Jump to content

Molim pravni savjet (ne isplacivanja placa)


Overseer

Preporučene objave

Pozdrav svima!

 

 

dakle,

Zaposlen sam u privatnoj firmi na neodredeno vrijeme, staž 4god. Uzoran radnik, niti dana bolovanja, nadprosjecni rezultati.

-Nekoliko placa mi nije isplaceno. Konkretno 10. 11. 12. mjesec.

-Nije mi isplacena terenska dnevnica.

-Mirovinsko mi godinama uplacuju tek simbolicno.

-Nisu mi isplaceni prekovremeni niti obracunati slobodni dani.

-Nije mi dan obračun plaće za 10. 11. i 12. mjesec, nikakve informacije od direktora.

 

Kao sto vidite, losa situacija. Nemam novaca za odvjetnika/pravnika iz ocitih razloga pa Vas molim za savjet, koji pametni potez da napravim?

 

 

LP

overseer

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bojim se da je promjena poslodavca jedini pravi odgovor na Vaše dvojbe.

Naime, za neke od tih problema inspekcija rada ima ovlasti -primjerice ako utvrdi da Vam nije uručen obračun plaće kaznit će Vašeg poslodavca jer je to jedan od prekršaja utvrđenih Zakonom o radu.

Za prekovremeni rad je važno pitanje možete li dokazati da ste radili prekovremeno - vodi li poslodavac evidenciju o radnom vremenu?

No kad je u pitanju neisplata plaće pa i ostalih naknada, od inspekcije nemojte ništa očekivati, oni nemaju ovlasti naložiti Vašem poslodavcu da Vam isplati plaću. Za to ćete morati tužiti poslodavca.

 

Povukli ste me za jezik formulacijom svog pitanja koje zapravo nije pravno. Najpametniji potez: dajte otkaz. Rad bez plaće nije rad, to je volontiranje. Ako radite, a niste plaćeni, onda ste svoju energiju angažirali na uzaludnom cilju. Jer to što ste napisali da poslodavac ni ne spominje plaću za 10-12 mjesec je jedan od ružnih simptoma. Situacija u kojoj postoje problemi s isplatom pa radnik ima informaciju i situacija u kojoj postoje problemi ali rukovodstvo šuti i pravi se da problema nema su jako različite. Ako ne trošite svojih 8 ili 10 sati (ako računamo i put pa i te prekovremene koje odrađujete) da radite za ništa, onda svoje vrijeme možete posvetiti tome da nađete/obavite drugi posao. Ako su vam rezultati iznadprosječni, vjerojatno je da ste izvrstan radnik. Takvi se traže u svaka vremena!

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija