Jump to content

CZSS i ostavina


Avokado

Preporučene objave

Ostavina se ne moze tocno utvrditi, jer je ostavitelj bio sticenik pod skrbnistvom, ali skrbnik nije predao zadnji izvjestaj jer ga je zbog preminuca sticenika CZSS prvo razrijesio skrbnicke duznosti a tek onda trazio da dostavi izvjestaj pa kako to taj sad vec bivsi skrbnik nije nikada napravio - CZSS izjavljuje da vise nema zakonske mogucnosti prisiliti ga da preda zadnji izvjestaj?!?

 

Sto je problem jer je bivsi skrbnik sunasljednik u istom omjeru no nema nikakvog traga ni dokaza o trosenju i raspolaganju imovinom za taj period...

 

Pojeo vuk lisicu ili je CZSS ipak pogrijesio u postupanju?

 

Cini mi se naime potpuno nevjerojatnim da drzava na tako (ne)pazljiv nacin “osigurava” imovinu osoba koje se nisu u stanju brinuti o sebi pa im zato dodjeljuje skrbnika kojeg pak nitko ne kontrolira?!?

 

:-?

 

Unaprijed zahvaljujem na svim komentarima i savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, čini se da je vuk pojeo magare...

 

Ipak mislim da nije jedini način utvrđivanja imovine štićenika pomoću izvješća skrbnika.

Tijelo koje vodi ostav.postupak ima mogućnost i ovlast,čak, da na prijedlog nasljednika traži službenim putem podatke o imovini ostavitelja.

Dakle, ako sumnjate da u nekoj banci postoji novac, tražite da se službeno zatraži dopisom od te banke podaci o računima i stanje na njima. Također svatko od nasljednika kojima je uručen poziv za ostavinsku raspravu može provjeravati u zemljišnim knjigama ne glasi li neka nekretnina na ostavitelja...itd.

 

Prikupljeni dokumenti i podaci pribavljeni službenim dopisima tijela koje vodi postupak poslužit će kao osnova za utvrđivanje ostavinske imovine neovisno o izvješću skrbnika...

Jer tko si još utvara da je tamo sve istinito...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na komentaru, to je sve ucinjeno, medjutim obzirom da banka daje stanje samo na dan smrti (a stanje je negativno), ostaje i dalje nepoznanica koliko je sredstava bilo i na sto su potrosena te se stoga ne moze tocno utvrditi iznos koji bi se eventualno mogao traziti da se uracuna kao dar sunasljedniku ili dug prema ostavitelju...

 

Jedino sto je sigurno je da navedeni dug nije ucinio ostavitelj, jer je bio u komi (doslovno) u bolnici te da je skrbnik jedini imao pristup navedenom racunu na koji je svaki mjesec redovito stizala mirovina...

 

Ono sto mi je i dalje nezmislivo je da se skrbnika moze razrijesiti duznosti prije nego sto je izvrsio svoju zakonsku obvezu predaje izvjestaja!

 

Kojim zakonom ili Pravilnikom se reguliraju obveze skrbnika i normativizira postupak CZSS? Mozda Kaznenim kad vec u Obiteljskom nista ne pise o postupku razrjesenja duznosti skrbnika zbog preminuca sticenika?!?

 

LP

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija