Jump to content

veći dug od nasljedstva


aknes

Preporučene objave

Poštovani,

Molim Vas za savjet... naime radi se o slijedećem. Otac mi je umro prije 3 godine. Od njega samo ja i mama naslijedile obiteljsku kuću (seka se je odrekla svog djela). Naknadno smo doznale da ima nekakvo dugovanje prema nekoj firmi, uglavom da skratim radi se o nekih 50-ak tisuca kuna, koje naravno rastu svaki dan (kamate).. sve u svemu, mi kao pravne nasljednice moramo otplacivati taj dug.. tako da nam ovrhom skidaju svaki mjesec sa place odnosno mirovine (mama ima mirovinu 1000.00 kn, njoj uzimaju 300.00 kn, a meni od place minimalca 2.400,00 kn uzimaju 700.00). No dobro.. to smo progutale kako god se tesko snalazimo i prezivljavamo. Nego, sada prije Bozica, dobile smo doma plavu koverticu od opcinskog suda, koja kaze da Zagrebačka banka tuzi mog pokojnog oca, i da smo mi naljednici ovrhe (opet?!?!?!). uspjela sam saznati da se radi o ogromnom dugu (oko milion kn), za kojeg ni ja ni mama nismo imale pojma. Mene sada zanima,da li ce nam i to naplatiti, odnosno ako naplate kada cemo to vratiti sa ovom placom/mirovinom koju imamo, da li nam smiju uopce vise sjesti na placu/mirovinu s obzirom da i sada jedva prezivljavamo, ili ce nas jednostavno izbaciti iz te nasljedene kuce (koja je btw. zajednicka imovina, jer su roditelji zajdeno privređivali, ali mama je bila glupa pa je po stari obicajima lijepo dozvolila da tata bude jedini vlasnik... kao pravo musko! :o)???

Da ne kazem da to nisu jedini dugovi i iznenadenja koja smo otkrili iza njegove smrti.... a nekako imam osijecaj da nije kraj... :-o

Sve u svemo jako smo jadni, i cak dolazim u napast da im kazem (ako to uopce mogu?) da si uzmu kucu samo da nas puste na miru, jer nemam nikakvu namjeru dopustiti da moje djete danas sutra vraca dedine dugove.. :tuzan:

Molim Vas Vas savijet... sto da radimo?!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto mama nije pokrenula pitanje bračne stečevine.

tada u ostavinsku ide samo 1/2 imovine iza oca.

 

po Zakonu o obveznim odnosima

dugovi koje je napravio ostavitelj ako imaju osobno svojstvo

nevračaju nasljednici.

niste trebali potpisati nikakvo priznanje za dugove.

trebali ste banku uputiti da u sudskoj parnici potražujupovrat duga.

pošto ste dugove priznali sad ih plaćajte.

 

za Zg banku nepotpisivati nikakav papir(isti bi mogao sadržavati priznanjeduga).

 

ako nasljednici vračaju dug ostavitelja

vračaju do visine(vrijednosti)nasljeđene imovine.

 

nebi bilo loše slučaj predati stručnoj osobi(odvjetniku)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo, puno hvala na odgovoru.

Mama nije pokrenula pitanje bracne stecevine, jer smo glupe i naivne, da tako moram reci.. :-( Nije nam bilo ni u peti da je moguce da tata ostavi toliko duga iza sebe o kojem mi pojma nemamo!!!

Da li je to jos uvijek moguce?!?! Iako je od ostavinske rasprave proslo skoro 3 godine?!?

Sto se tice Zg banke, mi nismo potpisale nista. tek smo 23.12 dobile taj dopis kako se ovrha prebacuje na nas, a ne znamo uopce sto je u ovrsi tocno! Saznala sam da se radi o dugu iz razloga jer smo isli zatvoriti tekuci racun u banci nakon smrti (naknadno pronaden), i nisu nam dali jer postoji veliko dugovanje, i djelatnica nas je uputila na razgovor kod direktora poslovnice, na koji mi nismo nikada otisle i samim time nikakav papir nismo potpisli. Danas sam zvala na sud da pitam uopce o cemu se radi (jer imamo 8 dana za zalbu) i gospoda je rekla da mi preko telefona nemoze nista reci, te da osobno dodemo na sud.

sto nam je ciniti?? da napisem samo zalbu??? ili da odem na sud vidjeti o cemu se uopce radi???

I da li mi mozda mozete preporuciti kakvog dobrog odvjetnika za nasljedno pravo???

Unaprijed se zahvaljujem na svakom savijetu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odvjetnik vam u svakom slučaju trebati, ali nisam siguran da li je to za nasljedno pravo. Prije bi bilo za obvezno pravo.

 

Izjave o prihvaćanju nasljedstva načelno se ne mogu opozvati, a dužni ste platiti dug pokojnika do vrijednosti naslijeđenoga.

 

Eventualno bi došlo u obzir ponavljanje postupka jer ste izjavu o prihvaćanju nasljedstva dali u bitnoj zabludi o stanju ostavine. No, to bi vam pružilo samo mogućnost da se odreknete nasljedstva, a to - ako sam dobro shvatio - znači da biste ostali bez iste ove imovine koje vam gubitak prijeti sada. Dakle, nije neka razlika.

 

Drugo je pitanje da li ste doista dužni vratiti dug. U svakom slučaju podnesite prigovor da vam ne istekne rok, i osporite dugovanje u cijelosti. Kasnije uvijek možete prihvatiti dug ako ocijenite da vam je to povoljnije.

 

Tako veliki dug bez tereta u zemljišnoj knjizi kao sredstva osiguranja je jako sumnjiv, posebno uzevši u obzir da vam otac o tome nije govorio (što doduše ovisi i o vašim odnosima). Treba vrlo detaljno i pažljivo proučiti sve dokumente u vezi s tim dugom, pa vidjeti čemu se točno radi, kako je nastao, kakva je osiguranja banka ugovorila itd. itd. Moguće je da je to npr. dug vašeg oca kao jamca a ne njegov osobni dug, ili se radi o manjem dugu s velikim kamatama ili ... Za to vam sigurno treba odvjetnik.

 

Banci ne vjerujte apsolutno ništa, tražite da vam sve dostave napismeno i ne potpisujte ništa. Bankari će učiniti sve da naplate dug, pri tome će vam lagati i prijetiti (na ovom forumu je opisan primjer kad je bankar dužniku rekao da za njih zakon ne vrijedi!), a protiv takvih usmenih izjava nećete moći ništa jer ih nećete moći dokazati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno Vam hvala na odgovoru...

Upravo sam se vratila sa opcinskog suda, i saznala da se ne radi o nikakvim miliunima (ona zena u banci je ili bila luda, ili je to neki drugi slucaj... jer nazalost, stvarno vise ne znam sto jos mozemo ocekivati... :-( ) nego se radi o dugu od 30.12.1997 godine po tekućem racunu. Iznos duga je 18000,00kn... Gospoda na sudu mi nije htjela kopirati cijeli spis, vec mi ga je samo letimicno procitala... Naime dug je iz 1997... pa je navodno bila nekakva zapljena kod nas doma (iskreno nemam pojma kada, jer ja nikada nista takvo nisam vidjela), pa se banka nije mogla od toga namiriti, pa poslali ovrhu na placu tati 2002 i navodno se je neki dio iznosa skidan njemu s place, a koliki pojma nemam...

Gospoda na sudu nam je savjetovala da odemo u banku i da vidimo o kolikom se tocno dugu radi.

Sada je moje pitanje slijedeće... da li taj dug spada pod osobnu korist, odnosno da li se ga mozemo "odreci", ili da li je mozda taj dug vec zastara, s obzirom da je od 1997 godine proslo 13 godina???

Molim Vas hitan odgovor jer moram do kraja dana napisati prigovor rijesenju o ovrsi.

Puno, puno, puno hvala!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz ovoga što ste napisali uopće nije jasno što ste dobili, a poslije još spominjete nekakav spis na sudu.

 

Prvo ste napisali da ste od općinskog suda dobili tužbu banke protiv vašeg pokojnog oca, a sada da trebate podnijeti prigovor na ovrhu. Uz to, rješenja o ovrsi u pravilu stižu od javnog bilježnika.

 

Ako rješenje glasi na vašeg pokojnog oca, onda trebate obavijestiti sud da je umro, a zapravo niste trebali niti preuzeti pošiljku već je poštar odnosno dostavljač trebao vratiti pošiljku s naznakom da je primatelj umro.

 

Neovisno o tome na koga glasi rješenje o ovrsi (ako se o tome radi), možete navesti da s vjerovnikom nikada niste stupili u nikakav pravni odnos iz kojeg bi slijedilo da mu išta dugujete, pa prema tome pobijate dug u cijelosti. Osim toga, ako sam dobro shvatio, nikada niste dobili nikakav pisani dokument iz kojega bi bilo vidljivo na što se dugovanje uopće odnosi, pa i to možete napisati.

 

Manite se šetanja od suda do banke i natrag. Kao što vidite, usmene izjave činovnika ne vrijede i ne znače ništa, još ćete dobiti infarkt zbog gluposti. Vjerovnik će nakon prigovora biti upućen u parnicu i morati dokazati dokumentima o kakvom se dugu radi i zašto smatra da biste vi trebali biti dužni platiti dug, a kad do toga dođe, razmotrit ćete dokumente s odvjetnikom pa prihvatiti da platite ili se sporiti.To će vas nešto koštati, a da bi trošak bio manji, ako mislite da treba platiti prihvatite plaćanje odmah da ne bi narasli troškovi parnice.

 

Ako vas baš zanima, možete uputiti i dopis banci da se pismeno izjasne.

 

Što se tiče spora kojega ste spis gledali (o kakvom je spisu odnosno sporu riječ?), imate pravo uvida i kopiranja ako dokažete da ste nasljednik stranke u sporu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primite moje isprike jer sam sve pomjesala, ne snalazim se bas u tome.

Znaci ovako, dobili smo doma riješenje od općinskog suda da se prekida postupak u ovoj ovršnoj pravnoj stvari.

Te da se pozivamo ja i mama - citiram: da kao nasljednici tate (ovršenika) preuzmemo postupak u ovoj ovršnoj pravnoj stvari

Sta je OVA ovršna pravna stvara – neznam. I iz tog razloga sam otisla na sud da pitam o cemu je uopce rijec.

Rekli su mi (i letimicno pokazali) da se radi o dugu po tekućem racunu u ZG banci od 1997 godine. (to sam vidjela da pise 1997)

Da li ja sada mogu napisati prigovor na to rijesenje gdje se pozivam na clanak 233 zakona o obveznim odnosima, gdje pise da zastara nastupa nakon 10 godina.

Jos jednom ispricavam se zbog zbrke... :-(

I puno hvala!!! :hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o postupovnom detalju za koji vam nažalost ne znam odgovoriti, a rok vam je - ako sam dobro shvatio - jučer ionako istekao pa bi odgovor zakasnio.

 

Šteta što se nije javio netko upućeniji.

 

Općenito se na zastaru ne možete pozivati (tj. možete ali neće biti uspješno) ako je postupak u toku; dok traje, zastara ne teče.

 

U svakom slučaju, inzistirati na uvidu u svu dokumentaciju i svakako preporučam savjetovati se s odvjetnikom, jer bi vam se inače moglo desiti da zbog neke postupovne formalnosti ili propuštanja roka loše prođete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o obveznim odnosima NN35/05

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

sudski postupsk nemože se voditi protiv preminule osobe .

pošto je ovršenik preminuo sud je zastao sa postupkom i pozvao nasljednike da se izjasne dali će preuzeti ovršni postupak ili ne .

nasljednici mogu preuzeti postupak ali i ne moraju.

u vašem interesu je da ovaj postupak nepreuzmete.

preuzimanjem postupka preuzeli bi i obvezu vračanja duga.

 

podneskom obavjestite sud da ne preuzimate postupak pošto niste upućeni u činjenično stane.

 

ovrhovoditelj bi trebao biti upućen da tužbom od nasljednika traži isplatu duga.

 

ako sud novom tužbom odluči da nasljednici vračaju dug preminulog ,tada se vrača dug a kamate na dug od dana donošenja sudske odluke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija