Jump to content

Prava djece nerastavljenih roditelja


dijannna

Preporučene objave

Prateći ovaj forum naučila sam kako su roditelji nakon razvoda dužni alimentaciju plaćati dok god se dijete redovno školuje, što obuhvaća i fakultet, zar ne?

E sad, jedan dečko kojeg znam odličan je učenik, u svojoj školi učenik je generacije. Ali roditelji ga nisu podržali u njegovoj namjeri da ide na faks, niti mu imaju namjeru pomagati financijski. Neću ulaziti u to mogu li ili ne mogu, iako sam osobno mišljenja da bi mogli kad ne bi na to gledali kao na trošak koji im sad nije u planu.

I evo, sad me baš zanima...kakva su prava djece čiji roditelji nisu rastavljeni? Obvezuje li zakon njih na neki način da makar pripomognu u školovanju... jer koliko znam, rastavljene roditelje nitko ne pita imaju li oni za platiti alimentaciju ili nemaju, uvijek se neki minimalni iznos odredi. Kakav je slučaj u "normalnim" brakovima, tj. obiteljima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bravo!

Zaista zanimljivo. Znam i ja par takvih ili sličnih slučajeva.

Kada ne platiš alimentaciju, nisi dobar roditelj i svi se zgražaju nad takvim slučajem, ne pitajući kakva je pozadina svega i zašto je tako.

Ali, dok su roditelji u braku (kakvom-takvom), nitko ne pita ništa. Obaveze roditelja onda baš i nisu upitne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

UZDRŽAVANJE

 

Članak 206.

 

Uzdržavanje je dužnost i pravo roditelja i djece, bračnih i izvanbračnih drugova i srodnika u ravnoj lozi, kada je to pred­viđeno ovim Zakonom.

 

Članak 207.

 

Osobe iz članka 206. ovoga Zakona međusobnom uzdrža­vanju pridonose prema svojim mogućnostima i potrebama uzdr­ža­vane osobe.

 

Članak 208.

 

Odricanje od dužnosti i prava na uzdržavanje nema pravnog učinka.

 

I. UZDRŽAVANJE DJECE, RODITELJA I DRUGIH SRODNIKA

 

Članak 209.

 

Roditelji su dužni uzdržavati svoje maloljetno dijete.

 

Članak 210.

 

(1) Dijete koje se redovito školuje roditelji su dužni uzdržavati i nakon punoljetnosti.

 

(2) Punoljetno dijete koje je završilo školovanje, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon školovanja.

 

(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.

 

eto

tako piše u Obiteljskom zakonu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija