Jump to content

previse radnih sati


sanelaemanuel

Preporučene objave

Hvala svima na pomoci.Htjela Bih pitati sto je najbolje napravit ako vas sefovi iskoristavaju mmaksimalno.Radim u piceriji i spala sam na to da sve od pripreme tijesta, sendvica prodaje sve cinim sama. nemam ni jedan dan slobodnog u tijednu .radim svaki dan od 8-13 i popodne od 17-23 nekad i duze.a nedjeljom od 13-23 stvarno sam vec fizicki u nemogucnosti to izdrzat . Ja sam na otoku. Pomozite mi....Koliko god sve nacinili uvjek traze jos....Hvala. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sanelaemanuel je napisao:

Hvala svima na pomoci.Htjela Bih pitati sto je najbolje napravit ako vas sefovi iskoristavaju mmaksimalno.Radim u piceriji i spala sam na to da sve od pripreme tijesta, sendvica prodaje sve cinim sama. nemam ni jedan dan slobodnog u tijednu .radim svaki dan od 8-13 i popodne od 17-23 nekad i duze.a nedjeljom od 13-23 stvarno sam vec fizicki u nemogucnosti to izdrzat . Ja sam na otoku. Pomozite mi....Koliko god sve nacinili uvjek traze jos....Hvala. :-?

da bi vam se moglo kvalitetno odgovoriti trebali bi sami sa sobom raščistiti zašto radite toliko ako vam je zdravlje ugroženo

po mojoj računici vi odradite preko 300 radnih sati a to je skoro pa fond sati za dva radnika

prođite malo forumom pa će vam sve biti jasnije

da vam poslodavac i prijavi sve sate koje odradite (a sigurno nije) isto bi bio kažnjen jer imaju kvote preko kojih se ne smije

čitajući to što ste naveli mislim da radite posao koji bi možda trebala obavljati dva radnika i ja bih vam savjetovao da porazgovarate sa poslodavcem i ukažete mu na probleme koji su nastali

 

nisam pravnik i ovo vam pišem u nadi da će vam se obratiti koji znalac a tko su ti prosudite sami

oni će vas priupitati o tome što ste potpisali kada ste se uposlili na tom radnom mjestu te koliko radnih dana po koliko sati itd itd poželjno bi bilo da to napišete odmah

 

pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sanelaemanuel je napisao:

Hvala svima na pomoci.Htjela Bih pitati sto je najbolje napravit ako vas sefovi iskoristavaju mmaksimalno.Radim u piceriji i spala sam na to da sve od pripreme tijesta, sendvica prodaje sve cinim sama. nemam ni jedan dan slobodnog u tijednu .radim svaki dan od 8-13 i popodne od 17-23 nekad i duze.a nedjeljom od 13-23 stvarno sam vec fizicki u nemogucnosti to izdrzat . Ja sam na otoku. Pomozite mi....Koliko god sve nacinili uvjek traze jos....Hvala. :-?

 

Uh nicka li sanelaemanuel :-D

Dakle Zakon o radu određuje redovni radu punom radnom vremenu svojim:

Članak 43.

 

(2) Puno radno vrijeme ne smije biti duže od četrdeset sati tjedno.

 

Iznimno može biti ugovoreno na 48 sati tjedno.

 

Sve preko toga je:

Prekovremeni rad

 

Članak 45.

 

(1) U slučaju više sile, izvanrednog povećanja opsega poslova i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, radnik na zahtjev poslodavca mora raditi duže od punog, odnosno nepunog radnog vremena (prekovremeni rad), ali najviše do osam sati tjedno.

 

(2) Prekovremeni rad pojedinog radnika ne smije trajati duže od trideset dva sata mjesečno niti duže od sto osamdeset sati godišnje.

 

(3) Ako prekovremeni rad određenog radnika traje duže od četiri tjedna neprekidno ili više od dvanaest tjedana tijekom kalendarske godine, odnosno ako prekovremeni rad svih radnika određenog poslodavca prelazi deset posto ukupnoga radnog vremena u određenom mjesecu, o prekovremenom radu mora se obavijestiti inspektor rada u roku od osam dana od dana nastupa neke od navedenih okolnosti.

 

(4) Ako inspektor rada posumnja da prekovremeni rad štetno utječe na zdravlje, radnu sposobnost i sigurnost radnika, odredit će rok u kojem poslodavac o tome mora pribaviti nalaz i mišljenje liječnika ovlaštenog posebnim propisom.

 

(5) Zabranjen je prekovremeni rad maloljetnih radnika.

 

(6) Trudnica, roditelj s djetetom do tri godine starosti, samohrani roditelj s djetetom do šest godina starosti i radnik koji radi u nepunom radnom vremenu, može raditi prekovremeno samo ako dostavi poslodavcu pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad, osim u slučaju više sile.

 

(7) Inspektor rada zabranit će prekovremeni rad ako štetno utječe na zdravlje, radnu sposobnost i sigurnost radnika, odnosno ako se obavlja protivno odredbama ovoga članka.

 

Nadalje prekovremanim radom ti ostvaruješ pravo na povećanu plaću prema.

 

Članak 86.

 

Za otežane uvjete rada, prekovremeni i noćni rad te za rad nedjeljom, blagdanom ili nekim drugim danom za koji je zakonom određeno da se ne radi, radnik ima pravo na povećanu plaću.

 

Ima još jedna važna stvar a ta je:

-kaj piše u tvom ugovoru o radu vezano za redovito radno vrijeme, odnosna da eventualno nije preraspodjeljeno, kaj bi značilo da u jedno dijelu godine radiš dulje a u drugom kraće (npr. ugostiteljstvo na moru)?

 

Sljedom rečenog ti:

1.Uljudno porazgovaraj sa poslodavcem o svojoj situaciji(robovlasništvo je davno dokinuto)i objasni mu notornu činjnicxu da tako uz nabolju volju više nemreš.

2. Ako bu ti prijetio otkazom ili te počeo maltretirati e onda nam se javi pa ćemo mi njega stavit u red.

3. U međuvremenu popiši sve sate po mjesecima unatrag recimo 6 mjeseci tako da se spremimo na pismeno uvjeravanje tvog robovlasnika.

Dobro? :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

porodiljni mi je zavrsio u 7 mjesecu .29.7. Kada Sam rodila Emanuela. Pocela sam raditi 15.7.2008. Pa sam bila na porodiljom. Imam ugovor na neodređeno vrijeme. Od 7_ do 1.10. sam radila od 7- 13 i od 18- 2 ujutro svaki dan tako se radi u sezoni.A od 1. 10 kad su sezonci otisli doma ostali smo ja i moj sef. i od tada radim od pola 9 trebam doci ranije do 13 i od 17 do 23. svaki radni dan a nedjeljom od 13- 23. Po ugovoru mi stoji da imam dan slobodan. godisnji Da radim 8 sati. Ali u stvarnostito nije tako. Moram raditi jer imam malog sina.Ali mi je tesko jer sam preiscrpljena.Hvala. strah me bilo sto reci da nedobijem otkaz. mada sam milon puta htjela otici. vec imaju prijave od radnika. i trebaju platiti odstete ali se samo zale na presude. :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija