Jump to content

Ozljeda na radu


josavka

Preporučene objave

Ozljedio sam se na radu ,( imao sam problema prilikom hodanja , ništa nije puklo ). Dok sam ja obavio spec.preglede , to je nekako prošlo samo od sebe( mirovanjem ).

To sam prijavio kao ozljedu na radu : ispunio sam formular Ozljede na radu ...fotokopirao sam moj zdravstveni karton i to je sve poslano Komisiji HZZO .

Dok sam bio na bolovanju , doktorica mi je rekla da me ona mora vodit kao normalno bolovanje , dok mi Komisija ne odobri 100% bolovanje .

Ja sam prekinio bolovanje , jer više nisam imao poteškoća u hodu ,i počeo sam raditi .

Od toga je prošlo tri mjeseca , ja još nemam rješenje Komisije HZZO za 100% bolovanje , tako da mi u firmi mogu isplatiti razliku bolovanja.

 

Jesu li to neke nove procedure , prilikom Ozljeda na radu , ili je moja Doktorica pogriješila , prilikom zaključivanja bolovanja.

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tajnim kanalima , dobio sam informaciju , da moj razlog bolovanja nije priznat: kao povreda na radu , iako sam komisiji dostavio cijeli fotokopirani zdravstveni karton . Tako da se iz njega moglo vidjet da se ne radi o prikrivenim problemima .

 

Nisu me iznenadili svojim ( partijskim )rješenjem , poznavajući njihovo razmišljanje i rad .

 

Govorim iz iskustva , kad sam se na jedno njihovo rješenje , žalio Ustavnom sudu prije 7-8 godina, na puno - puno ozbiljniji slučaj.

 

:palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš me živo interesira , šta će mi pisat u njihovu rješenju.

A definicija Ozljede na radu našao sam u Narodnim novinama , u kojem lijepo piše ( u mom slučaju je došlo zbog naprezanja i opterećenja tijela, prilikom radnog procesa ):

 

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_11_130_3399.html

 

NN 130/10

 

Članak 37.

 

Ozljedom na radu smatra se svaka:

 

1) ozljeda osiguranika izazvana neposrednim i kratkotrajnim mehaničkim, fizikalnim ili kemijskim djelovanjem, te ozljeda uzrokovana naglim promjenama položaja tijela, iznenadnim opterećenjem tijela ili drugim promjenama fiziološkog stanja organizma, ako je takva ozljeda uzročno vezana uz obavljanje poslova na kojima radi, odnosno djelatnosti na osnovi koje ozlijeđena osoba ima svojstvo osiguranika prema ovome Zakonu,

 

2) bolest osiguranika koja je nastala izravno i isključivo kao posljedica nekog nesretnog slučaja ili više sile za vrijeme rada, odnosno za vrijeme obavljanja djelatnosti ili u svezi s obavljanjem te djelatnosti na osnovi koje oboljela osoba ima svojstvo osiguranika prema ovome Zakonu,

 

3) ozljeda nanesena na način predviđen u točki 1. ovoga članka koju osiguranik pretrpi na redovitom putu od stana do mjesta rada i obratno, te na putu poduzetom radi stupanja na posao koji mu je osiguran, odnosno na posao na osnovi kojega je osiguran,

 

itd. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napokon je stiglo rješenje , u kojem piše ! :kavica:

.....

Ozljeda dijagnoze šifre prema MKB-u S33 " Dislokacija, iščašenje i nategnuće zglobova ligamenata lumbalne kralježnice i zdjelice " ne priznaje se ozljedom na radu.

......

Sukladno odredbi članka 35.točka 4. i 5. Pravilnika o pravima uvjetima i načinu ostvarivanju prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti ( NN 1/11 ) propisano je da se ozljeda na radu neće priznati osiguranoj osobi , ako je do ozljede došlo zbog atake kronične bolesti te urođene ili stečene predispozicije zdravstvenog stanja , koje mogu imati za posljedicu bolest.

 

Znači da ova definicija ozljede na radu više : ne vrijedi ili vrijedi , ako mi netko može pojasniti.

 

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_11_130_3399.html

NN 130/10

 

Članak 37.

 

Ozljedom na radu smatra se svaka:

 

1) ozljeda osiguranika izazvana neposrednim i kratkotrajnim mehaničkim, fizikalnim ili kemijskim djelovanjem, te ozljeda uzrokovana naglim promjenama položaja tijela, iznenadnim opterećenjem tijela ili drugim promjenama fiziološkog stanja organizma, ako je takva ozljeda uzročno vezana uz obavljanje poslova na kojima radi, odnosno djelatnosti na osnovi koje ozlijeđena osoba ima svojstvo osiguranika prema ovome Zakonu,

.......

 

Kao što sam gore napisao , nisam nikad imao ovaj problem .

Šta im znači : stečena predispozicije zdravstvenog stanja

:misli:

Dali to znači da mi svi stariji radnici , imamo te njihove predispozicije , tj. jednostavno kad se ozljedimo na poslu , neće nam se priznati kao ozljeda na radu .

 

Ako mi netko može objasniti malo više , ovaj slučaj.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odredba članak 14.b Zakona o izmjenama i dopunama zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (NN br. 139/10) definira što se smatra ozljedom na radu.

 

Ozljedom na radu prema ovome Zakonu smatra se:

 

1. ozljeda izazvana neposrednim i kratkotrajnim mehaničkim, fizikalnim ili kemijskim djelovanjem te ozljeda prouzročena naglim promjenama položaja tijela, iznenadnim opterećenjem tijela ili drugim promjenama fiziološkog stanja organizma, ako je uzročno vezana uz obavljanje poslova, odnosno djelatnosti na osnovi koje je ozlijeđena osoba osigurana u obveznom zdravstvenom osiguranju,

 

2. bolest koja je nastala izravno i isključivo kao posljedica nesretnog slučaja ili više sile za vrijeme rada, odnosno obavljanja djelatnosti ili u vezi s obavljanjem te djelatnosti na osnovi koje je osigurana osoba osigurana u obveznom zdravstvenom osiguranju,

 

3. ozljeda nastala na način iz točke 1. ovoga članka koju osigurana osoba zadobije na redovitom putu od stana do mjesta rada i obratno te na putu poduzetom radi stupanja na posao koji joj je osiguran, odnosno na posao na osnovi kojeg je osigurana u obveznom zdravstvenom osiguranju,

 

4. ozljeda, odnosno bolest iz točke 1. i 2. ovoga članka koja nastane kod osigurane osobe i u okolnostima iz članka 13.a ovoga Zakona.

 

Odredbom članka 35. Pravilnika o pravima, uvjetima, i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti (NN. br. 1/11) definirano je što se ne smatra ozljedom na radu.

 

Ozljeda na radu neće se priznati osiguranoj osobi iz članka 34. ovog Pravilnika, ako je do ozljede, odnosno bolesti došlo zbog:

 

1. skrivljenog, nesavjesnog ili neodgovornog ponašanja na radnome mjestu, odnosno pri obavljanju djelatnosti kao i na redovitom putu od stana do mjesta rada i obrnuto (npr. tučnjava na radnom mjestu ili u vremenu dnevnog odmora, namjerno nanošenje povrede sebi ili drugome, upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola ili opojnih droga i sl.)

 

2. aktivnosti koje se ne mogu dovesti u kontekst radno pravne aktivnosti (npr. radni odmor koji nije korišten u propisano vrijeme, radni odmor koji nije korišten u cilju obnove psihofizičke i radne sposobnost nužno potrebne za nastanak radnog procesa, fizičke aktivnosti koje nisu u svezi s radnim odnosom i sl.)

 

3. namjernog nanošenja ozljede od strane druge osobe izazvanog osobnim odnosom s osiguranom osobom koje se ne može dovesti u kontekst radno-pravne aktivnosti

 

4. atake kronične bolesti

 

5. urođene ili stečene predispozicije zdravstvenog stanja koje mogu imati za posljedicu bolest.

 

 

 

Znači da Pravilnikom i točkom 4. i 5. mogu ne priznati sve ozljede na radu iz Zakona . :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači da je provedeno stručno medicinsko vještačenje u kojem je bilo utvrđeno da je tvoje zdravstveno stanje prije tog događaja bilo takvo da se isti ne smatra ozljedom na radu već se radi o tzv. stečenoj predispoziciji odnosno bolesti.

 

Ove zavrzlame oko toga što se uređuje čime nemoj shvaćati kako to već činiš jer se takva odluka ukoliko je to moguće može pobiti samo i jedino subvještačenjem i ničim drugim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja samo znam da sam krenio na posao zdrav , i da su mi se usljed fizičkog naprezanja u toku radnog procesa , pojavili određeni zdravstveni problemi , zbog kojih sam morao na kratkotrajno bolovanje . Za šifru S33 predviđeno je bolovanje 30 dana.

Ako mi možete objasniti pojam : "tzv. stečena predispozicija odnosno bolesti".

Primjera radi:

Znači da sam se poskliznio i pao prilikom ulaska u tramvaj , prilikom dolaska ili odlaska na posao ( Zakon priznaje do 30 min.), opet bi u rješenju pisalo da sam imao tu famoznu tzv. stečenu predispoziciju odnosno bolesti ( iako nikad nisam prije bolovao zbog istih problema ), i nebi mi bilo priznato ni to kao - Ozljeda na radu !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

rubens je napisao:

Znači da je provedeno stručno medicinsko vještačenje u kojem je bilo utvrđeno da je tvoje zdravstveno stanje prije tog događaja bilo takvo da se isti ne smatra ozljedom na radu već se radi o tzv. stečenoj predispoziciji odnosno bolesti.

 

Ove zavrzlame oko toga što se uređuje čime nemoj shvaćati kako to već činiš jer se takva odluka ukoliko je to moguće može pobiti samo i jedino subvještačenjem i ničim drugim.

Uputio sam žalbu , na Rješenje područnog HZZO . Proslijeđena je moja žalba Komisiji HZZO u Zagreb-u , i drago mi je da je netko pametan u Komisiji HZZO , priznao moju povredu kao Ozljedu na radu ! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

pomičući ogroman bračni krevet što mi je dio svakodnevnog posla zakočilo me nešto u križima i nisam se više mogla pomaknuti tj svaki pokret mi je bio jaaako bolan...zvala sam šefa,hitnu,drugi su me presvukli jer sama nisam mogla i odvezli na hitnu. na hitnoj inekcije,sutra i iduća četri dana isto inekcije..hitni posjet fizijatru i od ponediljka obavezna fizikalne terapija...mrvicu me manje boli na pokrete ali sad je tu stalna bol koja se proširila na neke djelove gdje je prije nije bilo...bolovanje do daljnjeg...

ja znam da sam se ozlijedila na poslu,a da li je to povreda na radu neznam..doktorica kaže da čekamo da socijalno odobri prvo obično bolovanje pa tek onda šaljemo te neke papire za ozlj na radu..a šef kaže da neviruje da će mi priznati to kao ozljedu na radu.????? a kava bi to onda ozljeda bila??? nevjerovatno!!

ima li itko kakav pametan odgovor.

zašto to nije ozljeda na radu kad se tamo i dogodilo i uzrokovano je poslom koji svakodnevno obavljam,tih dana čak previše i prebrzo jer je malo ljudi??

molim savjet

hvala

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...

Poštovani,

Da li mi možete odgovoriti,kada je u pitanju ozljeda na radu ( u rješenju piše prepad)

znači izvršeno je razbojništvo nad mojom suprugom uslijed čega je na bolovanju uz gore narečenu dijagnozu,koliko dugo joj je plaća na bolovanju 100%

Naime njezina liječnica joj je rekla da bez obzira što se radi o bolovanju uslijed ozlijede na radu naknada joj je nakon 18 mjeseci 50%

Da li je to istina , ako je ispada da si kažnjen zato što Ti je netko prijetnjom pištoljem uništio zdravlje i pored toga dobivaš pola plaće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle to je istina naime Zakonom je propisano da Osiguranik ima pravo na teret sredstava Zavoda, odnosno državnog proračuna ostvariti pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti Zakona u maksimalnom trajanju od 18 mjeseci po istoj dijagnozi bolesti, bez prekida, u visini utvrđenoj u skladu s ovim Zakonom i općim aktima Zavoda. Nakon isteka roka osiguranik ostvaruje pravo na naknadu plaće u iznosu 50% zadnje isplaćene naknade plaće na ime te privremene nesposobnosti dok za privremenu nesposobnost postoji medicinska indikacija.

 

I vezano uz Vaš zadnji komentar, nemojte me tjerati da Vam velim što mislim o tim bolovanjima po toj dijagnozi u tom trajanju, osim u medicinski indiciranim iznimkama što je vjerujem i ovdje slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija