Jump to content

Upis prava vlasništva stranaca


EeNnCcOo

Preporučene objave

Ovim putem bih zamolio za konkretan odgovor, odnosno potvrdu slijedeće informacije:

 

Da li je moguće izvršiti prenos prava vlasništva na nekretnini, odnosno izvršiti knjiženje u nadležnom ZK uredu, na osnovu Rješenja o naslijeđivanju, donesenog u Republici Hrvatskoj, kojim je za naslijednika proglašen državljanin Bosne i Hercegovine, a da se pri tome kao uslov ne traži saglasnost nadležnog Ministarstva Pravosuđa Republike Hrvatske?

 

Koliko mi je poznato, između naše dvije države postoji reciprocitet po pitanju naslijeđivanja, ali nisam siguran da li fizička osoba mora ispunjavati uvjet stalnog boravišta u Republici Hrvatskoj, odnosno uvjet obavljanja određene privredne djelatnosti.

 

Konsultovao sam i zakone Republike Hrvatske koji tretiraju ovu materiju, no nisam uspio naći odgovore koje tražim.

 

Kao nelogičnim mi zvuči činjenica, da je nemoguće provesti jedno Rješenje o naslijeđivanju, bez saglasnosti nadležnog Ministarstva Pravosuđa Republike Hrvatske, obzirom da se ne radi o kupovini nekretnina o kojima je ovdje riječ, već o prostom naslijeđivanju predmetne nekretnine.

 

Uostalom, čini mi se da bi državljanin Bosne i Hercegovine počinio nekoliko prijestupa, ukoliko bi na bilo kakav način ispunio uvjete stalnog boravišta u Republici Hrvatskoj ili obavljanja privredne djelatnosti, obzirom da bi za sve navedene uvjete bio potreban neki fiktivni pravni posao.

 

Konačno, i nakon pravomoćnog Rješenja o naslijeđivanju, postavljaju se dodatni uslovi za provođenje istog Rješenja u ZK uredu nadležnog suda.

 

Najljubaznije Vas molim da mi što je to prije moguće, odgovorite na ovaj moj upit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani!

 

Upis prava vlasništva za stranca na nekretninu je moguće pod istim uvjetima kao i za građane RH osim prava vlasništva na nekretninama koje su izuzete ( šume itd. ).

Za stanove i kuće nije potrebno tražiti dozvolu ministarstva i nema uvjeta reciprociteta .

 

Uzmite valjani ovjereni kod JB kupoprodajni ugovor i podnesite zahtjev zemljišnoknjižnom uredu suda mjesta gdje nekretnina leži .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko mi je poznato

državljani BiH mogu stjecati nekretnine u RH,

bilo pravnim poslom, bilo nasljeđivanjem.

Za provedbu u zk samo se traži da nasljednik ima OIB

koji nije teško izvaditi u poreznoj upravi gdje se nekretnina nalazi ili u poreznoj upravi u zagrebu.

Samo treba popuniti zahtjev koji ima na stanici www.oib.hr i priložiti kopiju putovnice.

Prebivalište ili boravište u RH nije uvjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

imam sličan slučaj i iz prve ruke da odgovorim,nećete uspjeti,jedino predajte prijedlog pa možete biti predbilježeni u zk.

Propisi su takvi da svi stranci mogu koji su iz zemlje članice EU,a BiH još uvijek ne može bez suglasnosti ministarstva a oni još nikome koliko ja znam nisu izdali suglasnost.

Pokušajte tražiti suglasnost možda ova nova vlada nešto omogući.

Sretno!

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija