Jump to content

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o strancima


Emina

Preporučene objave

Drzavljanka sam Republike Srbije sa privremenim boravkom u R.Hrvatskoj /svrha spajanje obitelji. Ispunjavam uvjet o 5godina privremenog boravka da mogu podnijeti zahtjev za stalni. U policijskoj postaju su me uputili prvo na polaganje ispita iz hrvatskog jezika.

 

Pronasla sam

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o strancima

Klasa: 011-01/09-01/29

Urbroj: 71-05-03/1-09-2

Zagreb 19. ožujka 2009.godine.

 

gdje kaze :

 

U članku 83. stavku 1. točka 4. mijenja se i glasi:

»4. poznaje hrvatski jezik i latinično pismo te hrvatsku kulturu i društveno uređenje,«.

U točki 5. na kraju se umjesto točke stavlja zarez te se dodaje točka 6. koja glasi:

»6. ima osigurano stanovanje.«.

Stavak 2. mijenja se i glasi:

"Ispit iz poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma mogu provoditi visoka učilišta koja na temelju dopusnice ministarstva nadležnog za visoko obrazovanje izvode studijske programe iz hrvatskog jezika.«.

 

Iza stavka 2. dodaju se stavci 3., 4. i 5. koji glase:

 

-Osobe starije od 60 godina, ako nisu u radnom odnosu, ne moraju položiti ispit iz poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma iz stavka 2. ovoga članka.

 

-Poznavanje hrvatske kulture i društvenog uređenja Republike Hrvatske stranac dokazuje popunjavanjem upitnika u postupku odobravanja stalnog boravka.

 

-Stranac koji je samostalnim popunjavanjem upitnika iz stavka 4. ovoga članka dokazao poznavanje hrvatske kulture i društvenog uređenja Republike Hrvatske nije dužan pristupiti ispitu iz poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma iz stavka 2. ovoga članka.«.

 

 

Po ovome mi se cini da treba podnijeti zahtjev za stalni boravak, zatim u postupku odobravanja ( ili odmah) popuniti upitnik o poznavanju hrvatske kulture i drustvenog uredjenja, i ako to polozi, stranka nije duzna pristupiti ispitu iz poznavanja hrvatskog jezika......

Da li mi to mozete pojasniti? Zvala sam MUP i dobila odgovor da "to zaboravim" jer se ta tocka zakona ne primjenjuje.

Kome da se obratim da dobijem točan odgovor?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čini se da ja postavljam pitanja na koja nema odgovora.

Danas sam bila u drugom gradu pa sam tamo postavila isto pitanje. Sluzbenica tumaci da se ovaj stavak 5. "Stranac koji je samostalnim popunjavanjem upitnika iz stavka 4. ovoga članka dokazao poznavanje hrvatske kulture i društvenog uređenja Republike Hrvatske nije dužan pristupiti ispitu..." odnosi na djecu koja su zavrsila skolu u RH i na osobe sa vise od 60 godina.

Zašto onda tako nije navedeno u zakonu?

Stavak 3.jasno kaze Osobe starije od 60godina...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Emina,

 

jesi ovo riješila?

I ja imam isti slučaj, u 5.mjesecu imam pravo podnijeti zahtjev za stalni boravak, a stvarno mi se ne daje 120 eura za testiranje.

 

Naročito kada je test ovakav:

 

I. RAZUMIJEVANJE SLUŠANIH TEKSTOVA

 

A) Pažljivo poslušajte sljedeće rečenice i odgovorite na pitanja kao u primjeru. Svaki tekst slušat ćete dva puta.

 

Primjer:

Zbog guste magle vidljivost je smanjena na autocesti A 3, Bregana-Lipovac, od Novske do Nove Gradiške.

 

PITANJE: Zbog čega je smanjena vidljivost?

ODGOVOR: Zbog guste magle.

 

1. Koliko je dugačka kolona pred tunelom Sveti Rok?

__________________________________________________________

2. Pred kojim tunelom nema kolone?

___________________________________________________________

3. Koliko se dugo čeka u Lučkom?

____________________________________________________________4. Zašto je zatvorena cesta Samobor – Sveta Nedjelja?

_____________________________________________

5. Koji telefonski broj zovemo kad nam treba pomoć na cesti?

____________________________________________________________6. Gdje se čeka oko sat vremena?

___________________________________________________________

 

BODOVI: ______ /6

 

B) Pažljivo poslušajte sljedeći tekst i nakon toga, kao u primjeru, podcrtajte (ili zaokružite) jesu li tvrdnje točne ili netočne. Tekst ćete slušati dva puta.

 

Primjer:

Festival Špancirfest održava se u Čakovcu. DA NE

 

1. Ovogodišnji je Špancirfest jubilaran, dvadeseti. DA NE

2. Održava se od 22. do 31. kolovoza. DA NE

3. Nastupit će tisuću izvođača. DA NE

4. Program je samo za djecu. DA NE

5. Taj festival dolaze vidjeti ljudi iz svih krajeva Hrvatske. DA NE

6. Svake godine ima sve više inozemnih gledatelja. DA NE

BODOVI: ______ /6

 

II. RAZUMIJEVANJE ČITANIH TEKSTOVA

 

A) Pročitajte tekst i podcrtajte (ili zaokružite) točne odgovore.

 

MARIJA JURIĆ ZAGORKA

Prošle godine, 2007., obilježena je 50. godišnjica smrti Marije Jurić Zagorke, prve profesionalne novinarke i najčitanije hrvatske književnice. Rodila se u jednom selu kraj Vrbovca 1873. godine. Školu je polazila u Varaždinu i Zagrebu. Pokrenula je i uređivala Ženski list, prvi hrvatski časopis za žene. Borila se za ženska prava. Pisala je romane za široku publiku. U tim se romanima isprepleću ljubavne priče s elementima nacionalne povijesti. Napisala je više od trideset romana. Pisala je i drame. Mnogi muški pisci (npr. Ksaver Šandor Gjalski) nisu imali razumijevanja za njezino stvaranje i nazivali su ga šundliteraturom. Čak ni sama Zagorka nije imala baš lijepo mišljenje o svojoj literaturi. Tek sada njezina su djela cijenjena. To je možda najbolje izrazio književnik Pavao Pavličić koji u Pismima slavnim ženama kaže: „Vi ste uranili u svemu, i možda bi tek ovo bilo pravo vrijeme za Vas.“

(izvor: internet)

Primjer:

Marija Jurić Zagorka umrla je prije:

a) 50 godina

b) 51 godinu

c) 49 godina

d) 60 godina

 

1. Marija Jurić Zagorka rodila se:

a) u Vrbovcu

b) blizu Vrbovca

c) u Varaždinu

d) u Zagrebu

 

2. Školovala se:

a) u Varaždinu i Zagrebu

b) u Varaždinu

c) u Zagrebu

d) u Vrbovcu i Varaždinu

3. Pisala je romane za:

a) djecu

b) obrazovane ljude

c) široko čitateljstvo

d) uski krug ljudi

 

4. Njezini romani su:

a) putopisni

b) ljubavni

c) ljubavni i povijesni

d) dječji

 

5. Napisala je:

a) 25 romana

b) 30 romana

c) više od 30 romana

d) više od 40 romana

 

6. Njezina djela...

a) bila su oduvijek cijenjena

b) cijenjena su tek u današnje vrijeme

c) nisu cijenjena ni danas

d) uopće nisu cijenjena

 

7. Autor djela Pisma slavnim ženama zove se:

a) Marija Jurić Zagorka

b) Ksaver Šandor Gjalski

c) anoniman je

d) Pavao Pavličić

 

 

BODOVI: ______ /7

 

B) Pročitajte tekst i upišite riječi koje nedostaju. Te riječi navedene su prije teksta i treba ih upisati na odgovarajuće mjesto u tekstu tako da tekst bude smislen.

 

Riječi koje treba upisati u tekst: očiju, travnju, obavijestite, deseti, otvorenom, između, najveća, najčešće, najmanja, Osijek, srpnja, kože

 

ALERGIJA NA AMBROZIJU

Jedna je od alergija koja _______________ muči ljude alergija na ambroziju. Ambrozija je biljka koja niče u _______________, a cvjetati počinje sredinom _______________. Ta biljka proizvodi pelud u golemim količinama.

Procjenjuje se da svaki _______________ stanovnik Hrvatske boluje od peludne alergije na ambroziju. Najrasprostranjenija je _______________ rijeka Save i Drave te uz more (Istra, Zadar, Makarska).

Klasični su simptomi te alergije kihanje, curenje nosa, svrbež _______________ i sluznice, pojačano suzenje _______________ i otečeni kapci.

Alergičnim osobama ne preporučuje se boravak na _______________ od 5 do 10 sati ujutro, kad je koncentracija peludi _______________. Za alergičare je najbolje šetati nakon kiše – koncentracija peludi u zraku _______________ je nakon kiše jer kiša ispire pelud.

U nekim hrvatskim gradovima (Zagreb, _______________, Varaždin...) postoje službe koje uklanjaju ambroziju. _______________ ih ako ambrozija raste i u vašem susjedstvu.

(izvor: Vaše zdravlje)

 

 

BODOVI: ______ /12

III. POZNAVANJE GRAMATIČKIH STRUKTURA

 

Od ponuđenih rješenja izaberite točno i upišite ga.

 

Primjer:

Maja je srela Ivana u centru. (centaru, centru, centar, centra)

 

 

1. Hrvatska ima oko 4 i pol milijuna ______________. (stanovnik, stanovnicima, stanovnika, stanovnici)

2. _______________ uvijek igram tenis. (četvrtku, četvrtkom, četvrtak, četvrtka)

3. _______________ zajedno na posao. (ići ćemo, ić ćemo, ićićemo, ićemo)

4. I mi _______________ rado išli na utakmicu! (bi, bimo, bismo, bih)

5. Naočale su _______________ stvarima na polici. (između, pokraj, među, kraj)

6. Zakasnila je _______________ se tramvaj pokvario. (da, zbog, što, jer)

7. Čuli smo samo lijepo o _______________. (njemu, mu, on, njega)

8. _______________ je živjeti na moru nego u unutrašnjosti zemlje. (lijepo, lijepi, ljepšije, ljepše)

 

BODOVI: ______ /8

 

 

B) Od ponuđenih rješenja izaberite odgovarajuće i upišite ga.

 

Primjer:

1. Marija Jurić Zagorka _______________ je mnogo romana. (zapisala, prepisala, napisala, opisala)

2. _______________ ćemo Damiru što je zalijevao naše cvijeće dok smo bili na moru. (zahvalit, pohvalit, nahvalit, ishvalit)

3. Film koji smo jučer _______________ uopće nam se nije svidio. (ugledali, nagledali, zagledali, pogledali)

 

BODOVI: ______ /3

 

IV. PISANJE TEKSTA

 

Napišite prijateljima čestitku povodom rođenja djeteta.

 

________________________

 

Napišite svoj životopis.

___________________________________________

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija