Jump to content

u 24 godine,nisam ništa dobila od oca


marta0707

Preporučene objave

Trebam pravni savjet!24 su mi godine...Roditelji su mi rastavljeni od moje godine dana.Majka je dobila skrbništvo a ocu je određena alimentacija.Alimentaciju nije uplatio nikad-no moja majka se nije htjela povlačit po sudovima.Danas kad sam već odrasla-zanima me dali imam pravo bar na nasljedstvo poslije njegove smrti.On se nije oženio nakon razvoda,roditelji su mu umrli a ja sam jedini bliži rođak(tj.Zakonska kčer koja nosi njegovo prezime).Nikad nismo imali kontakt,a živi samo 7 kilometara od mene...Iskreno ni ne žalim...Znam da je odan alkoholu,ne radi i živi sam pa se bojim da ne počinje prodavati imovinu-tako da ja stvarno ostanem bez svega...Imam li uopče pravo na zaostalu alimentaciju ili barem za neki dio od imovine prije ili poslije smrti...Unaprijed zahvaljujem :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko te je priznao kao vlastitu kćer imaš pravo na nasljedstvo, možeš ga tražiti kad umre. Za sad neznam možeš li što tražiti, pretpostavljam da ne, jer je još živ i ima pravo ne dati ti ništa, no kad umre ti si mu najbliža i ako te priznao kao svoju kćer sve pripada tebi (ukoliko ne ostavi kakvu oporuku)

Pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marta0707 je napisao:

Trebam pravni savjet!24 su mi godine...Roditelji su mi rastavljeni od moje godine dana.Majka je dobila skrbništvo a ocu je određena alimentacija.Alimentaciju nije uplatio nikad-no moja majka se nije htjela povlačit po sudovima.Danas kad sam već odrasla-zanima me dali imam pravo bar na nasljedstvo poslije njegove smrti.On se nije oženio nakon razvoda,roditelji su mu umrli a ja sam jedini bliži rođak(tj.Zakonska kčer koja nosi njegovo prezime).Nikad nismo imali kontakt,a živi samo 7 kilometara od mene...Iskreno ni ne žalim...Znam da je odan alkoholu,ne radi i živi sam pa se bojim da ne počinje prodavati imovinu-tako da ja stvarno ostanem bez svega...Imam li uopče pravo na zaostalu alimentaciju ili barem za neki dio od imovine prije ili poslije smrti...Unaprijed zahvaljujem :place:

Evo ovako, nema vas on što priznavati kao vlastitu kćer - upisan vam je u rodni list kao otac, a ako bi slučajno to počeo osporavati - imate dna analizu.

Ako postoji pravomoćna sudska presuda o visini alimentacije, mogli biste tražiti zaostatke. Doduše ne za cijelo razdoblje za koje ste ostvarivali pravo (ovisi o školovanju, zaposlenju i sl), ali za one rate za koje nije nastupila zastara.

Nakon njegove smrti, bez obzira na oporuku kojom bi on eventualno sve ostavio nekom drugom, vi imate pravo na tzv. nužni nasljedni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo vam zelim reci da sam imala slican slucaj, samo sto sam ja oca jako volila, ali isto nisam odrastala s njim. presudjeno je da mora placati alimentaciju. bio je ovisnik. nije imao ni za sebe, tako da ni mama nije nikad vidila nikakve pomoci od njega. ne znam, kakva su vam prava, ali moralno mislim da ne bi bilo ok, potrazivati sada nakon toliko godina alimentaciju, koju vasa majka nije od njega iznudila. ako je covjek bolestan, ne radi, alkoholicar, sigurno jedva zivi od neke male penzije. toliko o tome... a sto se tice nasljedstva, ako ne ostavi oporuku, koliko znam, vi ste mu jedina nasljednica (ako nema druge djece ili zenu - vjencanu ili nevjencanu). ja sam imala nekih komplikacija, zato sto mi djed nije javio za tatinu smrt i sve je nekako manipulirao, tako da je imanje preslo na njega. zato smo isli na sud i uz pomoc savijeta forumasa sa legalisa i uz pomoc mog odvjetnika mi je morao vratiti sve, jer sam ja tatina jedina nasljednica... toliko o mom stavu...

 

srdacan pozdrav

 

lijep dan zelim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ako piše njegovo ime u njenom rodnom listu to znači da ju je priznao! :smijeh: Rekla si sve što i ja :vrti: samo ponavljaš...

 

Lorenna je napisao:

marta0707 je napisao:

Trebam pravni savjet!24 su mi godine...Roditelji su mi rastavljeni od moje godine dana.Majka je dobila skrbništvo a ocu je određena alimentacija.Alimentaciju nije uplatio nikad-no moja majka se nije htjela povlačit po sudovima.Danas kad sam već odrasla-zanima me dali imam pravo bar na nasljedstvo poslije njegove smrti.On se nije oženio nakon razvoda,roditelji su mu umrli a ja sam jedini bliži rođak(tj.Zakonska kčer koja nosi njegovo prezime).Nikad nismo imali kontakt,a živi samo 7 kilometara od mene...Iskreno ni ne žalim...Znam da je odan alkoholu,ne radi i živi sam pa se bojim da ne počinje prodavati imovinu-tako da ja stvarno ostanem bez svega...Imam li uopče pravo na zaostalu alimentaciju ili barem za neki dio od imovine prije ili poslije smrti...Unaprijed zahvaljujem:place:

Evo ovako, nema vas on što priznavati kao vlastitu kćer - upisan vam je u rodni list kao otac, a ako bi slučajno to počeo osporavati - imate dna analizu.

Ako postoji pravomoćna sudska presuda o visini alimentacije, mogli biste tražiti zaostatke. Doduše ne za cijelo razdoblje za koje ste ostvarivali pravo (ovisi o školovanju, zaposlenju i sl), ali za one rate za koje nije nastupila zastara.

Nakon njegove smrti, bez obzira na oporuku kojom bi on eventualno sve ostavio nekom drugom, vi imate pravo na tzv. nužni nasljedni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jasmina0808 je napisao:

Ukoliko te je priznao kao vlastitu kćer imaš pravo na nasljedstvo, možeš ga tražiti kad umre. Za sad neznam možeš li što tražiti, pretpostavljam da ne, jer je još živ i ima pravo ne dati ti ništa, no kad umre ti si mu najbliža i ako te priznao kao svoju kćer sve pripada tebi (ukoliko ne ostavi kakvu oporuku)

Pozdrav :palac:

Kolegice jasmina0808, pošto smatraš da smo napisale istu stvar moram ti očito citirati tvoj post i objasniti nekoliko stvari:

1. navodiš: ''ukoliko te je priznao'' i ''ako te je priznao'' iz čega se zaključuje da je potrebno nekakvo posebno priznavanje da bi dotična ostvarivala neka prava, što dovodi do krivih zaključaka, a pošto smo na pravnom forumu pokušajmo bit što je moguće precizniji

2. nadalje, kažeš da za sada ne znaš što bi mogla tražiti i pretpostavljaš da ne može ništa - ja sam tu ipak bila malo detaljnija

3. nadalje, pišeš da njoj kao kćeri sve pripada ukoliko ne ostavi oporuku - iz čega se opet dade zaključiti da bi otac oporučno sve mogao ostaviti prvom beskućniku i da njegova kćer ne bi imala u tom slučaju nikakvih prava - što naravno nije točno.

Nije mi bio cilj tražit dlake u jajetu, ali kako si me već prozvala da sam praktički prepisala ono što si napisala i ti, morala sam ti ukazati da to baš i nije tako.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija