Jump to content

Neisplaćena Plaća za 10mj


Insane

Preporučene objave

Evo ovako da vas upoznam sa mojom situacijom.

 

Bio sam zaposlen s pocetkom ugovora od 15.4.2010.

Ugovor je bio na određeno vrijeme od 3mj,nakon isteka tih 3 mj produzen je do 15.10.2010 znaci za jos 3 mj.

Nakon isteka ugovora nije produzen.O tome sam bio obaješten ranije od strane voditeljice.Navodni razlog je bio,da bi zaposlili osobu drugog spola(žensku) radi povećanja prometa,naime radi se o kafiću,takva osoba je i zaposlena.

Sad slijedi problem,plaća za 9mj je kasnila,tocnije tek 17.11.

Placa za 10 mj tj. za 15 radnih dana(od 1.10 do 15.10.2010) jos nije isplacena,a ostali radnici koji su zaposleni su primili placu.

Naime u ugovoru stoji da placa ce biti isplacena do 15 u narednom mjesecu.

Obavio sam telefonski poziv s voditeljicom i najavio bivšem poslodavcu odlazak kod odvjetnika pa na sud ukoliko placa nebude bila do kraja tjedna.

Što dalje uciniti?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako,

zaboravite usmeni kontakt s poslodavcem. Od sada na pismeno.

Sastavite Zahtjev za zaštitu prava (ako treba pomoć,sastaviti ću Vam ga ja) i pošaljete ga poštom (obavezno preporučeno s povratnicom).

Po primitku istog, 99% sam siguran da će Vam poslodavac ODMAH izvršiti uplatu plaće.

 

Ukoliko prijavite poslodavca Državnom inspektoratu očekuju ga vrlo visoke kazne. Samim time što Vam nije predao platnu listu počinio je prekršaj za koji je propisana kazna od 61.000 - 100.000 kn.

 

Ajmo sada malo i neke druge detalje:

-godišnji odmor (da li Vam je omogučio korištenje istog ili isplatio naknadu za nekorištenje)

-da li Vam je vratio sve dokumente po isteku Ugovora (radna knjižica,odjava sa zdrastvenog....)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uredu,pozabavit cu se time malo,ako budem zapeo javit cu vam se u vezi toga.

 

Što se tiće godišnjeg,nije korišten i nije isplačena naknada(nisam ni znao da postoji ta opcije :D ).

Dokumenti su svi vračeni(odjava,radna knjižica,sanitarna,higijenski)

 

Radilo se puno prekovremeno koji nisu plačeni,nisu ni vođeni kao rad...otprilike mjesećno prosijek 210 radnih sati,a placeno je 160.

Plaća minimalac,i morali smo sami platit sanitarnu i test za higijenski minimum sto je sve kostalo oko 1000kn(a navodno bi to trebao poslodavac platit)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošaljite mi zahtjev za zaštitu prava na PM prije slanja poslodavcu.

Navedite u njemu sva prava koja su Vam prekršena.

Ja ću Vam to editirati i onda ga pošaljite poslodavcu.

 

Možda bi mogao biti problem što niste podnjeli zahtjev u roku 15 dana,ali naglasiti ćemo da se čekali isplatu plaće te primitak obračuna plaće kako bi mogli vidjeti da li je sve ispoštovano.

 

Iako je rok za slanje Zahtjeva za zaštitu prava 15 dana od saznanja za kršenje nekog prava, pozvati ćemo se na neuručivanje obračuna. Ukoliko na obraćunu plaće neće biti prikazani svi prekovremeni, imate osnovu za prigovor jer ste saznali za kršenje (neisplata prekovremenih) tek po uručenju platne liste.

 

Potraživanja iz radnog odnosa zastarjevaju nakon 3 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vexvg je napisao:

Pošaljite mi zahtjev za zaštitu prava na PM prije slanja poslodavcu.

Navedite u njemu sva prava koja su Vam prekršena.

Ja ću Vam to editirati i onda ga pošaljite poslodavcu.

 

Možda bi mogao biti problem što niste podnjeli zahtjev u roku 15 dana,ali naglasiti ćemo da se čekali isplatu plaće te primitak obračuna plaće kako bi mogli vidjeti da li je sve ispoštovano.

 

Iako je rok za slanje Zahtjeva za zaštitu prava 15 dana od saznanja za kršenje nekog prava, pozvati ćemo se na neuručivanje obračuna. Ukoliko na obraćunu plaće neće biti prikazani svi prekovremeni, imate osnovu za prigovor jer ste saznali za kršenje (neisplata prekovremenih) tek po uručenju platne liste.

 

Potraživanja iz radnog odnosa zastarjevaju nakon 3 godine.

 

Vex,

na kakvim si "tankim ledovima"? Potraživanje po osnovi plaće (sam si konstatirao) i otpremnine ne zastarjeva TRI godine. Kaj pitatelj potražuje od poslodavca ZZP-om koji mu buš editiral? Plaću!

Tu nema roka od 15 dana ali ZZP treba podnjeti,radi eventualnog utuženja.

Ja osobno sam ZZP slao nakon dvije godine. A utužio dva mjeseca prije treće godišnjice dospjeća plaća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vex,

na kakvim si "tankim ledovima"?

 

:-D

 

Potraživanje po osnovi plaće (sam si konstatirao) i otpremnine ne zastarjeva TRI godine.

 

Potraživanja iz radnog odnosa zastarjevaju nakon 3 godine.

 

Kaj pitatelj potražuje od poslodavca ZZP-om koji mu buš editiral? Plaću! Tu nema roka od 15 dana ali ZZP treba podnjeti,radi eventualnog utuženja.

 

Eventualno urediti zzp, pozvati se na članak taj i taj zakona.

Također sam želio provjeriti prije da li postoji obaveza poslodavca za plačanjem (povratom plačenog iznosa) za sanitarnu i test za higijenski minimum.

 

Ukratko,evo osnove za povrat 1000kn koje je sam morao platiti:

 

-trošak higijenskog minimuma

ZAKON O ZAŠTITI PUČANSTVA OD ZARAZNIH BOLESTI

Članak 41.

Troškove stjecanja potrebnog znanja iz članka 37. ovoga Zakona snosi poslodavac.

 

-trošak sanitarnog pregleda (za sanitarnu knjižicu)

ZAKON O ZAŠTITI PUČANSTVA OD ZARAZNIH BOLESTI

Članak 37,

Troškove zdravstvenih pregleda navedenih u članku 30. stavku 1. točki 1. i 4. ovoga Zakona, snosi poduzeće ili druga pravna osoba u kojoj je djelatnik uposlen odnosno drugi poslodavac i osoba koja djelatnost obavlja samostalno osobnim radom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naziv firme

Adresa

 

 

Temeljem Zakona o radu a vezano za moj Ugovor o radu na koji sam sa Vama kao poslodavcem zaključio dana ____________a s obzirom na činjenicu da smatram da su mi prekršena moja prava temeljem Zakona o radu prisiljen sam Vam uručiti ovaj svoj:

 

ZAHTJEV ZA ZAŠTITU PRAVA

 

Obrazloženje:

 

Vi ste svojim postupcima prema meni, prekršili propise Zakona o radu i to:

 

1.

2.

3.

(navesti o čemu se radi)

 

 

Zbog gornjeg zahtijevam da mi po primitku ovog mog Zahtjeva isplatite dugovanja.

Ukoliko ne postupite prema ovom mom zahtjevu, bit ću primoran obratiti se nadležnim državnim institucijama kako bih ostvario svoja prava.

Uvažavajući i Vaš interes da spor riješimo mirnim putem, srdačno Vas pozdravljam.

 

 

U _______(mjesto i datum)

 

Podnositelj zahtjeva :

Ime i prezime

Adresa

 

 

Poslati poslodavcu poštom preporučeno s povratnicom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija