Jump to content

porez na bračnu stečevinu ???


smokva3

Preporučene objave

Rastavom braka dogovorili smo podjelu bračne stečevine na način da ja isplatim supruga iz kuće ( dogoveren je i iznos) i naveden u sporazumu koji je ovjeren kod javnog bilježnika. Kod potpisivanja sporazuma javni bilježnik nam je rekao da se ne plača porez s obzirom da je to bračna stečevina. Ali sad sam dobila rješenje od porezne uprave da sam dužna platiti porez u visini 5 % od navedenog iznosa u sporazumu. To je ujedno i moja prva nekretnina u kojoj živim sa kćerkom.

Zanima me da li mogu biti kako oslobobođena plačanja poreza i po kom osnovu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,ovdje su vam citirane odredbe Zakona o porezu na promet nekretnina u svezi vaseg pitanja:Članak 4.(1) Predmet oporezivanja je promet nekretnina . Prometom nekretnina , u smislu ovoga Zakona, smatra se svako stjecanje vlasništva nekretnine (u daljnjem tekstu: stjecanje nekretnine) u Republici Hrvatskoj.(2) Stjecanjem nekretnine, u smislu stavka 1. ovoga članka, smatra se kupoprodaja, zamjena, nasljeđivanje, darovanje, unošenje i izuzimanje nekretnina iz trgovačkog društva, stjecanje nekretnina upostupku likvidacije ili stečaja, stjecanje na temelju odluka suda ili drugog tijela te ostali načini stjecanja nekretnina od drugih osoba.(3) Nekretnine, u smislu ovoga Zakona, su zemljišta i građevine.lanak 6.(1) Obveznik poreza na promet nekretnina je stjecatelj nekretnine.Članak 9.(1) Osnovica poreza na promet nekretnina je tržišna vrijednostnekretnine u trenutku stjecanja.Članak 10.Porez na promet nekretnina plaća se po stopi od 5%.Članak 11.Porez na promet nekretnina ne plaćaju:1. Republika Hrvatska i jedinice lokalne samouprave i uprave, tijela državne vlasti, javne ustanove, zaklade i fondacije, Crveni križ i slične humanitarne udruge osnovane na temelju posebnih propisa,2. diplomatska ili konzularna predstavništva strane države pod uvjetom uzajamnosti i međunarodne organizacije za koje je međunarodnim ugovorom dogovoreno oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina ,3. osobe koje stječu nekretnineu postupku vraćanja oduzete imovine i komasacije nekretnina ,4. prognanici i izbjeglice koji stječu nekretnine zamjenom svojih nekretnina u inozemstvu,5. građani koji kupuju stambenuzgradu ili stan (uključujući i zemljište), na kojem su imali stanarsko pravo ili uz suglasnost nositelja stanarskogprava prema propisima kojima se uređuje prodaja stanova na kojima postoji stanarsko pravo.Isto vrijedi i za zaštićene najmoprimce koji kupuju stambenu zgradu ili stan u kojem stanuju na temelju ugovora o najmu,6. osobe koje stječu nekretnineu skladu s propisima kojima se uređuje pretvorba društvenog vlasništva u druge oblike vlasništva,7. osobe koje stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju koje sunasljednici prvoga nasljednog reda u odnosu prema davateljunekretnine,8. osobe koje stječu određene posebne dijelove nekretnine razvrgnućem suvlasništva ili pri diobi zajedničkog vlasništva nekretnina , do iznosa vrijednosti njihovog suvlasništva, odnosno zajedničkog vlasništva prije razvrgnuća.Članak 13.Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda osnovni izvor prihoda,3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom,u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,4. pravne i fizičke osobe kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne samouprave i uprave daruje, odnosno daje nekretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom,5. bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnoseu svezi s rastavom braka..S postovanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vi ste napravili kupoprodajni ugovor .

(isplata djela nekretnine).

to nije sticanje nekretnina darovanjem između bračnih partnera.

bivši je trebao darovnim ugovorom vama pokloniti svoj dio nekretnine (ako ste tada bili u braku )

Vi ste trebali bivšem potpisatu (i rukom napisati)priznanicu da ste od bivšeg posudili novac (u dogovorenom iznosu za isplatu djela nekretnine )s rokom vračanja do godinu dana bez kamata .

javni bilježni vam je dao pogrešan savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dokumenat koji je sastavio javni bilježnik je "Sporazum o utvrđivanju i razdiobi bračne stečevine" a od porezne uprave sam dobila rješenje gdje stoji da se rješenje donosi na osnovu " Ugovora o diobi bračne stečevine" i oporezuje u smislu članka 4.

Javni bilježnik je napravio dosta propusta koje sam uvidjela tek kasnije,,,kod podjela pokretnina, nisu navedene u sporazumu, ali nije ni navedeno da ostaju u kući tako sam ostala čak i bez kreveta....

Ima li smisla žaliti se ??? na osnovu kojeg članka ?? napominjem da sam postala vlasnikom svoje prve nekretnine u životu u kojoj živim sa kćerkom.

Hvala na svakom savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

Zakon o porezu na promet nekretnina propisao je oslobođenje od plaćanja poreza kada bivši bračni drugovi uređuju svoje imovinske odnose u svezi s rastavom braka pod uvjetom da ne postoji naknada koja se isplaćuje za stjecanje nekretnine. Obzirom da ste isplatili supruga te za to stekli nekretninu, to se smatra stjecanjem uz naknadu i nije moguće primijeniti spomenuto oslobođenje. Izuzetak u svemu tome bi bio ako bi dokazali da je novac kojim ste isplatili bivšeg supruga bio, također, dio bračne stečevine.

Vezano za oslobođenje temeljem kupnje prve nekretnine, Zakon je, po tom pitanju, jasan te je odredio da je oslobođenje moguće iskoristiti samo pod uvjetom da se radi o ugovoru o kupoprodaji, uz ispunjenje i ostalih Zakonom propisanih uvjeta.

:pravila:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

i ja sam u istoj situaciji...dobila sam jucer rješenje da moram platiti porez...u prijavi poreza sam isla na prvokup sto nije uvazeno jer je podjela bračne stečevine, a kad su uzeli u obzir da se radi o bračnoj stečevini onda nema oslobađanja od plaćanja poreza jer postoji naknada koja je isplaćena...najgore je to sto kada dobijes rjesenje svakako moras platiti porez, a usput se mozes zaliti...ja u ovoj prici imam problem sto mi je prilikom obrade podataka u poreznoj nekretnina procjenjena puno vise nego smo naveli, a bili smo realni (da nitko ne bude ostecen)...ne znam ni na sto da se zalim...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija