Jump to content

Primjenjuje li se koja odredba OGZ-a u RH?


htnet

Preporučene objave

Pozdrav kolege!

 

Zanima me primjenjuje li se koja odredba Općega građanskoga zakonika iz 1811. godine trenutno u RH?

 

Znam da su se do donošenja novoga ZOO primjenjivale odredbe o darovanju i posudbi.

 

Također bih molio nekoga tko ima OGZ da mi ga pošalje na mail: htnet@net.hr

 

Unaprijed sam zahvalan na odgovorima! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav kolega,

 

Mislim da se primjenjuje jednako kao i Justinijanov zakonik :-D

Vi pri ovom mislite na Code Napoleon, i to onaj izvorni?

šalu na stranu, propis koji spominjete je temelj današnjih propisa o građanskim odnosima u valjda cijeloj Europi, ali mislim da se više ne primjenjuje doslovno, budući da su u međuvremenu građanski, pa i obvezni odnosi malo evoluirali?

 

da objasnite zašto Vam konkretno treba, odnosno postoji li stvarno neki predmet koji je u tijeku, a u kojem ne dolazi u obzir nikakva druga odredba nekog drugog propisa?

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo jedan dobar link o OGZ-u koji sam našao: http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=9497

 

Znači, po ovome se OGZ više ne primjenjuje na nove odnose, već samo one (npr. darovanje i posudba) koji su nastali prije novoga ZOO-a.

 

Zanimljivo je da ius info.hr navodi OGZ kao jedan od propisa koji se primjenjuju u RH, vjerojatno u kotekstu gore navedenoga.

 

Inače, imao sam s kolegom jednu raspravu koje odredbe OGZ-a se još uvijek primjenjuju u RH, kaže on meni neke odredbe o pčelama itd. :smijeh: , uglavnom dobro smo se zezali, ne treba mi za konkretan slučaj (osim ako se ne odlučim baviti pčelarstvom :smijeh: ), nego čisto želim pokrenuti raspravu da li netko konkretno zna koja bi se pravna pravila OGZ-a primjenjivala na nove građanskopravne odnose u RH.

 

Dakle, zamolba stoji :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija