Jump to content

Nejasnoće oko ostavine


Vrganj

Preporučene objave

Lijep pozdrav svima.

Pročitala sam dobar dio tema vezanih uz Ostavinu, puno ste mi pomogli, ali neke nejasnoće su mi ipak ostale.

Naime, za par dana idem na ostavinsku. Nakon tatine smrti, mama i ja smo jedine nasljednice. Mama želi da se sva imovina prepiše na mene. I taj sio mi je nejasan.

Da li je dovoljno da kad dođemo kod bilježnika da mama kaže da sve prepušta meni odnosno da se pozove na izuzeće iz ostavinse mase i onda bilježnik donosi odluku da sam ja jedina nasljednica.

Ili će bilježnik ipak napraviti diobu pola/pola a onda će mama darovnim ugovorom mora to prepisati meni?

Još za stan nije neki problem, ali nije mi jasno kako to misle sa bankovnim računima u banci, nije to neki novac, ali kako to što ima podjeliti na pola?

Totalna mi je zbrka u glavi.

 

Ako se mora ići na darovni ugovor, gdje se on radi? Opeet Bilježnik, sud ili nešto treće.

 

Unaprijed hvala na svakom odgovoru ili sugestiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako smijem postaviti još jedno pitanje?

Kad budem išla raditi prijenos nekretnine i zatvarati tatine račune nakon ostavine.

Da li je dovoljno ponijeti i samo pokazati rješenje Javnog bilježnika ili svugdje moram ostaviti kopiju rješenja?

Tako da znam koliko ovjerenih kopija moram napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kako neslužbeno doznajem

kada se radi o bankama i mirovinskom

svugdje treba pokazati originalno rješenje o nasljeđivanju (odnosno otpravak) a institucije i banke sebi zadržavaju samo običnu kopiju.

Tako da za sada napraviti dovoljno običnih kopija - preslika, bez izlaganja nepotrebnog troška činjenja ovjerenih preslika rješenja.

Naravno original imati sa sobom !

 

Ako neko zatraži ovjerenu kopiju, ona se može brzo napraviti, jer javnobilježničkih ureda ima na svakom koraku ( u Zagrebu ) a posebno u blizini banaka, HZMO-a ... tako da neće biti nikakav problem u slučaju eventualne potrebe otići do najbližeg javnog bilježnika i temeljem otpravka napraviti ovjerenu presliku. To je posao koji traje nekoliko minuta (plus eventualno čekanje na red)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija