Jump to content

Njegovo pravo na moj stan ?


majaa25

Preporučene objave

Ispričavam se ako tema nije na pravom mjestu, ali neznam je čak ni kamo smjestiti.

 

U kojem trenutku bi moj decko mogao imati prava na moj stan,ako uopce?

 

Situacija ovakva, kupila sam stan i upisana sam kao jedini vlasnik. 3/4 novca dobila sam od svojih roditelja, to je i navedeno u kupoprodajnom ugovoru, 1/4 je kredit koji sam ja podigla i otplacujem. Uz to odredeni dio koliko vec mogu mjesecno vracam i svojima.

Decko od prvog dana stanuje samnom, ali nije prijavljen na ovoj adresi. Dijelimo troskove, kredit moj, rezije njegove, nesto u tom smislu.

 

Znaci pitanje bi glasilo postaje li stan zajednicka imovina u slucaju da se vjencamo, postaje li zajednicka nakon nekog vremena i kojeg to buduci da je vanbracna zajednica izjednacena sa brakom? Kako da se osiguram buduci da s njegove strane obitelji postoji netko tko ga posto poto zeli upisanog u vlasnicki list?

 

Zahvalna na bilo kojoj informaciji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nigdje više ne navodi činjenicu da roditeljima vračaš novac (u ratama )za kupovinu stana .

ta činjenica je poznata Vama i roditeljima (i nikom više)

ako ste novac dobili od roditelja i za isti novac kupili dio stan tada je dio stana Vaša osobna imovina a ne zajednička stečevina .

kredit dignut za vrijeme trajanja vanbračne zajednice je zajednički i ako ga vraćate samo Vi od zarađene plaće .

kredit je zajednički kao i imovina kupljena tim kreditom.

trebali bi ga vračati u u jednakim omjerima.

 

ako za rate kretiata dobijete novac od roditelja tada je to dar i osobna imovina.

 

vanbračna zajednica je zajednica neoženjenog muškarca i neudane žene koja traje najmanje tri godine ili krače ako je u toj zajednici rođeno djete.

 

možda bi bilo bolje da ubuduće rate za kredit plaćaju roditelji sa svog računa a Vi taj iznos namirite roditeljima (na njihov račun i da o tome ne saznaju druge osobe)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Činjenica da vraćam novac mojima je poznata najužem dijelu pa tako i dečku i njegovima, ali nigdje nije službeno upisana niti je navedeno da se vraća za to i zbog toga.

 

Znači da se nešto zakomplicira on ima pravo samo na polovicu vrijednosti moga kredita?

 

Mi smo zajedno dvije godine, stan je kupljen tek pred godinu dana.

 

Roditelji nikako ne mogu plaćati ratu kredita jer se ona meni oduzima već u firmi, na listi plaće već je oduzet taj iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su Vam roditelji pozajmili novac za stan, a ne ga poklonili onda to nikako nije darovanje, nego klasična pozajmica.

U tome slučaju tu imovinu zajednički stječete Vi i Vaš dečko.

Ukoliko dođe do situacije, on može dokazivati da ste zajedno od početka otplaćivali stan i da ste ga zapravo zajedno stekli.

 

Izvanbračna zajednica se izjednačava sa bračnom po pitanju prava i obveza ukoliko je to faktična zajednica života neudane žene i neoženjenog muškarca (što kod vas jest, bez obzira gdje je tko prijavljen, jer živite zajedno) koja je trajala najmanje 3 godine (ili kraće ukoliko je u njoj rođeno zajedničko maloljetno dijete)

 

Sa druge strane samo ste rekli da on i te kako doprinosi vašoj zajednici u financijskom smislu, ( u bračnoj-izvanbračnoj zajednici ne gleda se koliki je čiji doprinos, nego se uzima da je sve zajedničko)

 

Zamislite da sami plaćate i ratu za stan, i vraćate roditeljima i plaćate režije, i kupujete hranu, higijenske potrepštine, odjeću, obuću... bilo bi vam zasigurno puno teže bez njegovog doprinosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno je tu još sitnica krenuvši sa time da on čak pola godine nije radio pa ne da nije pripomagao nego sam još uzdržavala i njega. Tako da ne moram zamisliti takvu situaciju, iskušala sam i goru.

Što onda da prekinemo u trenutku kad smo otplatili 10 000 eura on ima pravo na otplaćenu polovicu ili na polovicu cjelokupnog iznosa stana?

 

Pa u slučaju da on ne živi samnom uzela bi podstanara, on bi jednako tako plaćao, a nebi imao pravo zahtjevati dio stana :-D

 

Još jedno dodatno pitanje u tim zajedničkim stvarima.

On je sa svojom majkom potpisao ugovor u uzdržavanju, znači recimo da se uzima iz tog našeg zajedničkog kućanstva jel se jednako tako vodi da ja dajem pola i da i ja imam prava na nešto ili ne? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je situacija tako grozna

zašto ne prekinete tu zajednicu dok je još moguće bez posljedica .

da bi se u vanbračnj zajednici stekla prava kao i u bračnoj zajednici (podjela zajedničke imovine ,bez obzira ko je tu imovinu platio ako je plaćena novcem zarađenim u bračnoj zajednici )

vanbračna zajednica treba trajati najmanje tri godine

ili krače ako je u toj zajednici rođeno djete.

 

imovin stečena ugovorom o doživotnom uzdržavanju je vlasništvo davatelja uzdržavanja .

pošto nema prijavljeno prebivalište (ili boravište )na stanu

možeš tražiti zabranu ulaska u svoje vlasništvo .

 

vanbračnu zajednicu mora dokazati da bi ostvario neka prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nije grozna situacija ja se samo informiram jer mi je stvarno sve to novo.

 

Između nas dvoje je sve ok, njegova majka je ta koja na svoju ruku posjećuje pravnika i informira se o njegovim pravima, pa kad se jednom nađem u raspravi sa njom, a hoću, da barem znam o čemu pričam, to je razlog mog raspitivanja.

 

Do kojeg trenutka bi ja imala pravo npr. prepisati vlasništvo stana na moje roditelje, do te tri godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija