Jump to content

Sudski savjetnici, zašto šutite?


Savjetnica

Preporučene objave

Prije otprilike godinu dana svi mi koji radimo u pravosuđu kao savjetnici digli smo se na noge zbog sramotnih novih uvjeta koji su stavljeni pred nas ukoliko želimo postati suci. Naravno, mislim na famoznu školu za pravosudne dužnosnike i zakon koji je regulira a koji predstavlja atak na naša stečena prava.

Prošli su mjeseci, u međuvremenu okončan jedan natječaj za suce na nivou države na kojem su, uglavnom i kako to obično biva, uspjeli oni sa debelim vezama, pokrenut je postupak ocjene ustavnosti i zakonitosti zakona o državnoj školi - i to je to.

Da spomenem još i to da se za testiranje za suca trebalo ići u Zagreb, boraviti tamo tri dana, trošiti novac na smještaj i hranu - a sve to, zbog čega?

Kako stvari stoje sudski savjetnici su trenutno jedna masa šutljivih ljudi, i dalje mirno rintaju sudački posao za 50% manju plaću, daljnje napredovanje im je onemogućeno (posebno nama iz Dalmacije jer koliko raspolažem informacijama samo jedan kandidat je uspio proći u Državnu školu, vjerojatno jer centrala u Zg-u smatra da je toliko sudaca sa juga sasvim dovoljno), zahtjev za ocjenu ustavnosti i zakonitosti i dalje tavori na ustavnom sudu, a u međuvremenu neki novi klinci, bez iti dana staža, pohađaju školu za dužnosnike i pripremaju se postati suci.Perspektiva nas ostalih koji predstavljamo šutljivu većinu jeste da ćemo za koju godinu izrađivati presude za jednog novopečenog suca koji ima otprilike deset godina života manje od nas i isto toliko manje godina staža.

 

Savjetnici, zašto šutite?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Savjetnica je napisao:

Prije otprilike godinu dana svi mi koji radimo u pravosuđu kao savjetnici digli smo se na noge zbog sramotnih novih uvjeta koji su stavljeni pred nas ukoliko želimo postati suci. Naravno, mislim na famoznu školu za pravosudne dužnosnike i zakon koji je regulira a koji predstavlja atak na naša stečena prava.

Prošli su mjeseci, u međuvremenu okončan jedan natječaj za suce na nivou države na kojem su, uglavnom i kako to obično biva, uspjeli oni sa debelim vezama, pokrenut je postupak ocjene ustavnosti i zakonitosti zakona o državnoj školi - i to je to.

Da spomenem još i to da se za testiranje za suca trebalo ići u Zagreb, boraviti tamo tri dana, trošiti novac na smještaj i hranu - a sve to, zbog čega?

Kako stvari stoje sudski savjetnici su trenutno jedna masa šutljivih ljudi, i dalje mirno rintaju sudački posao za 50% manju plaću, daljnje napredovanje im je onemogućeno (posebno nama iz Dalmacije jer koliko raspolažem informacijama samo jedan kandidat je uspio proći u Državnu školu, vjerojatno jer centrala u Zg-u smatra da je toliko sudaca sa juga sasvim dovoljno), zahtjev za ocjenu ustavnosti i zakonitosti i dalje tavori na ustavnom sudu, a u međuvremenu neki novi klinci, bez iti dana staža, pohađaju školu za dužnosnike i pripremaju se postati suci.Perspektiva nas ostalih koji predstavljamo šutljivu većinu jeste da ćemo za koju godinu izrađivati presude za jednog novopečenog suca koji ima otprilike deset godina života manje od nas i isto toliko manje godina staža.

 

Savjetnici, zašto šutite?

 

Draga kolegice, onaj kome je stalo da postane sudac kandidirat će se za Školu. Unatoč tome što ta ista osoba smatra da je Zakon neustavan.

 

Iz Dalmacije nije samo jedan kadidat, krivo si obaviještena. Na stranicama Pravosudne akademije imaš popis svh polaznika Škole sa naznakom sudova u kojima su zaposleni, pa si malo to pogledaj.

 

Kolegice, ne postoje u Školi "neki novi klinci bez i dana staža" jer kao što znaš, to su sve ljudi s položenim pravosudnim ispitom a da bi se isti mogao polagati potrebno je najmanje 1,5 godina radnog iskustva. Čak ni kroz sarkazam tvoja misao nije smiješna. Ni ironična.

 

A to što je netko mlađi od nekog drugog, ne znači da taj drugi, samo zato što ima više godina staža ili radnog iskustva, bolje zna posao.

 

I na kraju moje pitanje: Kolegice, a zašto se ne prijaviš na natječaj za Školu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podrške kolegici. Previše ljudi u ovoj zemlji jednostavno šuti.

Inače, mnije izravno vezano uz Vašu temu, ali djelomično odražava stanje glede rada i zapošljavanja u okviru Min. pravosuđa;

 

Ja sam se prijavila na natječaj za sudske vježbenike, na testiranju, po cjelokupnom završetkum, bila sam rangirana na 22. mjesto, još uvijek mi nisu dostavljena rješenja za sva mjesta na koja sam se aplicirala, iako ljdi već par mejseci rade i natječaj se de facto smatra završenim.

Tehnički, što ja mogu napaviti? Zivkati uokolo po min.pr. i moliti da mi pošalju sva rješenja??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naravno da se šuti. tko ne šuti, bye, bye. zato se ništa niti ne mijenja. logično.

 

nego, gledam što se pisalo pod ovom temom...presmiješno mi je kada netko u istoj rečenici spomene natječaj i sposobnost, bilo da je riječ o pravosuđu, bilo da je riječ o bilo kojem drugom području, a da ima veze s državom ili lokalnim vlastima. :D sposobnost, kvaliteta, vještine, iskustvo i ino doista nisu uvijek mjerilo (češće nisu, nego jesu) za dobiti bilo što u tim segmentima. to zna već i ptica na grani pa mi je prosto nevjerojatno da ima još netko tko vjeruje da ako si sposoban i javiš se na natječaj da je to to. ono...earth is calling!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolega Floki sramota je od ljudi koji imaju deset i više godina staža i tisuće napisanih presuda i rješenja u svojoj praksi zahtijevati da upišu školu za pravosudne dužnosnike. Ja imam 38 godina života i smatram da je teška sprdnja stavljati mene, ili moje kolege koji imaju 40 i više godina, u školsku klupu zajedno sa ljudima od 26 godina života i 0 godina savjetničkog iskustva.

 

Dakle, onaj tko je pisao ovaj zakon trebao je iz tog režima izdvojiti postojeće sudske savjetnike.

 

Drugo, iz županije u kojoj ja živim niti jedan od kandidata koji je pristupio upisu nije zadovoljio na prijemnom za tu famoznu školu. Teško mi je povjerovati da su svi odreda neznalice obzirom da se radi o ljudima sa izvanrednim fakultetskim uspjehom i zavidnim radnim stažem. Stoga, kad prčitam ovakav nadobudan post poput tvoga, u kojem mi se ležerno poručuje da upišem školu u koju je teže upasti nego u NASS-in svemirski program, ne mogu to drugačije shvatiti nego kao totalni nedostatak razumjevanja ovog problema.

 

Treće , imam potpuno pravo biti ironična i sarkastična, budući da se na isti način i Država za koju radim ponijela prema meni i 500 mojih drugih kolega koji rade na ostalim sudovima.To što u strukturi stanovništva prevladavaju ovce, ne znači da svi moramo blejati, zar ne?

 

I na kraju odgovor na tvoje pitanje - u školu se nisam prijavila zato jer nitko od nadležnih do sad nije objavio plan sudačkih mjesta za ovu generaciju upisanih. Obzirom da imam svoju obitelj i rješeno stambeno pitanje u gradu u kojem živim ne pada mi na pamet da se seljakam sa svojim suprugom i djecom ko raniji oficiri JNA i odem sa juga države raditi u, recimo, sud u Vukovaru. Tko voli, nek izvoli.

Naći će se već neki mladi ptić bez obaveza sa svježom fakultetskom diplomom na kojoj se još nije ohladila tinta da pristane na takve sramotne uvjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolegice,

 

je li pravedno što sam ja morao polagati pravosudni po novom a počeo sam stjecati uvjete po starom zakonu? Je li pravedno da sam ja morao pisati presude koje su eliminirajuće, dok se prije presude nisu ni gledale? Je li pravedno što se pišu kaznene presude iz nadležnosti županijskog suda, a takvu presudu nije nikad napisao dugogodišnji sudac općinskog suda? Je li pravedno da se za prolaz pravosudnog traži da položiš svih 11 predmeta? Prije ih je bilo 10 i dva se moglo pasti i drugi put ponavljati. Nije. Ništa od tog nije pravedno. Nijedan zakon koji krši stečena prava.

Je li pravedno što od 60 polaznika škole, 6 polaznika ima rješenja o rasporedu na 2 godine a 54ero ljudi ima rješenja na neodređeno? Je li pravedno to što onaj tko je položio po novom ima svoje bodove zacementirane i možda se ni ne može kandidirati za Školu, dok onaj tko je polagao po starom konceptu pravosudni, svake godine može pristupiti testiranju za Školu i ima priliku osvojiti iznova velik broj bodova? Je li to pravedno? Puno toga kolegice u životu nije pravedno. O nepravdi sustava mogu pričati na svom primjeru. Ali ne dopuštam da netko obezvrijedi svu muku i trud koji sam uložio i na kraju, zahvaljujući samo tome, upisao Školu, tvrdeći da su Školu, kako to obično i biva, uglavnom upisali ljudi sa debelom vezom. Nažalost, stanje nije savršeno, možemo se prilagoditi tim uvjetima ili jednostavno ignorirati natječaje. Tako to funkcionira u našoj Hrvatskoj - po principu uzmi ili ostavi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega, ja ne pričam o pravdi jer svatko normalan tko radi u sudu zna da pravo i pravda nisu isto.

Kažeš da si upisao Školu - to donekle objašnjava tvoj stav prema mome mišljenju. Svaka čast tvom trudu da prođeš na prijemnom, to nitko ne omalovažava, ali isto tako ni ja ne želim dopustiti da itko omalovaži moje dosadašnje radno iskustvo koje se sastoji od stotina ispisanih presuda, rješenja i održanih ročišta.Također, ne želim da itko omalovažava moj pravosudni ispit samo zato jer se u vrijeme kad sam ga polagala nisu davale ocjene kao danas. A upravo to je smisao svih ovih "reformi" - da se omalovaži cijela jedna skupina ljudi i njihovo iskustvo i znanje koje su stekli dugogodišnjim radom.

 

Gospoda iz ministarstva kažu da je škola za dužnosnike ustrojena prema "francuskom modelu". Hellouuuu! Pa u Francuskoj se za suca ne odabiru ljudi koji su završili pravni faks i položili pravosudni, tako da ta škola tamo i ima smisla jer služi izobrazbi ljudi koji do tad nisu stekli ikakvo pravno iskustvo.

 

Svaka normalna zemlja cijeni radno iskustvo, to je glavni uvjet za zapošljavanje i napredovanje svuda osim kod nas. Da nije žalosno bilo bi smiješno.I zbog tog razloga - jer nikoga od tih velikih "reformatora" ne zanima koliko staža i odrađenih ročišta iza sebe imaju postojeći sudski savjetnici - pokrenula sam ovaj topic. Žao mi je što se do sad nije javio niti jedan od sudskih savjetnika sa dugogodišnjim stažom. Vjerojatno su ljudi "štufi" svega ovoga, pa im se više ne da o tome niti pisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolegice, ja ni u jednom svom postu nisam rekao da je u redu to što se postojeće savjetnike nije izdvojilo iz novih reformi. Po meni bi trebao postojati dvojni sustav izbora - po starom, kako je bilo do sada, za sve koji su do uvođenja novog Zakona imali uvjete za suca, i temeljem Škole - za one koji nisu imali uvjete za suca do stupanja na snagu novog Zakona.

Nisam ja na strani kontra tvoje, naprotiv. Samo kažem da se suatav nikad neće prilagoditi nama već se mi moramo prilagoditi sustavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega Epikur nije mi jasno gdje ste vi to vidjeli svađu?

 

I vaše je mišljenje poprilično površno jer se ova tema itekako tiče i svih nezaposlenih pravnika. Jer, u državi radi 500 sudskih savjetnika - mnogi od njih su ovim "reformama" onemogućeni biti suci što logično dovodi do toga da se njihova savjetnička radna mjesta neće upražnjavati a prema tome ni zapošljavati novi ljudi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija