Jump to content

problemi sa kaskom i PDV-om


slucaj

Preporučene objave

Pred kraj prosle godine imao sam manju prometnu nesrecu u kojoj sam bio isklucivi krivac.Vozilo sam popravio(20 000kn) ,a naplatu stete odlucio sam rijesiti kasko policom. Pocekom godine prilikom produljenja registacije promjenio sam osiguravateljsku kucu.

Problem nastaje kada mi proslogodisnja osiguravajuca kuca odbija isplatiti PDV.

Prilikom nabavke vozila imao sam namjeru vozilo unjeti u dugotrajnu imovinu obrta,ali sam od toga odustao.

Svake godine kod ugovaranja kasko police, osiguravatelj mi je kao olakotnu pogodnost nudio osiguranje vozila preko obrta,bez obzira sto vozilo nije uneseno u imovinu istoga. Toboze da me spase placanja PDV-a na ugovorenu policu,zaboravljajuci mi skrenuti paznju na neisplatu PDV-a prilikom popravaka vozila.

Kad sam predocio dokaz da vozilo nije u imovini obrta niti u sustavu PDV-a,glatko su me poceli saltati s jednog broja telefona na drugi do dana danasnjeg.

Ponukan tim iskustvom odlazim u osiguravajucu kucu kod koje mi je vozilo trenutno osigurano,da sprijecim slicne posljedice.Izrazavam zelju da platim PDV na policu,ali tamo me uvjeravaju da oni zbog leasing kuce moraju vozilo na taj nacin osigurati.

Napomenuti cu da na svakoj polici kod stavke ugovaratelj stoji moje puno ime i prezime,a ne obrt.

Sta mi je ciniti!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako vaš automobil nije unesen u imovinu vašeg poduzeća, gospodarske djeloatnosti - obrta niste u mogućnosti priznavati izdake povezan s korištenjem automobila u svojim poslovnim knjigama. Dakle, vama su porezno nepriznati izdaci goriva, servisa, premija AO i kaska. Vi jedino možete priznavati u KPI kao izdatak po obračunu korištenje privatnog automobila u službene svrhe 2 kune/km.

 

Da ste ipak unijeli automobil u poduzeće i ako ste obveznik PDV-a, tada se mogli iskoristiti 70% pretporeza iskazanog na računu servisera i priznati izdatak servisa. Po isplaćenoj odšteti od strane osiguravatelja trebali ste priznati primitak. U konačnosti bi vi imali samo financijski gubitak po osnovi 30% pretporeza kojeg niste mogli odbiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija