Jump to content

dosmrtno ili doživotno uzdržavanje


kvaka22

Preporučene objave

Poštovani svi,

dogovila sam s roditeljima da mi ostave stan, u kojem trenutno ne borave niti će boraviti do kraja života.

 

Imam sestru, koja živi izvan RH i ne nemjerava se vraćati u zemlju.

O roditeljima se brinem i brinut ću se samo i isključivo ja, stoga je i donesena odluka da stan dobivam samo ja, a ne sestra i ja u istom omjeru (50%-50%.

 

1.Da li da s roditeljima potpišem Ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju?

2.Da li moram platiti porez (meni bi ovo bila 1. nekretnina)

3.da li odmah mogu prepisati stan na sebe?

4.da li u tom slučaju odmah postajem vlasnik stana ?

5.da li sam dužna od dana sklapanja Ugovora ja preuzeti plaćanje režija za navedeni stan?

 

 

Najvažnije: da li je moguće da nakon potpisivanja Ugovora, odmah postanem vlasnik stana i ne platim porez? :-D

 

 

Puno hvala na odgovorima

S poštovanjem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju isključuje nasljeđivanje a time i nužni dio koji bi sestra mogla tražiti.

 

neplaća se porez na ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju ,roditelji -dijete.

doživotno uzdržavanje -imovina se prepisuje nakon smreti uzdržavanih osoba .

dosmrtno uzdržavanje -imovina iz ugovora se prepisuje na davatelje uzdržavanje odmah po potpisu ugovora.

od dana upisa vlasništva teće obveza plaćanja troškova za stan .

 

darovni ugovor takođe nema poreza ali postoji mogućnost potraživanja nužnog djela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kvaka22 je napisao:

Poštovani svi,

dogovila sam s roditeljima da mi ostave stan, u kojem trenutno ne borave niti će boraviti do kraja života.

 

Imam sestru, koja živi izvan RH i ne nemjerava se vraćati u zemlju.

O roditeljima se brinem i brinut ću se samo i isključivo ja, stoga je i donesena odluka da stan dobivam samo ja, a ne sestra i ja u istom omjeru (50%-50%.

 

1.Da li da s roditeljima potpišem Ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju?

2.Da li moram platiti porez (meni bi ovo bila 1. nekretnina)

3.da li odmah mogu prepisati stan na sebe?

4.da li u tom slučaju odmah postajem vlasnik stana ?

5.da li sam dužna od dana sklapanja Ugovora ja preuzeti plaćanje režija za navedeni stan?

 

 

Najvažnije: da li je moguće da nakon potpisivanja Ugovora, odmah postanem vlasnik stana i ne platim porez? :-D

 

 

Puno hvala na odgovorima

S poštovanjem

 

Poštovana! Bovu Vam je odgovorio u potpunosti na sva pitanja.

Osobno bi dodao:

Ako je ikako moguće sastavite ugovor o DOSMRTNOM uzdržavanju ( moj prijedlog )da pedantno napravite ugovor.... znači, pokretna ( strojevi polj.namještaj, vezovi, slike itd itd. i nepokretna imovina ( stan, kuća... koje se nalaze na čestici.... veličine... ušteđevina, mirovine, punomoći oko istih, štedne knjižice, tekući i žiro računi, a možda se pronađe i naknadno pronađena imovina, grobno mjesto, ukop, spomenik ( ako zahtjevaju) i pogreb po mjesnom običaju, zdrastvena njega i skrb..po potrebi i bolničko liječenje...( da imaju zasebnu prostoriju ako idu kod Vas, toplo,struja voda,itd... itd.

 

Jako je bitno da se prilikom sklopljenog ugovora navede da se npr."Janković Janko" odriče svog dijela u Vašu korist.

 

Ako su roditelji pokretni odite kod JB sa ugovorom....prethodno dajte roditeljima da ga pročitaju kako ne bi imali prepucavanja kod JB.

Obavezno prisutnost sestre.... braće u nasljednom redu.

 

Ako su roditelji nepokretni. Doći će JB sa sastavljenim ugovorm uz prisutnost 2 svjedoka koji nisu u rodbini do 4 koljena, sestra, braća i to je to.

 

Sva papirologija je gotova za oko 10 dana ( znači prilikom sklopljenog ugovora o DOSMRTNOM uzdržavanju postajete vlasnik sudskim rješenjem gruntovno i katastarski na navedenim nekretninama i pokretninama )

Vodite računa i osobno provjerite u gruntovnici da nema kakovog tereta na pojedinim nekretninama ( hipoteka i sl. i da li gruntovno br. čestica odgovara stvarnom stanju i u katastru.. ( da nema više vlasnika )

 

Nemojte zamjerit...bio malo opširan, ali sam osobno iskusio postavljenu temu... i do sada je JB bio kod mene 6 puta.

Sada je def. sve rješeneo...ali oko 1000 eura otišlo.

 

Samo sklapanje ugovora oko DOSMRTNOG uzdržavanja me je stajalo 2.500 kn ( roditelji nepokretni) i JB svaka čast. Kako je napisano tako je i riješeno u roku 10 dana.

To je to :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani bovu hvala na odgovoru....vaš odgovor mi uvelike olakšava daljnje postupke...

 

No, kako kaže Draganec, ne znam za prisutnost sestre, zapravo to je neizvedivo da ona bude prisutna, izan rh je već 15 god i ne namjrava se vraćati u zemlju

 

1. da li je moguće da ugovor o dosmrtnom uzdržavanju potpišenmo roditelji i ja bez prisutnosti sestre

2. da li swestra mora znati za taj Ugovor

3. da li postoji na legalisu špranca za ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, koju mi možemo modificirati

4. da li trebam u ugovor moram upisati svo vlasništvo roditelja, naime oni imaju još nekretnina, ali mi žele dati stan, a ne ostalo s čime raspolažu

5. po svemu zaključujem da je puno bolje ( za mane) ići na varijantu ugovora o dosmrtnom uzdržavnju...no to me vodi do pitanja- pa zašto onda uopće postoji ugovor o doživotnom, kad je ovaj jednostavniji

6. ne znam što još da pitam...recite ako sam nešto zaboravila

 

 

 

Veliko hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Draganec na tako opširnom odgovoru

No zanima me samo 1 jednostavna stvar?

 

A zašto se javni bilježnik treba složiti s onim što smo dogovorili moji roditelji i ja?

 

Radi čega on samo ne potvrdi ono što mi želimo.

 

Pa ipak se radi o nama, našoj nekretnini i našem dogovoru - a on to samo poštambilja i uzme novce za to.

?!

 

ne znam zašto je vas vraćao čak 6x da prepravite ugovor?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-ugovor potpisuju primatelji uzdržavanja i davatelj uzdržavanja (sestra ili neko treči nije bitan)

-sestra nemora znati za ugovor ali bilo bi bolje da se slaže sa sklapanjem ugovora i to pismeno potvrdi radi mogućeg osporavanja ugovora (poslije smrti roditelja )

-u ugovor treba navesti svu imovinu koju primatelji uzdržavanja daju pružatelju uzdržavanja kao naknadu za brigu i skrb.

ugovorom se stiču obveze .

 

ali puno korisnije bi bio darovni ugovor

roditelji daruju određenu imovinu jednom dijetetu

a daruju i drugo dijete.

kad roditelji daruju dijecu nema poreza na promet nekretninama (na primljeni dar).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani bovu, koliko sam se uspjela raspitati...darovni ugovor sestra može osporavati...a to ne želim

 

rekli ste da se na ugovor o dosmrtnom uzd. ne plaća porez, ali malo sam čačkala i pronašla ovo

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=9607

 

napisan je cijeli traktat- ali jedniostavno: porez trebam platiti

Ne znam kako da ga izbjegnem, stan je od mojih roditelja, dat će ga meni, a meni bi to bila 1. nekretnina

i sa svim tim činjenicama: moram platiti porez? neshvatljivo mi je to :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja nisam nikakav expert vec istrazujem istu stvar pa sam tako u Zakon o porezu na promet nekretnina pronasla slijedece:

 

III. POREZNI OBVEZNIK

Članak 8.

(1) Ako se nekretnina stječe na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ili ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, obveznik poreza na promet nekretnina je davatelj uzdržavanja.

 

VI. POREZNA OSLOBOĐENJA

Članak 11.

Porez na promet nekretnina ne plaćaju:

...

7. bračni drug, potomci i preci te posvojenici i posvojitelji koji u odnosu na primatelja uzdržavanja stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju,

...

 

VII. NASTANAK POREZNE OBVEZE

Članak 16.

(1) Ako se stječe nekretnina na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, porezna obveza nastaje u trenutku sklapanja tog ugovora.

 

Iz svega toga laicki zakljucujem da ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju mozemo dobiti nekretninu bez poreza nakon smrti.

 

A ugovorom o dosmrtnom uzdrzavanju mozemo dobiti nekretninu odmah ali uz placanje poreza.

 

Ne znam kako stoje stvari sa nuznim dijelom u oba slucaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o porezu na promet nekretnina

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine', br. 69/97, 153/02)

VI. POREZNA OSLOBOĐENJA

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

7. osobe koje stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju koje su nasljednici prvoga nasljednog reda u odnosu prema davatelju nekretnine (dijeca su nasljednici prvog reda)

 

3. Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade

Članak 13.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

 

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili

darovatelja,

 

dakle dijeca(stjecatelj nekretnine) ne plaćaju porez na promet nekretninama ako nekretninu dobiju(stekne) ugovorom o doživotnom uzdržavanju sa ruditeljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kvaka22 je napisao:

Hvala Draganec na tako opširnom odgovoru

No zanima me samo 1 jednostavna stvar?

 

A zašto se javni bilježnik treba složiti s onim što smo dogovorili moji roditelji i ja?

 

Radi čega on samo ne potvrdi ono što mi želimo.

 

Pa ipak se radi o nama, našoj nekretnini i našem dogovoru - a on to samo poštambilja i uzme novce za to.

?!

 

ne znam zašto je vas vraćao čak 6x da prepravite ugovor?!

 

Poštovana kvaka22!

 

Bilježnik je ovlaštena osoba koja provodi..... ne želim dalje........ akte koje su ovlaštene Zakonom.

Ne želim ulaziti u polemiku sa Vama.

Samo da naglasim: Bilježnik je prisustvoao potpisom iz slijedečih razloga:

1.Naknadno pronađena imovina 3 x

2.Nerješeno imovinsko pravni odnosi (baka,djed,tast)2x

3.pravomoćnost kćeri na tekućim raćunima,štednim knjižicama,žiro računima..... i to je to X najmanje 300-380 po dolasku i potpisu +

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kvaka22 je napisao:

Hvala Draganec na tako opširnom odgovoru

No zanima me samo 1 jednostavna stvar?

 

A zašto se javni bilježnik treba složiti s onim što smo dogovorili moji roditelji i ja?

 

Radi čega on samo ne potvrdi ono što mi želimo.

 

Pa ipak se radi o nama, našoj nekretnini i našem dogovoru - a on to samo poštambilja i uzme novce za to.

?!

 

ne znam zašto je vas vraćao čak 6x da prepravite ugovor?!

 

1. JB se ne mora složiti s onim što ste dogovorili.Može ga nadopuniti,izmjeniti u zakonskoj formi. JB je ovlašten i može ovjeriti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i sve realizirati ( papirologija...gruntovnica, katastar, sud i Vama gotovo rješenje u ruke o vlasništvu) ili Vi ovjerite ugovor kod JB i sami hodajte po kancelarijama ishođenjem vlasništva, ali će te opet platiti ovjeru,a u katastru, sudu i gruntovnici možda dodatne takse, biljege i sl.

2. Ako se radi o Vašem dogovoru i imate sigurnost dogovora, tom prilikom nemorate niti sklapati ugovor.

 

3. JB me nije vračao 6x na prepravljanje ugovora.

Prilikom sklapanja ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, propustili smo:

a) punomoći oko podizanja mirovina,knjižice štedne,žiro račune,ušteđevine.

b) naknadno pronađenu imovinu

c)d)e) zemljišta,odnosno čestice koje nisu bile na čisto gruntovnica - katastar.

 

Obzirom da su starci nepokretni,a za života nisu prepisali zemljišta koja su kupljena naknadno,dok su bili radno aktivni, jednostavno da bi realizirali i dotjerali konačno u pravo stanje vlasništva, JB je dolazio po potpise i suglasnosti djeda i bake, na naše traženje.

 

Sada je sve čisto 1/1

To je to. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se ugovor o dosmrtnom uzdržavanju sklapa između roditelja i dijece nemaporeza na promet nekretninama.

 

Zakon o porezu na promet nekretnina

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine', br. 69/97, 153/02)

 

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

Porez na promet nekretnina ne plaćaju:

 

 

7. osobe koje stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju koje su nasljednici prvoga nasljednog reda u odnosu prema davatelju nekretnine,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ipak smo odlučili da potpišemo Ugovor o doživotnom uzdržavanju, prijenos vlasništva nakon smrti primatelja uzdržavanja.

 

Molim info-otac će mi uz taj Ugovor potpisati i Punomoć, kojom me ovlašćuje da u njegovo ime mogu iznajmljivati stan i sve druge radnje u vezi toga.

 

E sad pitanje: da li će tu Punomoć JB odmah proslijediti Poreznoj, koja će saznati da se stan iznajmljuje- te ćemo zbog toga teretiti

 

naime, znam da je to slučaj s iznajmljivanjem poslovnog prostora.

 

kako da sročim Punomoć, a da u tome navedem radnje, npr. da sudjeljujem na sastanku suvlasnika stanara, kod uvođenja plina u stan.....a da iz toga izostavim da mogu iznajmljivati stan

 

Hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilježnik nikad ne prosljeđuje nikome ovjerenu punomoć (osim ako ga to ne zatraži sud)

Poreznoj upravi dostavlja ugovore o prodaji, zamjeni, darovanju nekretnina.

 

U punomoći za davanje u najam morate točno navesti na koju se nekretninu odnosi kao i koje radnje temeljem nje možete poduzeti.

- naći najmoprimce, zaključiti sa njima ugovor o najmu, (ovjeriti potpis na ugovoru, ako je potrebno), primiti iznos najamnine...

 

U punomoći za odlučivanje u svezi upravljanjem nekretninom

navedite podatke o nekretnini i ovlasti

- sudjelovati na sastancima suvlasnika, davati izjave i očitovanja volje, potpisivati sve potrebne dokumente u vezi upravljanja, održavanja nekretninom, donositi odluke vezane za izvanredne poslove....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija