Jump to content

odgovornost za dugove


markun

Preporučene objave

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Haj. Nisam vičan forumskom tipkanju pa molim malo razumjevanja. Otac mi je živ i nema nekretnina osim osobne mirovine. Prije 4 godine dobio je sudski spor i pravo otkupa stana. Stan nije odmah otkupio /bratovljeva muljaža/. Smrču brata u njegovim papirima saznali smo da je otac stekao pravo na otup stana. Ja sam u njegovo ime otkupio stan i on mi ga odmah poklonio i ja sam se uredno uknjižio. Stan sam prodao.Nedavno smo saznali da oca terete za nepravovremenu uplatu otkupnine koja je sad već znatna.Zanima me dali te kamate moram ja platiti iako se ODREKNEM nasljedstva /kojeg u stvari sad više i nema osim par stotina kuna na tekučem računu/. Što se dešava ako otac imenuje nekog drugog za nasljednika. Hvala i molim odgovor jer smo vrloiznenađeni saznanjem o dugovanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je izvršena uplata glavnice (na uplatnici navedeno za otkup stana ) predmjeva se da ste platili i kamate i troškove ako ih je bilo.

 

ZOO

Predmnjeve

Članak 181.

(1) Ako je izdana priznanica o isplaćenoj glavnici, predmnijeva se da su isplaćene i kamate i sudski i drugi troškovi, ako ih je bilo.

zastara potraživanja za kamate je 3 godine od dospjeća. (od pravomoćnosti presude)

 

dali je nakon presude stigao račun za plaćanje otkupa stana po presudi koja zamjenjuje ugovor,sa datumom dospjeća ?

 

dugove ostavitelja plaćaju nasljednici do vrijednosti nasljeđene imovine.

ako niste ništa nasljedili niste dužni platiti dugove ostavitelja .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem bovu na odgovoru. Ali bit ću malo naporan ali MOLIM dodatno objašnjenje.

- Da, nakon riješenja suda otac je uknjižen u gruntovnici i stigla je uplatnica - upl.za kupnju drž.stana, dosp. 06.10.2007 -

- Uplatnicu smo pronašli početkom 12.2009 i uplatili 10.12.2009 znači kasnili smo 2 godine.

- MOLIM detaljnije obrazloženje -dugove ostavitelja plaćaju nasljednici do vrijednosti nasljeđene imovine- ali ja NEMAM ama baš ništa za naslijediti. Dali darovani stan prije par godina se smatra kao nasljedstvo? Otac živi u staračkom domu i ima dostatnu mirovinu za najam.

- dali ovjerenom izjavom da se ODRIČEM nasljedstva oslobađam očevog duga njegovom smrču.?

Zahvaljujem još jednom -bovu - na odgovoru, a zahvala će biti još veća ako mi odgovori i na ove upite. Bova - ja i supruga smo umirovljenici sa ukupnom mirovinom od cirka 4.300 kn i angažiranje odvjetnika mi je neizvodivo. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

datum dospjeća računa bio je 6.10.2007.

račun je plaćen 10.12.2009.

dali je bilo poziva za plaćanje duga do datuma plaćanja računa .

zastara za potraživanje po kamatama je tri godine .

kamate se nemogu potraživati bez lgavnog duga.

 

kad je stigla obavjest za plaćanje kamata

ako su u pitanju kamate nastupila je zastara.

ali po zakonu se prvo plaćaju troškovi zatim kamate a potom glavnica.

ako pokrenu tužbu zbog duga možda i uspiju

ako pokrenu tužbu zbog plaćanja kamata ?

ali sve ovisi o sposobnostu uvjeravanja suca i pravilne primjene zakona .

u svakom slučaju pozivajte se na zastaru potraživanja .

dug -5 godina (od dospjeća računa 6.10. 2007.)

kamate .3 godine (od dospjeća računa)

 

ako protiv dužnika pokrenu ovrhu ( na istu se ne žali ) ovrha može postati pravomoćna.

i od mirovine dužnika se naplaćuje dug.

tada nema dosta za plaćanje doma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bova. Još jednom hvala. Glavnica od 54000 kuna uplaćena je sa 2 godine zakašnjenjan nitko nije tražio nikakve kamate niti smo dobivali opomene dok nije došlo od suda prije godinu i pol. Neću više biti dosadan samo mi odgovori na moja zadnja pitanje odricanja nasljedstva i imenovanje nekog drugog za nasljednika po očevoj oporuci. Vrlo ljubazno što si se pozabavio mojim problemom. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala - bovu. Znam da sam naporan i i izvinjavam se. Prvenstveno sam bio zainteresiran za odgovor dali odricanjem od nasljedstva se nešto mijenja i dali otac oporukom može proglasi nasljednikom nekog drugog. A na to nisam dobio odgovor.U svakom slučaju za advokata nemam sredstava.Svaka ti čast samo nastavi pomagati sa savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija