ,dal onda imam pravo ili ne ?? :misli:

ko zna neka pomaže !!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

miner je napisao:

Pozdrav!Evo imam dva konkretna pitanja pa bi molio da mi onaj tko zna i tko je upućen u te problematike odgovori.Vjerojatno je ta tema već obradjivana na forumu ali ne znam gdje tražiti.Ovako, 54 mj. status branitelja, opća nesposobnost za rad zbog bolesti(nepriznat status HRVI )otpremnina 9800kn.Prvo me zanima zašto mi nije isplačeno 525 kn.po mjesecu provedenom u ratu? Drugo,pošto sam bio DVO i poslodavac je uplačivao doprinos za mirovinsko 2.stup mirovinske štednje točnije A-Z fond s mojim umirovljenjem na računu je ostalo 40800 kn. U REGOS-u kažu da nemogu podić te novce jel da se prebacuju u prvi stup,generacijske solidarnosti. Zašto se nemogu podić novci koji su od moje plače izdvajani navodno da bi imao danas sutra bolju mirovinu a sad kad sam u mirovini i vjerojatno nažalost više nikada neću raditi zašto ti novci nisu rasporedjeni u moju mirovinu pošto je opća nesposobnost za rad? Nadam se da netko zna odgovore pa neka mi objasni.Pozdrav svim poštenim i istinskim Braniteljima diljem Lijepe Naše.

 

 

dragi moji prijatelji i suborci,bojim se da niste u pravu u svezi ovih 525kn ,kao i to u svezi mirovinskog stupa......provijereno od davnih godina takve stvari i ništa od toga,bez obzira dali je prof..ili opča nesposobnost.Za drugi stup se mora odraditi puna mirovina ,mi nemamo prava na to,čak ni nakon 65 god.

A ovih 525kn je nekada davno bilo ,prije desetak godina ,i unazad nekoliko godina vam je to prebačeno u koeficijent za izračun mirovine,npr-branitelj,dragovoljac,Hrv-i...koeficijenti ,normalno novi način izračuna koji nama nikako neide u prilog,ćisto gubimo time.Znaju oni kako sjebat narod.A MRLJO bi nam mogao dati točne informacije i potvrditi dali je neko u pravu i kakav je zakon u svezi toga ...Puno sreče svima ,u nadi je spas :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Freed,prijatelju!Gledaj ovako.Kao DVO i moj kolega je otišao u mirovinu po čl.6a s pravom na 6 bruto plača i pravom na 525 kuna provedenih u ratu,takodjer je to nekakova invalidska mirovina bez invalidnine jer nema status HRVI.profesionalna.Kao DVO nemoguče je uopće da radi do 65.godine.Znači ako je to bilo 2009.godine u 6.mj.kad je on umirovljen još uvijek onda vrijedi tih 525 kuna, nije to za nikakav koeficijent prebačeno jer mislim da onda nebi ni on dobio. Samo je razlika u tome što on ima prof. mirovinu a ja opću.Pa po čemu sam ja a i mnogi drugi kriv što sam obolio? Zar itko misli da je meni baš fora biti psihički bolestan s preživljenim srčanim udarom?I onda kad se to sve skupi još nemožeš dobit ni ono osnovno.Šta mojih 54 mj. provedenih u ratu pada u zaborav samo zato što sam bolestan?I tko ima u DVO da ima 65. godina pa da ima punu mirovinu od 40-45 godina staža? Ja osobno takove nisam vidio.Stoga mislim da je tu puno toga nedorečenog,a 2.mirovinski stup još jedna u nizu prijevara.Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelju ovako stoji stvar: DVO koji su odlazili prošle godine u 6a mirovinu dobivali su 9 prosječnih plača svog osobnog čina (ne usrtrojbenog mjesta ili čina koji su obnašali) I sam sam otišao u miroviniu kao DVO prošle godine u 11 mj. i bio sam među posljednjima koji su dobili 525 kn po mj učešća u ratu + 6 prosječnih plaća osobnog čina (jer sam otišao po čl. 11. one 3+ samo 6a kao stimulaciju za dragovoljni odlazak iz HV) i ja sam u profesionalnoj mirovini samo po članku 11. E sad da ti pojasnim onih 525 mi DVO smo se šlepali na civilne vojne osobe kojima je to bilo ugrađeno u kolektivni ugovor kao stimulacij a za odlazak iz MORH-a a služilo im je za potrebe novog zapošljavnja ili druge karjere. Dakle da rezimiramo 525 kn po mj učešća u ratu dobivali su djelatnici MORH-a(poslodavac) na temelju Rješenja izdatog od njihove strane i to nakon što postane pravomoćno rješenje o mirovini nesjećam se 15 ili 30 dana. To pravo je poslodavac ukinuo krajem prošle godine jer nema love a i uvjeti odlaska u 6a su nešto izmjenjeni isto jer nema love a i brojčano stanje DVO se svelo na planiranu razinu. Moram se ovdje prisjetiti kolega iz policije koji su odlazili u mirovinu samo sa 3 prosječne plaće u RH i koji nisu imali pravo na spomenutih 525 kn ali su imali mogućnost biti doma tri godine dok ne rješe papire za mirovinu pa ti to u konačnici to dođe na isto ali nema para Za ta prava izborio se sindikat sl.i namještenika i za to im HVALA iako nisam mogao kao DVO biti član tog istog sindikata oni su se brinuli i za nas, ljep pozdrav svim braniteljima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

citat iz jednog posta ispod, vezano uz nemogućnost dolaska do love koja je uplaćivana u 2. stup mir. osiguranja...;

"...Za drugi stup se mora odraditi puna mirovina ,mi nemamo prava na to,čak ni nakon 65 god. "

 

Ok, dobro, ako mi kao DVO, umirovljeni sa recimo, 40-ak godina nemamo pravo da nam se ta lova uračuna u mirovine pa čak ni nakon navršene 65.-e...zašto je onda, do vr... ta lova oduzimana s naših primanja dok smo radili (ako se znalo da od nje nećemo imati koristi)?? Ili, ako se unazad nekoliko godina saznalo da je tako, zašto nam fondovi (država) ne vrati naš novac, na bilo koji način, u ratama, gotovini, dionicama - nije bitno..?? Na kraju svih debata o toj temi sve se svodi na isto - uzimali su od naših plaća dok smo radili, vjerojatno znajući već tada da ljudi iz DVS neće moći imati ništa od te love - znači, fondovi SADA imaju NAŠE novce i otvoreno i bez srama nam govore da nam ih ne daju...hehehe...nevjerojatno, ljudi moji...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam kao i mnogi na ovom portalu ,otišla u mirovinu tu profesionalnu prije svih tih datuma....recimo da sam rješenje čak dobila i prije odluke ministra...odbilo mi je zahtjev...odbilo mi je i žalbu ...i sad se tužim a to traje oko 3 godine....mislim na tu povečanu otpremninu.....pozdrav onoma koji kao i ja čekaju odgovor na tužbu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija