Jump to content

Obaveze za nenaslijeđenu imovinu


Iggy9

Preporučene objave

Pokojni otac prodao je stan kupcu, koji se za života mog oca nije upisao kao vlasnik u zemljišne knjige. Nakon smrti mog oca, kako bi se upisao, kupac je angažirao odvjetnika koji pod prijetnjom sudskog postupka traži da kao nasljednik svojeg oca potpišem Annex kupoprodajnom ugovoru. Da li sam Annex obavezan potpisati, budući da se prodani stan ne pojavljuje u mojem Rješenju o nasljeđivanju (i niti na koji drugi način nije vezan uz mene)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ko je nasljedio stan

taj treba provjeriti kupoprodajni ugovor

ako je ugovor istinit i ako je izvršena isplata kupoprodajne cijene iz ugovora

nasljednik ima obvezu kupcu dati tabularnu izjavu.

kojom priznaje da je primljen novac iz za stan iz kupoprodajnog ugovora i da se je suglasan sa upisom vlasništva.

 

ko je sada vlasnik stana (po gruntovnom izvadku)

 

ako nisi nasljedio stan

nemaš šta potpisivati .

možda hoče neko priznanje da bi mogao potraživati povrat novca (koji možda nije ni dao)

 

prije bilo kakvog potpisa dobro provjeri sve činjenice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako u zemljišnim knjigama stan i dalje glasi na oca, kupac može svoje pravo ostvariti tužbom protiv nasljednika oca.

 

Iz činjenice da stan nije naveden u rješenju o nasljeđivanju samo po sebi ništa ne proizlazi, a može se tumačiti i tako da ste znali da stan nije vaš. Ali time niste oslobođeni pravnih obaveza koje slijede iz vaše odnosa kao nasljednika prema ostavitelju.

 

Da li ste upravo vi taj koji treba dati kupcu tabularnu izjavu ocijenit će parnični sud.

 

Naime, nasljednikom se postaje u trenutku smrti ostavitelja, u ostavinskom postupku se to samo formalno utvrđuje. S druge strane, upis u zemljišne knjige je dokaz prava vlasništva, pa ste vi formalni vlasnik unatoč tome što to nije formalno utvrđeno.

 

Druga bi stvar bila da ste se odrekli nasljedstva ili ga ustupili nekom drugom sunasljedniku. Onda bi novi stjecatelj imao navedenu obavezu.

 

Kupcu, unatoč tome što početak komunikacije prijetnjom nije primjeren, ne biste trebali previše zamjeriti što inzistira na tome iz barem dva razloga. Prvo, on nema drugog načina da se valjano upiše. Drugo - teoretski ali ima takvih slučajeva - vi stan možete i ponovno prodati, i tako baciti oba kupca u velike probleme (a u konačnici i sebe, naravno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima. U gruntovnom izvatku, vlasnik je moj pokojni otac. Postoji i ovjereni kupoprodajni ugovor izmedju mog oca i kupca, tako da ja kupcu vlasnistvo ne sporim niti na isto ne polazem bilo kakva prava (drugim rijecima, stan pripada kupcu, i to je za mene svrsena stvar). Razumijem da je usprkos tome sto postoji ovjereni kupoprodajni ugovor izmedju mog oca i kupca, najbolje da annex potpisem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija