Jump to content

Pitanje u vezi s podnošenjem obveznog prekršajnog naloga


propast_66

Preporučene objave

Situacija je slijedeća,

gospođa se nije zaustavila na pješačkom prijelazu i nakon nekih 50-tak metara zaustavljena je od policajke u službenom vozilu koja joj je objasnila koji je prekršaj počinila. Ta policajka je nju neposredno opazila kako čini prekršaj.

Nakon nekoliko trenutaka došao je policajac u drugom službenom vozilu koji je nije neposredno opazio počinjenje prekršaja. Policajka je kolegi rekla o čemu se radi i otišla, a policajac je napisao obvezni prekršajni nalog.

 

E sad, mene zanima da li policajac koji nije neposredno utvrdio počinjenje prekršaja može napisati obvezni prekršajni nalog.

Ja osobno smatram da može jer čl. 233 Prekršajnog zakona kaže:

 

Tijela državne uprave i državne agencije kao ovlašteni tužitelji

 

(1) Tijela državne uprave kao ovlašteni tužitelji mogu izdati prekršajni nalog ako su utvrdili prekršaj:

1. neposrednim opažanjem ili obavljenim nadzorom njihovih ovlaštenih službenih osoba pri obavljanju inspekcijskog ili drugog nadzora iz njihove nadležnosti, koje su o tome sačinile službenu bilješku ili zapisnik, ili

2. na temelju vjerodostojne dokumentacije, uključivši i zapisnik o očevidu nadležnog tijela, ili

3. upotrebom propisanih tehničkih uređaja ili provođenjem odgovarajućih propisanih laboratorijskih analiza i vještačenja.

(2) Odredbe ovoga Zakona o tijelima državne uprave kao ovlaštenicima za izdavanje prekršajnog naloga u svemu se primjenjuju i na državne agencije iz članka 229. stavka 1. točke 3. ovoga Zakona.

 

Eto, svađam se sa svojima na poslu koji kažu da je to razlog za žalbu. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neš ti meni razloga za žalbu. Pa čime to argumentiraju? Gdje novi Prekršajni zakon navodi da prekršajni nalog mora potpisati službena osoba koja je prekršaj neposredno opazila? Pa upravo citirane odredbe navode da se takvi nalozi mogu izdati i kad nema neposrednog zapažanja prekršaja (neka vidi ostale načine utvrđivanja prekršaja iz t. 1, a i oni načini navedni u t. 2 i 3 upravo iz odredbe koju ste citirali).

 

Činjenica je da je nekada, kad su po starom Zakonu o prekršajima moglo donijeti rješenje u tzv. skraćenom postupku, ono izričito moglo temeljiti na izvješću o neposrednom zapažanju. No tada se jedino i zbog tog razloga moglo donijeti rješenje u skraćenom postupku. Novi Prekršajni nalog dozvoljava da se prekršajni nalozi izdaju i kad prekršaji nisu neposredno zapaženi. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, upravo mi je to odgovorila općinska državna odvjetnica, da svaka ovlaštena osoba može podnijeti nalog, međutim zapisnik o počinjenom prekršaju mora potpisati osoba koja je počinjenje prekršaja neposredno utvrdila, isto kao što je ona tužitelj u kaznenim stvarima, a nije neposredno utvrdila počinjenje kaznenog djela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molio bih upucenije da mi pomognu jer i sam imam slican slucaj

 

dakle ima par subota sam zaustavljen u preksaju, ali od strane krim policije u civilnom vozilu

kako oni nisu imali naloge ili vremena da ih ispisu radiovezom su pozvali prometnu policiju kojima su objasnili stvar te su oni ispunili nalog i dovrsili posao (dakle sluzbenici koji nisu neposredno zapazili)

klasicni prigovor sam podnio u zakonskom roku, ali ova tema me zainteresirala u vidu mogucnosti ponistavanja naloga...

dakle sto bih ja trebao provjeriti uvezi zapisnika, i dali to mogu obaviti kad dodem iznjeti obranu na sud

hvala lijepa!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

Dali zapisnik mogu dobiti na uvid kad dodem iznjeti obranu na sud ili moram na policiju ic provjerit?

Koliko sam ja razumio trbao bi sudac imati kopiju zapisnika u predmetu pa se ja kod njega pozovem na stavku 1, čl. 233 Prekršajnog zakona?

molim vas za odgovor da se mogu pripremiti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Sva dokumentacija, pa tako i zapisnik se dostavljaju sudu i na sudu ćete moći izvršiti uvid u isti.

 

Inače ne uzdajte se puno u uspješnost prigovornih/žalbenih razloga koje planirate jer će svaki policajac stati u obranu onoga što je napisao.

 

Dakle ako je u zapisniku napisao da Vas je vidio kako npr. niste vezani, to će tvrditi i na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija