Jump to content

ptsp, bolovanje i mirovina


idak

Preporučene objave

Poštovani,

 

interesira me da li me može tko upititi kamo i kako dalje. Zaposleni sam u MUP-u, hrvatski branitelj, bio sam u sastavu specijalne policije. Prošle godine u 3. mj otišao sam na bolovanje s dijagnozom M54 te sam u 9. mj 2011. operirao kralježnicu. Simptome PTSP-a imam već nekoliko godina ali nemam nikakvu dokumentaciju od prije osim što mi je doktorica opće prakse davala tablete za smirenje.Poslije operacije kralježnice fizički i psihički osječam se još gore. Za vrijeme posla nikad nisam odlazio na bolovanje. Posjedujem izvješće o izvršenom sistematskom pregledu djelatnika MUP-a od 2009. godine gdje su mi utvrdili dijagnozu ly lumbosac. - pod napomenom izbjegavati statička i dinamička teška opterećenja kralježnice, ali su me proglasili sposobnim za obavljanje poslova policijskog službenika. Poslije operacije psihičko stanje mi se pogoršalo te sam krenuo kod psihijatra i psihologa gdje mi je ovaj tjedan dana dijagnoza F43.1 i F32.2. Doktorica opće prakse me drži još uvijek na bolovanju pod šifrom M54 jer je liječenje u toku. Budući da mi se primanja nakon 18 mjeseci smanjuju za 50%, odnosno na 2.100,00 Kuna, interesira me da li mogu to kako izbjeći. Imam 38 godina i 19 godina neprekidnog radnog staža u Mup-u + beneficije. Prošle godine sam izvadio ratni put. Doktorica opće prakse nema pojma kamo me uputiti. Ima tko savjet kome se obratiti dalje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

idak je napisao:

Poštovani,

 

interesira me da li me može tko upititi kamo i kako dalje. Zaposleni sam u MUP-u, hrvatski branitelj, bio sam u sastavu specijalne policije. Prošle godine u 3. mj otišao sam na bolovanje s dijagnozom M54 te sam u 9. mj 2011. operirao kralježnicu. Simptome PTSP-a imam već nekoliko godina ali nemam nikakvu dokumentaciju od prije osim što mi je doktorica opće prakse davala tablete za smirenje.Poslije operacije kralježnice fizički i psihički osječam se još gore. Za vrijeme posla nikad nisam odlazio na bolovanje. Posjedujem izvješće o izvršenom sistematskom pregledu djelatnika MUP-a od 2009. godine gdje su mi utvrdili dijagnozu ly lumbosac. - pod napomenom izbjegavati statička i dinamička teška opterećenja kralježnice, ali su me proglasili sposobnim za obavljanje poslova policijskog službenika. Poslije operacije psihičko stanje mi se pogoršalo te sam krenuo kod psihijatra i psihologa gdje mi je ovaj tjedan dana dijagnoza F43.1 i F32.2. Doktorica opće prakse me drži još uvijek na bolovanju pod šifrom M54 jer je liječenje u toku. Budući da mi se primanja nakon 18 mjeseci smanjuju za 50%, odnosno na 2.100,00 Kuna, interesira me da li mogu to kako izbjeći. Imam 38 godina i 19 godina neprekidnog radnog staža u Mup-u + beneficije. Prošle godine sam izvadio ratni put. Doktorica opće prakse nema pojma kamo me uputiti. Ima tko savjet kome se obratiti dalje?

 

Prvo bi ponovno trebao otići na MUP-ovu zdravstvenu komisiju da te oni tamo procjene jesi li ili nisi više po njima sposoban za obavljanje poslova policijskog službenika ( po meni ne vjerujem da će te ostaviti raditi kao policajca sa šiframa F43.1 i F32.2).

 

Drugo, nakon toga tvoja doktorica bi te trebala uputiti na procjenu radne sposobnosti pred komisiju hzmo-a, koja bi komisija trebala utvrditi postoji li ili ne postoji kod tebe preostala radna sposobnost ! Odnosno da li si sposoban za danji rad ili će te poslati u mirovinu ili ćeš nastaviti dalje sa lječenjem.

 

Bez statusa HRVI-a ako te i pošalju u mirovinu nemoj očekivati da bi ti mirovina bila veća od sadašnjih 2100 kn koje primaš ako ne bi bila i manja, jer bi ti to bez statusa HRVI-a bila obična civilna invalidska mirovina. :palacdolje:

Ako si stekao prve uvjete za policijsku mirovinu bilo bi dobro da rađe odeš u nju nego u invalidsku koja bi po mom mišljenju ipak bila manja od ove policijske koja opet ne bi bila Bog zna šta ( računaj oko nekih 50 %-60% od dosadašnjih netto primanja plaće - policijska).

 

Znači, prvo ponovno na MUP-ovu zdravstvenu komisliju u Šarengradsku a nakon toga pred komisju u HZMO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Interesira me još da li netko zna na koji način mi može doktorica promjeniti šifru bolovanja iz M54 u F43.1. Da li je to moguće jer kako sam čitao pod tom šifrom bi imao pravo na 100% bolovanje? Fale mi još 4 godine radnog staža u Mupu da bi mogao u policijsku mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

 

Na bolovanju po osnovi DR, po kojoj se prima 100%stotni iznos plaće.Da li mi netko može objasnit kada i tko ide na 50% primanja,odnosno da li ima veze od kad si na bolovanju.

Negdje sam pročitao da pojedinici primaju 100% iznos jer su zahtjev predali prije (navodno) nove,nazovi uredbe bez obzira na duljinu bolovanja, dok u isto vrijeme pojedinci idu sa 100% na 50% jer su zahtjeve predali poslije te nazovi uredbe.Da li žalbe ili tužbe na vještačenje imaju veze sa smanjenjem na 50%?

 

Hvala i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BrumBrumm je napisao:

Poštovani,

 

Na bolovanju po osnovi DR, po kojoj se prima 100%stotni iznos plaće.Da li mi netko može objasnit kada i tko ide na 50% primanja,odnosno da li ima veze od kad si na bolovanju.

Negdje sam pročitao da pojedinici primaju 100% iznos jer su zahtjev predali prije (navodno) nove,nazovi uredbe bez obzira na duljinu bolovanja, dok u isto vrijeme pojedinci idu sa 100% na 50% jer su zahtjeve predali poslije te nazovi uredbe.Da li žalbe ili tužbe na vještačenje imaju veze sa smanjenjem na 50%?

 

Hvala i pozdrav.

 

Pozdrav kolega,

 

Nakon 18 mjeseci ideš na 50%.Samo ekstremni slučajevi,da ti ne nabrajam kao transplantacija organa i sl. ostaje na 100%. Nemoj se zamarat sa starom i novom uredbom. Ti si po novoj, kao što sam i ja, a otvorio sam bolovanje prije tebe.

 

Međutim nisam bio dugo na 50% (4 mj.) Svaka priča ima kraj pa tako i ova. Promijenio se ovlašteni doktor (''kontrolor'' Zavoda za zdravst. osiguranje) i skoro sva duža bolovanja zatvorio. Uložio sam žalbu koja ne odgađa izvršenje, (od žalbe nema ništa jer je sve postavljeno tako da su ti doktori-vještaci u zdravstvenom i mirovinskom sustavu po svojim ovlastima mali bogovi. Teoretski, kad bi se žalba i riješila pozitivno nakon nekih 2-3 mj. što to za mene znači ako u međuvremenu dobijem otkaz?). Morao sam se vratit na posao. Trenutno sam na godišnjem i kako je u tijeku preustroj MORH-a očekujem otkaz. A nakon toga pričekat oko 3 god na mirovinu (predmet na Upravnom sudu), možda molit od mirovinskog akontaciju,nemam pojma.

 

Tebi želim više sreće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav kolega,

 

Nakon 18 mjeseci ideš na 50%.Samo ekstremni slučajevi,da ti ne nabrajam kao transplantacija organa i sl. ostaje na 100%. Nemoj se zamarat sa starom i novom uredbom. Ti si po novoj, kao što sam i ja, a otvorio sam bolovanje prije tebe.

 

Međutim nisam bio dugo na 50% (4 mj.) Svaka priča ima kraj pa tako i ova. Promijenio se ovlašteni doktor (''kontrolor'' Zavoda za zdravst. osiguranje) i skoro sva duža bolovanja zatvorio. Uložio sam žalbu koja ne odgađa izvršenje, (od žalbe nema ništa jer je sve postavljeno tako da su ti doktori-vještaci u zdravstvenom i mirovinskom sustavu po svojim ovlastima mali bogovi. Teoretski, kad bi se žalba i riješila pozitivno nakon nekih 2-3 mj. što to za mene znači ako u međuvremenu dobijem otkaz?). Morao sam se vratit na posao. Trenutno sam na godišnjem i kako je u tijeku preustroj MORH-a očekujem otkaz. A nakon toga pričekat oko 3 god na mirovinu (predmet na Upravnom sudu), možda molit od mirovinskog akontaciju,nemam pojma.

 

Tebi želim više sreće.

 

Poštovani medeni66,

 

Da, očito da nismo jednaki pred zakonom, iako bi to trebali biti bez obzira kad se potražuju određena prava.

Očito je jako puno umirovljenika sa visokim mirovinama pa sad nama koji na to imamo pravo preostaju mrvice.

Žao mi je da si tu gdje jesi,rado bih ti pomogao da mogu,no doista sam i sam nemoćan protiv nazovi(svemoćnih bogova)

Pokušat ću sve što se može, a onda najvjerovatnije u prisiljeno određenu mirovinu od cca 1.900kn.

Nadam se da ćeš uspjet sve izdržat i na kraju otić u zasluženu mirovinu.

 

Pozdrav i također ti želim puno sreće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Ako si stekao prve uvjete za policijsku mirovinu bilo bi dobro da rađe odeš u nju nego u invalidsku koja bi po mom mišljenju ipak bila manja od ove policijske koja opet ne bi bila Bog zna šta ( računaj oko nekih 50 %-60% od dosadašnjih netto primanja plaće - policijska).

 

.. nema teorije, dobiti 50-60% mirovine od dosadasnjih primanja? .. prije ce biti 45% od neto primanja, vec sam racunao na svaki moguci nacin .. pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani idak

Nakon 2008.g.više se ne priznaje dijagnoza F43.1 u svezi DR, nemate mogučnost ostvariti status HRVI, niti se na koji način može dokazati da je bolest u svezi DR, sistematski i dijagnoze koje imate ne idu vam u prilog.Uvjek če vam davati odbijenice, ipak su oni medicinski vještaci i pobijat če nalaze koje ste dobili.Uvjeren sam da če vam čak ta dijagnoza naškodit.(oružje,vozačka) civilna invalidska koju čete dobiti

biti če vam manja od mirovine po čl.6 mislim da je trenutno negdje oko 51% od plače. Javi ako bude kakvih novosti.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija