Jump to content

muke po obrtu, uvoz i osnivanje


novinar

Preporučene objave

Pozdrav,

Imam dosta pitanja pa ako netko zna odgovore na njih, neka mi pomogne, ovo je jedina stranica na kojoj sam nasao iscrpne odgovore.

 

Situacija je ovakva:

Zelio bih registrirati obrt (internet trgovinu), ali zivim u gradskom stanu sa roditeljima, pa me zanima da li na toj adresi moze biti sjediste obrta, ili moram sa gradom sklopiti ugovor. Nadalje, da li inspekcija kada dolazi u stan da li se najavi i da li je potrebno ispuniti neke uvjete, cjenik...?

 

Razmisljao sam staviti kao osnovnu djelatnost, trgovinu u tranzitu, buduci da bih imao vise razlicitih dobavljaca, ali ja bih kupcima to slao nakon nabave u jednom paketu (jer su platili po jedinstvenoj cijeni, jedan racun), da li je to protuzakonito?

 

Sto se tice carine, isao bih osobnim automobilom u inozemstvo u nabavu, pa me zanima da li roba mora biti posebno pakovana, zapecacena?

 

I da li bih ja sa te dvije djelatnosti mogao obavljati uvoz?

 

Puno hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O internet trgovini (web-shopu) imate u prethodnim postovima pa pogledajte malo što je prethodno napisano.

Ovu vrstu djelatnosti možete obavljati u stanu (tražiti od Grada odobrenje da možete na adresi nekretnine registrirati obrt) ali ako će te zadržavati robu u stanu, tada morate ishodovati rješenje o minimumu tehničkih uvjeta za skladištenje robe.

 

Trgovina u tranzitu, kada se kupnja i prodaja robe obavlja

bez zadržavanja u skladištu trgovca, ne traži poseban prodajni objekt, skladište, pa samim tim niti MTU.

 

Za obavljanje trgovine s inozemstvom, potrebno je također udovoljavati nekim uvjetima (pogledajte Zakon o trgovini, članke 17-28).

Trgovina s inozemstvom obavlja se na temelju ugovora između trgovca u RH i trgovca u inozemstvu a Zakon o trgovini propisuje i isprave koje prate robu pri izvozu i uvozu.

 

Da, roba u tranzitu mora biti posebno pakovana (provjerite s carinarnicom ili špedicijom) a u ovisnosti o vrsti robe.

 

Prijavljivanjem djelatnosti internet trgovine i trgovine u tranzitu možete obavljati uvoz/izvoz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj forum zlata vrijedi, definitivno, za svaku preporuku.

 

Da ne bi ispalo da sam dosao na gotove odgovore, moram reci da sam ulozio truda da saznam odgovore od nadleznih institucija, ali oni su me samo setali od saltera do saltera, pisao sam mailove ali bez odgovora, zvao sam pa su prespajali pozive, nije u njihovom djelokrugu itd...

uglavnom savjet za ostale ni ne pokusavajte ista saznati od njih...steta samo sto zive na racun poreznih obveznika :palacdolje:

 

I mislio sam da cu morati traziti suglasnost od grada, e sada ne znam koliko je to u praksi slucaj da ga i odobre...ukoliko odobre valjda necu morati placati i najam gradu (valjda je dovoljno sto moj otac, kao vlasnik stanarskog prava placa najam)

 

buduci da bi proizvodi bili iz uvoza od razlicitih dobavljaca najbolje bi bilo da ja to sve saljem u jednome paketu,

e sada morati cu smisliti koja kombinacija bi bila najbolja za obrt,

mogao bi staviti supu kao skladiste, ne znam da li bi mi to priznali..

 

za uvoz cu probati kontaktirati speditera, valjda cu imati vise srece kod njih...ne gubim nadu :smijeh:

 

 

hvala puno na iscrpnome odgovoru i trudu,

svaka cast,

iznenadjen sam...

 

moram se nekako zaposliti, kada vec nema radnih mjesta...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija