Jump to content

Neplaćena faktura u inozemstvo


redovit

Preporučene objave

Izdao sam fakturu za uslugu izvršenu u inozemstvu - BiH (oko 1400€), u 4 mjesecu ove godine (Faktura je izdana od d.O.o.). Kako mi je to bio frend od frenda, nije sklapan nikakav ugovor. Faktura do danas nije plaćena, a tip tvrdi da je firma u blokadi i da će propasti.

Što da radim?

Kako se knjigovodstveno rješava neplaćanje ovakve fakture (To mi je i ujedno prva faktura u inozemstvo)?

Koje su mi obaveze prema državi?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko je tvrtka u blokadi i pred stečajem,ukoliko nema novca na računu i imovine iz koje se možete naplatiti u stečajnom postupku (ako se prijavite), velika je vjerojatnost da se nikada nećete naplatiti.

 

Osim što niste sklapali ugovor o poslovnoj suradnji, niste niti osigurali naplatu (putem mjenice,zadužnice,akreditiva,fiducije,čeka...), dakle, to je bilo fakturiranje "grlom u jagode".

 

Ukoliko se radi o izvoznoj usluzi neoporezivoj PDV-om,nemate obvezu za PDV, dakle, fakturirana usluga je čisti prihod.

Otpis nenaplativih potraživanja od kupaca radite nakon zastarnog roka, u skaldu sa Zakonom o obveznim odnosima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Žao mi je zbog Vaše nemogućnosti naplate. Nisu svi poslodavci pošteni, pa drugi put-opreznije.

 

Budući da je faktura najvjerovatnije nenaplativa a ukoliko kažete da ste se i sami "oprostili" od tih novaca i ukoliko ste 100% sigurni u to, jednostavno napravite storno izdanog računa. Navedite da usluga nije mogla biti realizirana zbog nemogućnosti kontakta s kupcem i stornirajte (poništite) račun. Tako Vas neće porezno opteretiti.

 

U suprotnom, tj.da ne želite stornirati,morate slati opomene,utužiti a svakako Vam faktura ulazi u prihode koji se u konačnici (razlici prihoda i troškova) oporezuju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija