Jump to content

molim pomoć oko odluke o mirovini


zveky

Preporučene objave

molim ako mi netko može pomoći i savjetovati me. ukratko: dragovoljac domovinskog rata sam od 01.10.1991. u pričuvnim postrojbama sam se nalazio do 29.02.1996 (s napomenom da prije toga nisam bio zaposlen jer sam imao 18 godina starosti). 1993 godine sam ranjavan i priznato mi je 20% HRVI stalno. od 19.06.1996 sam DVO do dana današnjega.

e sad pitanje: ove godine u 6 mjesecu punim 15 godina efektivnog staža, 30 godina mirovinskog staža i godina starosti 38. dojadilo mi je sve, a i obiteljska situacija je komplicirana i želio bih u mirovinu. e sad koju (6,6a,11) i kako najlakše ostvariti.

HVALA NA POMOĆI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iskreno, ako nemaš mogućnosti dobre zarade nakon umirovljenja, ostani raditi, plaća u MORH-u je dobra (biti će i još bolja za godinu dvije), jer koju god mirovinu bi "izabrao" - bila bi ti premala i nedovoljna za život koji imaš sada, i drugo, samo ti je 38 godina, premlad si da bi se opustio...ovo ti govorim iz vlastitog iskustva, a promatrajući moje puno mlađe prijatelje i suborce koji su rano otišli u mirovinu...dobro razmisli i ne žuri nigdje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobro govoriš.......ali meni tu igra par solucija jer sam naime postao udovac sa malimdjetetom od 3 godine. sad ono ako ostanem raditi pa ga moram dati u vrtić dok sam na poslu, a vrtić je jako skup itd. zato sam mislio da mi je možda bolje otići u mirovinu i biti sa svojim djetetom. a iskreno i neda mi se više, ipak je to 20 godina pod odorom. naravno, nebih se zalijetao, sve zavisi i kolika bi mi bila mirovina i slično. nemam neki super posao kad se maknem, ali i sada kraj posla ja prosjećno mjesečno sa strane uhvatim 1500-2000.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u svakom slučaju, po zakonu koji je trenutno na snazi (dok i njega ne ukinu) pošto imaš trajnu HRVI (ranjavanje), moj ti je savjet da ti je najbolje ići po čl. 11, što se tiče visine mirovine to ti sve zavisi od liječničkog vještačenja tj. koliki će ti biti postotak vojnog dijela, pa onda da li će biti profesionalna ili opća nesposobnost tako da je to nezahvalno prognozirati, može ti mirovina biti kao pola sadašnje plaće, a može ti čak biti i veća od sadašnje plaće (ako dobiješ opću nesposobnost, i 100% vojni dio)

mislim da imaš dobre izglede na komisiji pošto si HRVI uslijed ranjavanja, mada... vremena su teška

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u svakom slučaju, po zakonu koji je trenutno na snazi (dok i njega ne ukinu) pošto imaš trajnu HRVI (ranjavanje), moj ti je savjet da ti je najbolje ići po čl. 11, što se tiče visine mirovine to ti sve zavisi od liječničkog vještačenja tj. koliki će ti biti postotak vojnog dijela, pa onda da li će biti profesionalna ili opća nesposobnost tako da je to nezahvalno prognozirati, može ti mirovina biti kao pola sadašnje plaće, a može ti čak biti i veća od sadašnje plaće (ako dobiješ opću nesposobnost, i 100% vojni dio)

mislim da imaš dobre izglede na komisiji pošto si HRVI uslijed ranjavanja, mada... vremena su teška

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala svima na odgovorima. žuriti neću nigdje jer nikada nisam ni žurio, uvijek o svemu dobro razmislim. zato sam i postavio temu ovdje jer želim ćuti još mišljenja da mi pomognu u odluci. poslije 1993 imam nekih 10-ak bolovanja u prosjećnom trajanju od 7-15 dana. naime, ranjen sam ručnom bombom po leđima(išprican), (a i dan danas imam oko 70-ak kuglica u sebi, najviše u leđima, pa sam većinom na bolovanja išao radi bolova u leđima, nekada simuliranim nekada stvarnim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mapa je napisao:

20% RVI je i malo i puno, pitanje je dal ste poslije 1993. godine ikad bili na bolovanju po tom ranjavanju, kad ste zadnji put posjetili doktora, na liječničkoj komisiji vam neče samo tako dati nesposobnost zbog RVI,do sad zdravi sutra bolesni ne ide to samo tako

bez sumnje će ga lijecnika konisija proglasiti nesposobnim, najmanje profesionalno nesposobnim, drugacije je to kad se ide iz "sustava" kao "dvo" u mirovinu, znam to iz svog iskustva, a i mojih kolega, i automatski si u mirovini po cl. 11, ostaje samo pitanje vještačenja, tj. postotka mirovine po "zophbdr"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

zveky je napisao:

molim ako mi netko može pomoći i savjetovati me. ukratko: dragovoljac domovinskog rata sam od 01.10.1991. u pričuvnim postrojbama sam se nalazio do 29.02.1996 (s napomenom da prije toga nisam bio zaposlen jer sam imao 18 godina starosti). 1993 godine sam ranjavan i priznato mi je 20% HRVI stalno. od 19.06.1996 sam DVO do dana današnjega.

e sad pitanje: ove godine u 6 mjesecu punim 15 godina efektivnog staža, 30 godina mirovinskog staža i godina starosti 38. dojadilo mi je sve, a i obiteljska situacija je komplicirana i želio bih u mirovinu. e sad koju (6,6a,11) i kako najlakše ostvariti.

HVALA NA POMOĆI

 

najbolje ti je da se "vučeš" po bolovanjima a usputno da si nađeš nekakav poslić na crno i čekaš razvoj situacije.u mirovinu uvijek možeš otiči. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija