Jump to content

Ostvarenje vojne mirovine u 2013


StTenkist

Preporučene objave

Poštovani forumaši,

kao novi na ovom forumu se obraćam sa nikakvim znanjem što se tiče vojnih mirovina i njihovih ostvarenja...

Sudjelovao sam u domovinskom ratu u kojem sam poprilično zdravstveno oštećen odnosno oštećen fizički i psihički (donji dio kralježnice,desno kolino,psorijaza i psihička uznemirenost u jačem obliku).

U doba prije sudjelovanja u domovinskom ratu nisam imao nikakve tegobe a u samom sudjelovanju i nakon sudjelovanja u domovinskom ratu su se počele pojavljivati određene tegobe i bolesti iz godine u godinu sve više i više a posebno ove psihičke,tako da sam se nedavno opet obratio psihijatru kojega na široko izbjegavam jedino kad mi dođe stvarno ogromna potreba jer osjećam da okolina oko mene najviše trpi moju neravnotezu a posebno obitelj.

Nisam uniformu stavio na sebe od 1996 godine i ima nekoliko dana mi dođe da malo probam kako mi stoji :vojak:

i prisjetim se u detalje svih događaja,osoba,terena i slično.....

bolje da se nisam na to odlucija i neznam uopce zasto sam to uradija ali nisam znao da cu se tako loše osjećati ali ne loše osjećati u tome trenutku razmišljanja već me nakon toga uhvatija proljev i nakon 2-3 sata i povraćanje i sve sto slijedi nakon toga (zamišljen,nesanica,agresivan....) i kada se ustanem ujutro jednostavno bih grizao sve oko sebe....

Ljudi,stvarno primjecujem uzas u sebi od toga dana....

Neznam sta raditi sa sobom kao da je vrag u mene usao...

Pokušao sam nešto raditi i zabaviti se poslom ali sam dosta zamisljen i odsutan sam od sebe i izgledam cudno totalno ali nemam se sa kim savjetovat jer nisam spreman razgovarati o istini koja se gomila godinama u meni.

 

Ima li netko ovde da zna šta da radim na pitanje u naslovu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E moj prijatelju, tvoja prava koristi neka Hrvatina ima ohoohoo godina, nisi jedini, nažalost i u 2013 od ove tvorevine možemo očekivati samo plave kuverte i nove dijagnoze tj bolešćurine.

Šta prije shvatiš da si privaren, izigran i odbačen to će ti bit lakše priživit među lopovima, avetinjama, orjunašima, lažnjacima i inim, nauči se nosit sa istinom i mrzi iz dna duše ali nemoj ruku nase dignit.

 

 

Mrzi i hebi im mamu poštenu ali živi njima za dišpet, istina je bolna ali ovo ti je realnost , prava si ima do 2005 i donekle do 08 /09g iza toga je masakr naspram nas i opstaju samo najjači a uopće ne sumnjam dasi i ti jedan od tih heroja, drži se!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj suborac mi je slicno rekao ali nemogu se nikako pomiriti sa tim,sve se nadam da bi moga uz pravi tim ljudi nesto i rjesit po pitanju toga.

Uglavnom poslije skidanja iz uniforme nekako sam se osjeca a i borija sam sa sobom da ce sve to sa vrimenom proći samo trebam raditi i ne misliti na to sve ali vidim ja da ono ide nizbrdo dosta velikom brzinom.

Nisam baš bija za umirovljenje u 23 godini a kasnije sam sam sebe odgađa i nisam se htio miriti sa tim da ne mogu raditi i sada sam zaposlen ali sve teze i teze prihvacam da sam nesposoban.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega vjerojatno se i poznamo ali to je nebitno bitno je to da ti uistinu govorim činjenično stanje a to je, ako si oženjen nemoj najmilije maltretirat, dicu, suprugu, majku, majke su najviše propatile i pate još uvik, plakale su i molile se svevišnjem da nas vrati u komadu sad sam malo i kivan na nju jer bi bilo možda bolje da sam negdi zagn...ja , nebi se bar ovako osjeća a i pamtila bi me ka ponosnog hrvatskog vojnika a ne ka marginalca i nekoga koga je domovina iskoristila i odbacila ka šporku krpu, bolje da ga nema nego živit ovakav život.

Ako ne blefiraš tj ako tvoj post nije navlakuša a mislim da nije reć ću ti jedno a to je da si u gadnim problemima i uistinu mi te ža jer sam i još uvik se tako osjećam.

Ovde ti neće niko pomoć a i da oće nemože jer ti se nema šta pametno nažalost reć, podigni svoj glas i lupaj šakom u stol dok si još u snazi jer nedajbože da kloniš, piši propalo.

Svoj bijes usmjeravaj prema onome ko je zaslužija mada znam da je to teško i želim ti šta više novaca i snage tj zdrava razuma jer od ponosa se ne živi a kad čovik dođe u fazu da nema za kruh i mliko za najmilije onda je gadno i to triba priživit, zaboravi one dane u uniformi to neusporedivo prema ovim bitkama šta su nam omogućili da ih bijemo do istrebljenja ali doslovno!

Rat za nas nikad nije završija i nije istina da smo ga dobili, izgubili smo ga tj gubimo ga, mi smo posljednji čepovi odbrane ponosnog hrvatskog vojnika, siti se Vukovara i ponosnog ratnika ali to nemora značit ništa loše znaš ti za onu NAVIK ŽIVI KI ZGINE POŠTENO.

Zato glavu gori i bori se

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne blefiram,govorim šta je i kako se osjećam...

Nakon ovog tvog odgovora sam malo doša k sebi,valjda razumis sta govorim...

Bija sam u Pelivana (psihijatra) i malo poprica sa njim jer nisam odavno i covik govori da bi triba dolazit bar u 3 miseca na kontrole da ne dođem u ove faze kao sada,da mi je nešto tabletica za umirenje i nesanicu i mogu ti reć da se ok osjećam,još ovo tvoje ovde i ka Bog ja lagano novi.

Neznam jeli se ikada itko sitija da pokrene nekakve radionice za nas koji imamo slicnih tegoba,smatram da bi bile dosta korisne...

I to šta si reka,obitelj je No1 i nije kriva za nista,krivi smo sami sto smo virovali lopovima i prevarantima,nisam nista uzea ni trazija niti idem na nikakve manifestacije,ma doslovno nista niti me interesiralo jer sam se osjeca sposobnim za rad i privatnik sam od 97 godine i đubrad nedaju ni da radim sam u sebe nego mlate po meni cili život kao da sam njihov rob.

Kad bi tribalo zapucat na gubu uša bi opet u 55-ticu,svega mi najmilijeg bi.

 

Vukovar nisam proša, zena mi je 9 miseci logora u Vukovaru prizivila ali ka civil i da ti ne prican sta je sve gori ostavila a ponila sa sobom u buducnost,jbg sranje totalno.

 

Hvala ti još jednom na svemu šta si pisa za mene jer stvarno se bolje osjećam i znam onu NAVIK ŽIVI KI ZGINE POŠTENO :vojak:...

I glavu ću gori i boriti se ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E...rođeni, sitia si se da si obolia kad su svi vlakovi prošli.

 

Vidi vako.

 

Izvadi sve potvrde i rješenje, da si sudjelova u ratu, (dragovoljac - branitelj) i kad budeš ispunio uvjete za prijevremnu mirovinu ili starosnu mirovinu - dobit ćeš dodatak u onom razmjeru u kojem si sudjelovao u ratu.

 

- Daklen - dragovoljac - 30% na neto mirovinu ili za ono vrijeme koje si proveo u ratu - određeni postotak.

 

Evo ti opet iz mirovinskog:

 

Starosna i prijevremena starosna mirovina, povećanje mirovine hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata koji su mirovinu ostvarili prema ZOMO-u

 

Hrvatski branitelji, korisnici starosne i prijevremene starosne mirovine koju su ostvarili na temelju staža manjeg od 40 godina, mirovina se povećava, ovisno o razdoblju provedenom u Domovinskom ratu i to: 1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10% 2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseca za 15% 3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20% 4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25% 5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30% 6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%. Pravo na navedeno povećanje imaju i hrvatski branitelji korisnici invalidske mirovine, te članovi obitelji hrvatskog branitelja, korisnici obiteljske mirovine. Hrvatski branitelji, korisnici kumulirane invalidske mirovine ostvarene prema ZOPHBDR također imaju pravo na navedeno povećanje. Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

 

Nemaš status HRVI, a Winces ti je napisao (i tako je), više status HRVI ne možeš ostvariti, ali dodatak na mirovinu možeš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko se može isčitati iz napisa,čovjek je u 40-toj godini života,znači da bi ispunio uvjete za prijevremenu ili starosnu mirovinu potrebno mu je nekih 20-ak godina rada i života da bi istu i dočekao, po sadašnjem zakonu a kakav će biti taj zakon nakon dvadeset godina nitko nezna,povoljniji sigurno ne. Želim ti svu sreću u tvom daljnjem životu i radu i ako te to šta tješi nisi sam ima nas još koji smo iz školskih klupa uzeli pušku u ruke.Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne blefiram,govorim šta je i kako se osjećam...

Nakon ovog tvog odgovora sam malo doša k sebi,valjda razumis sta govorim...

Bija sam u Pelivana (psihijatra) i malo poprica sa njim jer nisam odavno i covik govori da bi triba dolazit bar u 3 miseca na kontrole da ne dođem u ove faze kao sada,da mi je nešto tabletica za umirenje i nesanicu i mogu ti reć da se ok osjećam,još ovo tvoje ovde i ka Bog ja lagano novi.

Neznam jeli se ikada itko sitija da pokrene nekakve radionice za nas koji imamo slicnih tegoba,smatram da bi bile dosta korisne...

I to šta si reka,obitelj je No1 i nije kriva za nista,krivi smo sami sto smo virovali lopovima i prevarantima,nisam nista uzea ni trazija niti idem na nikakve manifestacije,ma doslovno nista niti me interesiralo jer sam se osjeca sposobnim za rad i privatnik sam od 97 godine i đubrad nedaju ni da radim sam u sebe nego mlate po meni cili život kao da sam njihov rob.

Kad bi tribalo zapucat na gubu uša bi opet u 55-ticu,svega mi najmilijeg bi.

 

Vukovar nisam proša, zena mi je 9 miseci logora u Vukovaru prizivila ali ka civil i da ti ne prican sta je sve gori ostavila a ponila sa sobom u buducnost,jbg sranje totalno.

 

Hvala ti još jednom na svemu šta si pisa za mene jer stvarno se bolje osjećam i znam onu NAVIK ŽIVI KI ZGINE POŠTENO :vojak:...

I glavu ću gori i boriti se ;-)

 

 

 

Odi na Splitu 3 do udruge 4 gbr i Sjp traži predsjednika udruge Božu Zadru, primit će te i iznesi taj svoj jad neka vide kako bivši suborci žive i kako se osjećaju, neće ti bit od velike pomoći ali skini određeni teret sa leđa bar tih pola sata , Božo ima volje pomoć ali ne nadaj se ničemu !!!!! Moraš ukazat na svoju problematiku da ti nitko sutra nemože reć nismo znali.... svima

Ako ti nekad dodje teško da si shrvan neće ti pomoć ni psihijatar ni bivši suborac samo ćeš iz tih dijaloga izaći zapet ka puška, odi u neku crkvu i daj si oduška u osami i zapamti da si sam.... Ti u sebi dosta dugo nosiš isto ka i ja kao i mnogi naši suborci nosiš muku koja te razara sve ove godine, uniforma ti je bila okidač i u svakoj državi koja drži ne do branitelja već do ljudskog bića bi to bija alarm za uzbunu i prionulo bi se rješavanju problema i egzistencije jer istini navolju više nikad nećeš /mo bit ono šta smo bili prije tog emotivnog sloma....

Nemoj se čudit ako te mržnja obavije to je obrambeni mehanizam naprosto da priživimo u ovom okrutnom svitu.

Nemoj napravit grešku ka mnogi i tu problematiku sakrivat od supruge ka zmija noge mada će ona skužit da više nije to to, pazi se jer će ti u dogledno vrime i brak doć u iskušenje, nemoj se opterćivat time jesi li dobar roditelj, naprosto nemožeš biti supertata sa ovim problemima.

Provaj sa suprugom organizirat život i unaprid se pripremit za crne dane, digni neki kredit ili posudi neku kintu jer naprosto nećeš moći servisirat i pratit ovo sve šta su nam avetinje namjenile.

Bit će dana da ćeš samo zurit u strop i nećeš se ustajat iz kreveta danima razmišljajući zašto se ovo meni događa,zato pripremi suprugu na to da ti obitelj ne krahira

Dabogda ti se ništa od ovog gori navedenog ne desilo ali me strah brate i znam šta govorim.

Nemoj kod psihijatra govorit ni više ni manje nego šta ti je, nažalost sad su ljudi primorani da umanjuju problematiku iz razumnjivih razloga dok se prije nekoliko godina glumilo i odglumilo (dobar dio) da su bolesni ,sad se mora glumit da si zdrav da te ne otkanta bez ikakvih prava ali nemoj to radit, budi realan i pokušaj odredit problematiku dokle je to otišlo.

Još nešto ću ti reć ,pazi se u prometu, raspoloženje ti nekad može bit tako da si siguran jedino dok si u vodoravnom položaju.

Kolega u prvom postu si naveja ogledni primjer obespravljenog branitelj koji je stjeran u kut i nemoj to nikad zaboravit, nemoj da te netko kupi sa 1-2 tkn jednokratne novčane pomoći, ovo štaa su nam napravili naprosto ljudski um nemože shvatit koliko je to podlo, i prljavo i znaj da si jedan od onih koji nisu digli ruku na sebe kad im je bilo najteže već si odlučija živit.

Mnogi suborci su prošli identičan križni put i poklekli su, nisu se više mogli nosit sa ovom sramotom,,,.

Još nešto vrlo važno, Tuži ovu tvorevinu tj njene institucije di god imaš iti malo osnove, uzeli su nam zdravlje , živote mladost, uništili obitelji, ugradili u nas osjećaj manje vridnosti i bespomoćnosti neka mi uzmu i zadnju kunu iz džepa ali mi neće uzet ponos i moje ja, naravno ovo je moje mišljenje i neki se nemoraju slagat njime ali nikad si nebi oprostija da se ne obračunam sa škovacama bar na taj način !

 

Naravno uvik su tu i mediji u krajnjoj nuždi i nemoj se libit odit na medije!

Veliki pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E...rođeni, sitia si se da si obolia kad su svi vlakovi prošli.

 

Vidi vako.

 

Izvadi sve potvrde i rješenje, da si sudjelova u ratu, (dragovoljac - branitelj) i kad budeš ispunio uvjete za prijevremnu mirovinu ili starosnu mirovinu - dobit ćeš dodatak u onom razmjeru u kojem si sudjelovao u ratu.

 

-

 

ja bi se nadovezao na ovo. Uz ovo navedeno prikupi svu medicinsku dokumentaciju koju imaš i odi do svog doktora opće prakse pa se sa njim posavjetuj da te pošalje na procjenu radne sposobnosti u područni ured hzmo-a kod ovlaštenog vještaka.

U slučaju da te na vještačenju proglase nesposobnim za rad po bilo kojoj osnovi ili profesionalnoj ili općoj nesposobnosti za rad možeš ostvariti pravo na civilnu invaidsku mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bi se također nadovezao na ovu temu, jer sve šta pišeš prijatelu StTenkist sve smo to mi više manje poršli tu fazu.Ja sam bio na rubu suicida ali tu su bila djeca koja su bila ježičac na vagi(samohrani otac od 94g).Nikada nemoj dozvoliti da obitelj trpi,jer oni su najmanje krivi,a najviše trpe.Ja sam nakon 5 god.lječenja kod psihijatara i ležanja u bolnici te 3god.psiho grupa tek počeo malo dolazit u neku normalnu fazu.Točno onako kako pišeš ista stvar se je događala meni,nedaj se ,nedaj svoju obitelj,pazi na njih kao oko u glavi i zelm ti svu sreću ovoga svjeta da uspiješ u svemu.POZDRAV!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko se može isčitati iz napisa,čovjek je u 40-toj godini života,znači da bi ispunio uvjete za prijevremenu ili starosnu mirovinu potrebno mu je nekih 20-ak godina rada i života da bi istu i dočekao, po sadašnjem zakonu a kakav će biti taj zakon nakon dvadeset godina nitko nezna,povoljniji sigurno ne. Želim ti svu sreću u tvom daljnjem životu i radu i ako te to šta tješi nisi sam ima nas još koji smo iz školskih klupa uzeli pušku u ruke.Pozdrav!

 

malo da pojasnimo,čovijek sa 40 godina starosti,radni staž mu se racuna od njegove 20g,znaci 1/3 jedna trečina je potrebna radnog staza sto iznosi oko 7godina u tom slucaju,to je po zakonu,covijeku nije upitan radni staz,jako bitno u danasnje vrijeme je dokazat ostecenja tijela a ima tablica po postocima npr:ptsp 20%,kicma 10% itd,i usvemu tome ako imas manje od 60% nemoj se ni trudit trazit mirovinu jel ti nece ni gledat papire,to je realnost bez zamjerke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malo da pojasnimo,čovijek sa 40 godina starosti,radni staž mu se racuna od njegove 20g,.

 

radni staž se računa od početka prvog radnog dana, od kada je netko počeo raditi. Ima onih kojima se radni staž računa i prije punoljetnoti od 17 godine života ili od punoljetnoti od 18 godine života kao u mom slučaju jer sam počeo raditi sa 18 godina i 3 mjeseca od kada mi se i računa i radni i ratni staž, a ne od 20 godine života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovinski staž pokriva najmanje jednu trećinu radnog vijeka, ako je invalidnost nastala zbog bolesti ili ozljede izvan rada i to prije navršenih 65 godina života. Kao radni vijek uzima se broj punih godina od dana kada je osiguranik navršio 20 godina života do dana nastanka invalidnosti. Osiguraniku, koji je nakon navršene 20. godine života bio na redovitom školovanju i takvim školovanjem stekao višu stručnu spremu, radni vijek računa se od navršene 23. godine života, a osiguraniku koji je stekao visoku stručnu spremu - od navršene 26. godine života. Razdoblje radnog vijeka skraćuje se za razdoblje koje je osiguranik:

 

- proveo na odsluženju vojnog roka

 

- bio prijavljen kao nezaposlena osoba nadležnoj službi za zapošljavanje

 

kompa čitaj zakon na mirovinskom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se mene upita (a mene se ne pita - možda pita od krumpira) ja bih ukinuo funkciju "Predsjednik" jer sve ono što on izjavi je limunada koju mi porezni obveznici masno plaćamo.

 

Uostalom, što će nam precjednik?

 

Imamo premijera i njegova je prva i zadnja.

 

A precjdenik, koliko plaćamo mi porezni obveznici njegove povlastice i ostale troškove koji moraju održavati tu funkciju (viski, vino, šampanjac-pjenušac, nabodeno-šunka, kulen, kobasičetina i ostale delicije, zrakoplov, osiguranje......, a koje naša rvacka sirotinja ne može niti zamisliti......)?

 

Izvini precjedniče, ali ..............

 

http://www.youtube.com/watch?v=VNF7ZBrVMko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kada sam ja postavio pitanje prije otprilike godinu i kusur dana ,kako je moguće da netko prima stranu mirovinu zarađenu u inozemstvu i vojnu braniteljsku mirovinu u Hrvatskoj onda su me ispljuvali na forumu ,a za mene je isto ovo što su generali primali i u BIH i Hrvatskoj kao i branitelji koji su zaradili svoju mirovinu vani,a onda skupili par sto dana u nekoj pričuvnoj postrojbi koja nije direktno bila ugrožena ratnim djelovanjem,te predali papire za braniteljsku mirovinu i sada primaju i ovce i novce.

Nadam se da će i sa ostalim zemljama sklopiti sporazum da se to raščisti jednom

Konačno ,opet sam u pravu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kada sam ja postavio pitanje prije otprilike godinu i kusur dana ,kako je moguće da netko prima stranu mirovinu zarađenu u inozemstvu i vojnu braniteljsku mirovinu u Hrvatskoj onda su me ispljuvali na forumu ,a za mene je isto ovo što su generali primali i u BIH i Hrvatskoj kao i branitelji koji su zaradili svoju mirovinu vani,a onda skupili par sto dana u nekoj pričuvnoj postrojbi koja nije direktno bila ugrožena ratnim djelovanjem,te predali papire za braniteljsku mirovinu i sada primaju i ovce i novce.

Nadam se da će i sa ostalim zemljama sklopiti sporazum da se to raščisti jednom

Konačno ,opet sam u pravu

_________________________________

Umiljato janje dvije majke sisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se mene upita (a mene se ne pita - možda pita od krumpira) ja bih ukinuo funkciju "Predsjednik" jer sve ono što on izjavi je limunada koju mi porezni obveznici masno plaćamo.

 

Uostalom, što će nam precjednik?

 

Imamo premijera i njegova je prva i zadnja.

 

A precjdenik, koliko plaćamo mi porezni obveznici njegove povlastice i ostale troškove koji moraju održavati tu funkciju (viski, vino, šampanjac-pjenušac, nabodeno-šunka, kulen, kobasičetina i ostale delicije, zrakoplov, osiguranje......, a koje naša rvacka sirotinja ne može niti zamisliti......)?

 

Izvini precjedniče, ali ..............

 

http://www.youtube.com/watch?v=VNF7ZBrVMko

 

Čemu ovaj link bez prijevoda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija