Jump to content

Jednostavno pitanje za pravnike


kuks9998

Preporučene objave

U slučaju nezakonite provedbe ovrhe, koga tužiti, banku ili Finu? Mogu li tužiti oboje?

 

Ako je zakonom određeno da se ovrha ne smije vršiti na više od 1/3 mjesečnih primanja, a banka ima uvid u mjesečna primanja svojih klijenata, ne krši li u tom slučaju banka zakon?

 

Ako da, mogu li i njih tužiti? Ako da, za što?

Mogu li tužiti i voditelja poslovnice ako odbije postupati u skladu sa zakonom?

 

Jasno mi je da puno odvjetnika i sudaca radi u interesu države koja svoja dugovanja prebija preko leđa građana, ali zar su zakoni samo za one bez načina da ih zaobiđu? (rulju)

 

Ako dugujem 200 kn, ne dugujem 5000 jel tako?

 

Valjda će netko znati, odnosno htjeti odgovoriti na ovo pitanje.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kuks9998 je napisao:

U slučaju nezakonite provedbe ovrhe, koga tužiti, banku ili Finu? Mogu li tužiti oboje?

 

Ako je zakonom određeno da se ovrha ne smije vršiti na više od 1/3 mjesečnih primanja, a banka ima uvid u mjesečna primanja svojih klijenata, ne krši li u tom slučaju banka zakon?

 

Ako da, mogu li i njih tužiti? Ako da, za što?

Mogu li tužiti i voditelja poslovnice ako odbije postupati u skladu sa zakonom?

 

Jasno mi je da puno odvjetnika i sudaca radi u interesu države koja svoja dugovanja prebija preko leđa građana, ali zar su zakoni samo za one bez načina da ih zaobiđu? (rulju)

 

Ako dugujem 200 kn, ne dugujem 5000 jel tako?

 

Valjda će netko znati, odnosno htjeti odgovoriti na ovo pitanje.

 

Hvala.

 

Pogriješili ste u dijelu u kojem govorite koliki dio plaće se po Oz može vršiti, naime, zakonom se određuje dio plaće koji je izuzet od ovrhe, a cjelokupan ostatak primanja je ovršiv, ovisno o vrsti primanja koja Vam sjedaju na račun naravno te o tražbini zbog koje se ovrha u prvom redu i odredila.

 

Tehnički, i banka i fina su isključivo posrednici u provedbi ovrhe, a osporavanje samog duga odnosno tražbine zbog koje se ovrha provodi trebali ste odnosno trbate rješavati u samom ovršnom postupku. Ukoliko da je do greške došlo u samom postupku provedbe ovrhe po računu kod banke,što bi ujedno impliciralo da sama tražbina odnosno njezin iznos nije sporan, trebate tražiti izvadak iz očevidnika kod fine kako biste vijeli o čemu je točno riječ te što su Vam točno zaračunali. Uzmite u obzir da ovrhesvakom novom radnjom "poskupljuju" odnosno da se na samu osnovu duga ovrhovoditelja, ovdje uključujući kamate, dodaje trošak provedbe, koji zaračunava i fina kao naknadu za provedbu, a koja se u konačnici prevaljuje na ovršenika kao konačnog platca - dužnika.

 

Dakle, prvo trebate vidjeti o čemu je točno riječ, te eventualno, prema napisanom, kad odredite gdje je točno problem, mogli biste, ukoliko smatrate da je do greške došlo u postupanju fine ili banke, podnijeti odgovarajući pisani prigovor.

Ukoliko smatrate da je sporan sam dug odnosno tražbina, isto trebate rješavati preko drugih institucija sa ovrhovoditeljem, s tim da imate pravo tražiti povrat cjelokupnog iznosa koji se ovršuje, kao i naknadu štete, ali to je već druga priča.

 

 

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2/3 prosječnih mjesečnih neto primanja je izuzeto od ovrhe.

Oko 5300 kn je prosjek.

 

Prigovor podnijeti, kome?

Koji je rok za rješavanje tog prigovora?

 

Da li banka mora poštovati Zakon o ovrsi jer je upravo ona ta koja preknjižuje sredstva na račun ovrhovoditelja? Da li banka smije preknjižiti i onih 2/3 prosječnih mjesečnih neto primanja na račun ovrhovoditelja?

 

Da skroz pojednostavim.

 

I. Plaća je 5000, dug je 200, a proknjiži se 2000 na račun ovrhovoditelja. Imam li temelja za tužbu banke?

 

II. Plaća je 5000, dug je 200, blokiraju se kompletna primanja na 2 mjeseca. Koga tužiti, po kojoj osnovi, smijem li zaračunati zatezne kamate računa koje nisam mogao platiti u tom periodu, a po stopi koja se određuje za svako polugodište uvećanjem eskontne stope itd.

 

III. Plaća je 5000, dug je (sa svim kamatama i ostalim troškovima) 5000. Banka po nalogu Fine blokira račun i preknjiži svih 5000 na račun ovrhovoditelja, samim time opet svjesno zanemarujući zakon koji štiti 2/3. U Fini se zaštićeni račun ne može otvoriti dok račun nije u blokadi, što znači da je tada već prekasno.

 

Na kraju protiv koga mogu podnijeti kaznenu prijavu i također po kojoj osnovi?

 

severus je napisao:

isto trebate rješavati preko drugih institucija

 

LP

 

Kojih?

 

 

Da li je ilegalno zadržavanje sredstava kazneno djelo? Odnosi se na II. Znači ako su meni sredstva za život neophodna, a banka ih zadrži, svjesno kršeći zakon, imam li temelja za tužbu, odnosno kaznenu prijavu (ako je potrebna)?

 

I konačno. Tko se brine da se rješenje o ovrsi provodi u skladu sa zakonom, odnosno da se ne diraju sredstva izuzeta od ovrhe?

 

Što se tiče tehničkog dijela, slažem se. Međutim, policija prilikom uhićenja također radi po nalogu suda, ali ako ti usput izbiju dva tri zuba, bez razloga, teško možemo relativizirati njihovu krivnju. Ne kažem da je ova analogija idealna, ali najbolje opisuje stanje u provedbi pravomoćnog rješenja o ovrsi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Nisam pravnik, ali kao dužnik imam iskustva. Postavljam pitanja vezano za blokade od strane banke, obustava od plaće i blokade od Fine. Na kraju mi iz Fine odgovori osoba koja zaprima reklamacije i upite da: 2/3 prosječnih primanja vam može ostati od plaće ako vam je Fina sjela na račun.

Za sve ono ranije što su vam opteretili plaću ili vam još prije 2011. blokirali račun_mogu vam uzeti sva primanja osim onih porodiljnih, alimentacija isl.

Neka me netko ispravi ako griješim. Čekam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija