Jump to content

Otkaz radniku koji je otvorio bolovanje


dubi74

Preporučene objave

Dakle...Radnik na mjestu vozača teretnog motornog vozila dobio je upozorenje pred otkaz zbog krađe goriva i poslan je na godišnji kojeg je imao još 6 dana po zakonu. Za vrijeme godišnjeg otišao je kod doktora i otvorio bolovanje te to nije javio meni kao poslodavcu već je to držao u džepu kao svojevrsni adut iz rukava. Na tom vozilu zaposlen je privremeno drugi vozač dok je ovaj bio na godišnjem. Kako je tada nedvojbeno utvrđena manja potrošnja istog vozila za 40% a što se slaže sa kompjuterski izmjerenom potrošnjom u ovlaštenom servisu, prvom radniku je trebao biti uručen sporazumni ili izvanredni otkaz prvi dan nakon godišnjeg odmora. Došao je kod mene u ured i bahato pita što će biti s njim, ja sam mu predložio ove dvije vrste otkaza. Nakon toga on mi kaže "E, onda sam ja na bolovanju od 15.09" i preda mi potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad (evo prije 2 sata), naravno smijući mi se u facu i kaže doviđenja.

Koje su moje opcije? Mogu li mu ikako dati izvanredni otkaz?

Hvala lijepo svima na odgovoru i pomoći jer sam totalno rastrešen pošto je lopovska banda izgleda jako zaštićena u ovoj državi :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nitko ništa? :place: kome da se ja sad žalim? radnici zaštićeni bolje od medvjeda, a poslodavci? po nama samo udri sa svih strana i onda se ljudi čude što sve propada :place: tako mi i treba kad vjerujem lopovu i igram fer, izgleda da stvarno treba biti đubre svugdje i uvijek do kraja :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste odlučni u namjeri da tom radniku otkažete ugovor, a obzirom na odredbe Zakona o radu, svakako bi najbolje bilo angažirati odvjetnika.

Ukoliko napravite neku proceduralnu pogrešku i radnik Vas tuži, velika je vjerojatnost da će uspjeti u parnici protiv Vas pa ćete ga morati vratiti na posao.... (i naravno platiti sve zaostatke)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mokronoge je napisao:

Ako ste odlučni u namjeri da tom radniku otkažete ugovor, a obzirom na odredbe Zakona o radu, svakako bi najbolje bilo angažirati odvjetnika.

Ukoliko napravite neku proceduralnu pogrešku i radnik Vas tuži, velika je vjerojatnost da će uspjeti u parnici protiv Vas pa ćete ga morati vratiti na posao.... (i naravno platiti sve zaostatke)

 

...predivno znači nakon višegodišnjeg maltretiranja i krađe još mu ne možeš dati ni otkaz i moraš živjeti u strahu,predivno...najbolje da sve zatvorim i ja potražim posao kod neke budale kao što sam ja :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

burn je napisao:

Nema potrebe za fatalizmom.

 

Nažalost, ima potrebe.

Ne za fatalizmom, ali za promjenama Zakona o radu, i načina rada državnih i javnih službi.

 

Poslodavcima , naročito manjim, je pun kufer ovakvih situacija, i prevelike zažtite (ne)radnika.

U velikom broju slučajeva, ovakve situacije su malim poduzetnicima bile kap koja prelije čašu. Pa lijepo ili zatvore posao, ili otpuste sve (ne)radnike i lijepo rade sami.

Neka netko provede anketu među malim poslodavcima koji su im najveći problemi, ovaj problem će uvijek biti među prva tri.

 

A političari samo pričaju o pravima radnika. I o zapošljavanju. E, pa poslodavci će puno više zapošljavati, ako će se neradnike (i lopove) moći otpustiti po kratkom postupku, i bez suvišnog objašnjavanja.

Dobrog radnika baš nitko ne želi otpustiti. Dobar radnik sam ode drugome, ako ga dobro ne plaćaš!

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dubi74 je napisao:

 

...predivno znači nakon višegodišnjeg maltretiranja i krađe još mu ne možeš dati ni otkaz i moraš živjeti u strahu,predivno...najbolje da sve zatvorim i ja potražim posao kod neke budale kao što sam ja :palacdolje:

 

Potpuno vas razumijem i podržavam.

Nažalost, istina je da jako morate paziti na zakonsku proceduru, jer sudovi uglavnom uopće ne gledaju tko je u pravu, nego samo kako da 'zaštite' (ne)radnika.

Nemojte gubiti živce. I ja sam u jednom trenutku prije par godina odlučio da mi je dosta, i organizirao da uglavnom sam radim.

 

Nažalost, poslodavci, naročito mali, uz sve druge probleme sa traženjem i organiziranjem posla, naplatom, jednostavno nemaju vremena pozabaviti se sa ovakvim problemima.

Nađite vremena!

Udarite ga tamo gdje misli da je siguran, gdje će ga najviše zaboljeti. Ne čekajte napad i optužbe, pa da se onda samo branite.

 

1.Požaljite dopis HZZO-u . Objasnite situaciju - da je djelatnik trebao dobiti otkaz zbog krađe, i da sumnjate da je zbog izbjegavanja otkaza otišao na bolovanje. Imate svjedoke koji će potvrditi da nije baš izgledao bolestan, zar ne? Neka oni malo kontroliraju, i stisnu njegovog liječnika.

 

2.Krao je gorivo? Veće količine goriva nije mogao sam potrošiti, vjerojatno je i prodavao - tako rade svi koji kradu. Krenite tim tragom, ja bi za 2-3 sata bezazlenog ćavrljanja sa susjedima i poznanicima lako doznao kome je prodavao, i po kojoj cijeni.

Ako imate dokaz o krađi, možete prijaviti krađu, i privatnom parnicom tražiti naknadu štete.

 

3. Je li prijetio pred svjedocima? Bilo što - da 'čuvate familiju i djecu' , ili da će vas lažno prijaviti za ovo i ono, ili čak i konkretnije prijetnje... ?

Ako da , i to se može prijaviti policiji.

 

Možda imate saznanja da je u nekim stvarima ,koje nemaju veze sa vama, ozbiljno kršio zakon. Mogli biste to prijaviti, ili to njemu 'staviti na stol' kao mogućnost u 'pregovorima'.

Ako je on đubre, zašto bi vi bili svetac?

 

Pazite da u ovom postupanju ne učinite neke protuzakonite radnje (koje on može dokazati).

 

 

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija